ABD eski Hazine Bakanı Summers: ABD'de işsizlik artık 'doğal' oranının altında

Eski Hazine Bakanı Lawrence Summers, ABD'de Covid-19 krizinin neden olduğu iş piyasasındaki değişikliklerin, işsizlik oranının salgın öncesi eğiliminin üzerinde kalmasına rağmen şimdi muhtemelen enflasyonu tetikleyen seviyelerin altında olduğu anlamına geldiğini söyledi.

 ABD'de ücretli çalışan sayısı, Covid-19'un vurmasından önceki zirveye kıyasla hala neredeyse 5 milyon düşükken, teori, işgücü piyasasında enflasyonist baskıya neden olmayacak kadar yeterli gevşeklik olduğunu öne sürüyor. Ancak bazı ekonomistler, pandeminin nüfusun bir bölümünü, örneğin erken emekli olmak gibi, işgücünü kalıcı olarak terk etmeye ikna etme riskini tartışıyorlar.

 Summers, "Covid'den sonra devam eden büyük yapısal değişiklikler göz önüne alındığında, muhtemelen doğal veya nötr oranın altında işsizlik var" dedi.

 Doğal işsizlik oranı, enflasyonu artırma eğiliminde olmadığı en düşük seviyeyi ifade ediyor.

 Summers, "Çok talep aldık. Çok fazla kaynağımız yok. İşte bu yüzden işsizlik oranı insanların beklediğinden daha fazla düştü. Bu nedenle ücret artışı insanların beklediğinden çok daha yüksek oldu.”

 Fed politika yapıcılarının faiz oranlarını artırmak için belirlediği koşullardan biri de “maksimum istihdam” sağlamak. Tutanaklar, Temmuz ayındaki toplantılarında, birkaç katılımcının, pandemi öncesi koşulların, maksimum istihdama yönelik ilerlemeyi değerlendirmek için "doğru kriter olmayabileceğini" söyledi.
 Facebookta Paylaş