ABD Hazine'si, stabilcoinlerin risklerini inceliyor, yeni kural önerileri için baskı yapıyor

Kripto pazarının hızla büyüyen bir parçası olan stabilcoinler, ABD düzenleyici kurumları bu tür dijital para birimlerini incelemeyi hızlandırdıkça, para piyasası fonlarını yönetenlere benzer kurallarla ve yeni bankacılık kurallarıyla karşı karşıya olabilir.

Hazine Bakanlığı, önümüzdeki ay içinde stablecoin için olası bir düzenleyici çerçeve için tavsiyeler içeren bir rapor sunmak üzere Başkanın Finansal Piyasalar Çalışma Grubu altındaki diğer finansal kurumlarla birlikte çalışıyor. Toplantılarda yetkililer, kurumların ne kadar yetkileri olduğunu ve stabilcoinleri düzenlemek için Kongre'den daha fazla yetki isteyip istemediklerini belirleyecekler.

 İncelenmekte olan kilit riskler, stabilcoinlerin para piyasası fonları gibi işlemeye yatkınlığı etrafında dönüyor. Stablecoin ihraççıları, büyük miktarlarda ticari borçlanma veya Hazine kağıtları veya mevduat sertifikaları gibi kısa vadeli menkul kıymetler bulunduruyor ve yatırımcılar, kripto para birimleri düşerse, yatırımcılar için kayıplara veya daha da kötüsü, finansal sistemde potansiyel kayıplara yol açacak şekilde, paralarını aniden çekmeyi seçebilirler. .