ABD iş dünyası: Trump’ı hemen görevden alın

Amerika'nın Sesi internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

 ABD’nin Exxon Mobil, Pfizer, Toyota gibi önde gelen şirketlerinin yer aldığı ve 14.000 farklı firmayı temsil eden Ulusal İmalatçılar Birliği, Başkan Donald Trump’ın 20 Ocak günkü devir teslim törenini beklemeden görevden uzaklaştırılmasını istedi.

Trump’ın destekçilerinin ABD Kongre binasını işgal etmesinin ardından kurumun başkanı Jay Timmons tarafından yapılan açıklamada Trump’ın iktidarını korumak için şiddeti teşvik ettiğine dikkat çekildi. Trump’a destek veren Kongre üyelerinin de anayasaya bağlılık yeminlerini ihlal etmiş oldukları ve anarşiyi demokrasiye tercih ettikleri kaydedildi. Açıklamada ‘‘Kongre binasından tahliye edilen Başkan Yardımcısı Mike Pence, Kabine ile birlikte çalışarak Anayasa’nın 25’inci Ek Maddesini yürürlüğe koymayı ciddi şekilde düşünmeli’’ denildi.

Anayasa’nın 25’inci Ek Maddesi, başkanın görevini yerine getiremeyeceği durumlarda görevi kısa süreliğine başkan yardımcısının devralmasını öngörüyor. Trump’ın 3 Kasım seçimlerinin galibi Joe Biden’dan görevi devralana kadar iktidarda 14 günü daha var.

Diğer iş örgütlerinden de çeşitli açıklamalar geldi. Amerika’nın en büyük şirketlerinin yöneticilerinden oluşan Business Roundtable adlı grup Trump’a ve ilgili yetkililere kaosu sona erdirmeleri ve iktidarın barış içinde transfer edilmesi çağrısı yaptı. Açıklamada başkentte yaşanan kaosun demokratik bir seçimin sonuçlarını değiştirmek için yapılan gayrimeşru çabalardan kaynaklandığı belirtildi.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.amerikaninsesi.com/a/abd-is-dunyasi-trumpi-hemen-gorevden-alin/5727689.htmlDiğer Haberler
BİST 100 ENDEKSİ BUGÜN % 1.06 YÜKSELDİ (1505), TOPLAM GÜNLÜK İŞLEM HACMİ 45 MİLYAR 942 MİLYON TL OLDU
BOE/BAİLEY: MALİ HİZMETLER TİCARETİ KONUSUNDA AB İLE MÜZAKERELER İÇİN MART SONUNDAKİ SON TARİHİN UYGUN OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUM
ABD'DE FABRİKA SİPARİŞLERİ KASIM'DA:%+1.0 (BEKLENTİ:%+0.7 ÖNCEKİ:%+1.0)
ABD'DE NAKLİYE SEKTÖRÜ HARİÇ SİPARİŞLER KASIM'DA: %+0.8 (ÖNCEKİ:%+1.0)
ABD'DE SAVUNMA SANAYİ HARİÇ SİPARİŞLER KASIM'DA: %+1.0
BOE/BAİLEY: FİNANSAL İSTİKRARA YÖNELİK BREXİT'LE İLİŞKİLİ RİSKLER BÜYÜK ÖLÇÜDE AZALDI
Facebookta Paylaş