AB ve Türk çelik üreticileri rekor düzeyde yüksek enerji maliyetlerinden endişe duyuyor - S&P Global Platts

Avrupalı ??ve Türk çelik üreticileri, müşterilerin hurda piyasasının zayıflamasıyla çelik fiyatlarının yumuşamasını beklerken, Avrupa genelinde rekor düzeyde yüksek elektrik ve gaz maliyetlerine ilişkin endişelerini dile getirdi.

 S&P Global Platts'ın Eylül ayı kontratları için Güney Avrupa parçalanmış hurda için yaptığı değerlendirme, Ağustos ayı için 480 Euro/on'dan sert bir düşüşle 432.50 Euro/ton teslim oldu.

 İspanyol bir üretici kaynağı, hurda fiyatlarının seviyeleri yumuşadığı için müşterilerin uzun çelik fiyatlarının düşmesini umduğunu belirtti: ancak, aşırı yüksek enerji maliyetleri nedeniyle bu mümkün görülmüyor.

 Kaynak, Platts'a verdiği demeçte, "Elektrik ve gaz maliyetlerindeki artış, azalan hurdayı tamamen değil, büyük ölçüde telafi ediyor. Fabrikalar, yüksek enerji maliyetleri nedeniyle değil, aynı zamanda Avrupa'da talebin iyi olması nedeniyle fiyatları düşürmeye gerçekten meyilli değil," dedi.

Kaynak, "Burada tüm piyasa psikolojisiyle savaşıyoruz ve bu günlerde müşterilerimizle yaptığımız çok ilginç bir sohbet" dedi.

Platts'ın görüyünü aldığı başka bir sektör kaynağı da "Hurda zaten nispeten ucuz, bu yüzden daha yüksek elektrik maliyetini daha ucuz hurda ile dengelemenin mümkün olacağını düşünmüyorum. Türkler denedi ve görüyorsunuz ki başaramadılar" dedi.Facebookta Paylaş