ABD, dijital hizmet vergisi uygulayan ülkelere yıllık yaklaşık 1 milyar dolarlık ek tarifelerle karşılık vermeyi planlıyor- bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; İngiltere, İspanya, Avusturya, Hindistan, İtalya ve Türkiye’nin Google, Amazon, Facebook gibi teknoloji şirketlerinin sağladığı hizmetlerden vergi uygulamasına misilleme olarak ABD bu ülkelere ek gümrük vergisi başlatmayı planlıyor.

ABD Ticaret Temsilciliği belgelerine göre, ABD’ye bu ülkelerden gelen Avusturya piyanosundan Türk halısına kadar birçok ürüne yıllık yüzde 25’lik ek tarife uygulanabilir. 6 ülkenin ABD’li şirketlerden elde edeceği vergi geliri kadar tarife uygulanması planlanıyor. Bloomberg News’in hesaplarına göre yıllık 880 milyon dolarlık ek tarife uygulanacak.

Amazon, Facebook, Google’ın da üyesi olduğu “Internet Association” Ticaret Temsilciliği’nin bu planından memnun olduğunu dile getirdi. Konuya dair yapılan açıklamada ticaretteki ayrımcı bariyerleri kaldırmak için Ticaret Temsilciliği’nin bu adımının önemli olduğu ifade edildi.

Türkiye’de 1 Mart 2020’den itibaren uygulamaya giren Dijital Hizmet Vergisi, Türkiye’de elde edilen hasılatı 20 milyon TL, dünya genelindeki hasılatı 750 milyon Euro veya üzerinde olanlara uygulanıyor.

ABD Ticaret Temsilciliği’nin hesaplamasına göre ABD’li şirketler Türkiye’ye yıllık 160 milyon dolar vergi ödeyecek. Türkiye’ye yönelik kararın 7 Mayıs’ta verilmesi bekleniyor.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/abd-2277875Diğer Haberler
YILLIK EN DÜŞÜK ARTIŞ %2,87 İLE ALKOLLÜ İÇECEKLER VE TÜTÜN GRUBUNDA GERÇEKLEŞTİ - TÜİK
TCMB 3 AY VADELİ 1 MİLYAR DOLAR TUTARLI DÖVİZ KARŞILIĞI TL SWAP İHALESİ AÇTI
AYLIK EN AZ ARTIŞ GÖSTEREN GRUP %0,04 İLE ALKOLLÜ İÇECEKLER VE TÜTÜN OLDU - TÜİK
(A) MEVSİMLİK ÜRÜNLER HARİÇ TÜFE AYLIK %+1.08, YILLIK %+17.22
(B) İŞLENMEMİŞ GIDA ÜRÜNLERİ, ENERJİ, ALKOLLÜ İÇKİLER VE TÜTÜN İLE ALTIN HARİÇ TÜFE; AYLIK %+1.26, YILLIK %+17.49
MART AYINDA GIDA VE ALKOLSUZ İÇECEKLER TÜFE AYLIK % +1.13
(C) ENERJİ, GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER, ALKOLLÜ İÇKİLER İLE TÜTÜN ÜRÜNLERİ VE ALTIN HARİÇ TÜFE; AYLIK %+1.33, YILLIK %+16.88
MART AYINDA GIDA VE ALKOLSUZ İÇECEKLER TÜFE YILLIK %+17.44
(D) İŞLENMEMİŞ GIDA, ALKOLLÜ İÇECEKLER VE TÜTÜN ÜRÜNLERİ HARİÇ TÜFE; AYLIK %+1.10, YILLIK %+17.28
Facebookta Paylaş