ABD, Günün veri seti, ekonomide talep ve enflasyon etkisi(Tera Yatırım )

ABD: Günün veri seti, ekonomide talep ve enflasyon etkisi…

Mart ayının büyüme görünümünü matematiksel olarak ortaya çıkartacak verilerden fabrika siparişleri ve alt bileşeni dayanıklı mal siparişlerinin, 1Ç21 döneminde büyümeye pozitif destek verecek eğilimde açıklandığını görüyoruz. Fabrika siparişleri, Mart ayında Şubat'taki %0,5'lik daralmanın ardından %1,1 artarken; bunun içinden uçak ve diğer ulaşım araçlarını çıkardığımız çekirdek siparişlerde %1,7'lik bir aylık artış görüyoruz. Savunma harici dayanıklı mallarda artış oranı ise %0,8 şeklinde.

Bir diğer veri olan Mart ticaret dengesi, tüketicilerin devlet teşviklerinin yardımıyla daha fazla ithal mal talep etmesiyle beraber rekor seviyeye ulaştı. Ekonominin iyileşmeye başlaması ve 1400 USD'lik çekler ekonomideki talebi artırdığı gibi ithalatı da artırıyor. Çin ile açık %22 artarken, Meksika ile açık %23.5 arttı.

Enflasyondaki maliyet etkisine, teşviklerin desteklediği talep artışının kısa vadede ilave yapması beklenebilir bir durum. Tabii bu durum gelir artışlarının harcamaya dönüşme katsayısıyla alakalı bir durum. Ki Amerikalılar, gelirlerinin yerine konmasını bu dönemde harcamadan daha çok tasarruflarını yerine koyma şeklinde değerlendirdiler. Çünkü önceki dönemde de tasarruflarından harcamışlardı. Yani o harcama etkisinin bir bölümü geçmişte kaldı. Bu nedenle enflasyon baz senaryosu dönemsel artış şeklinde. Asıl talep katkısı, daha fazla işletmenin açılmasıyla işgücüne döneceklerin etkisiyle olacaktır. Tekrar etmek gerekirse; bu iş dönemlik yardım parasından çok düzenli gelire bakacaktır. Salgın kontrol altında kaldığı sürece, ekonominin ilerlediği yol bu. Fed birçok parametreye ve bunların niteliklerine bakmak zorunda. Toparlanma da tabana yayılmalı. Powell'ın dün dediği de tam olarak bu; ekonomik toparlanma var ama herkes bundan henüz eşit şekilde yararlanmıyor.


 Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
ABD'DE SAVUNMA SANAYİ HARİÇ SİPARİŞLER MART'TA: % +1.1
ABD'DE FABRİKA SİPARİŞLERİ MART'TA:%+ 1.1 (BEKLENTİ:%+2.0 ÖNCEKİ:%-0.8).
ABD'DE NAKLİYE SEKTÖRÜ HARİÇ SİPARİŞLER MART'TA: %+1.9 (ÖNCEKİ:%-0.6)
FİTCH İŞ BANKASI'NIN NOTUNU B+ OLARAK TEYİT ETTİ, GÖRÜNÜM NEGATİF
FİTCH YAPI KREDİ BANKASI'NIN NOTUNU B+ OLARAK TEYİT ETTİ, GÖRÜNÜM NEGATİF
RUSYA, 5 HAZİRAN İLE 31 AĞUSTOS ARASINDA KARABUĞDAY İHRACATINI ASKIYA ALACAK- KARARNAME
DRAGHI: İTALYA'DA TURİZMİNİN MAYIS ORTASINDA AÇILACAĞINI UMUYORUM
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -87955,6 milyon TL
Facebookta Paylaş