ABD: İstihdam 245 bin ile beklenti altında, işsizlik %6,7’ye geriledi(Tera Yatırım )

ABD: İstihdam 245 bin ile beklenti altında, işsizlik %6,7'ye geriledi…

ABD'de Kasım ayında 460 bin artması beklenen istihdam beklentinin altında 245 bin artarken, beklenen işsizlik %6,7 seviyesine gerilemiş oldu. Önceki iki ayın net revizyonu 11 bin olurken, özel sektör bir önceki ayın 877 binlik artışının sonrasında 344 bin arttı. Özel sektörün 540 bin istihdam yaratması bekleniyordu. Koronavirüs pandemisi ve onu kontrol altına alma çabaları nedeniyle istihdam artışında son ayların en düşük seviyesi kaydedilmiş görünmektedir. Belli sektörler halen işe alıma devam etse de, momentumun son ayların en yavaş seviyesinde olduğunu söylemek gerekiyor.

Alt kalemlere bakacak olursak; Kasım ayında, nakliye, depolama, profesyonel ve ticari hizmetler ve sağlık hizmetlerinde dikkate değer iş kazançları meydana geldi. Kamu sektörü ve perakende ticarette ise istihdam azaldı. İnşaat sektöründe 27 binlik istihdam artışı var, ancak bu sektördeki toplam istihdam seviyesi Şubat ayının 279K altında. Benzer durum 27 binlik istihdam artıran imalat sektöründe de var, motorlu taşıt ve parçalarında 15K, plastik ve kauçuk ürünlerde 5K istihdam artışı görünüyor, ama toplam imalat sektörü istihdamı da Şubat ayına göre 599K daha düşük. Finansal faaliyetlerde ise 15K artış var. Kamuda, seçim sonrasında beklediğimiz gibi geçici istihdam etkisi çıkarıldığında 99 binlik düşüş görülüyor, bu da 2020 Başkanlık seçimi sayımları için istihdam edilen geçici görevlilerin elemine olmasından kaynaklanıyor. Perakende sektörü de, özellikle mağazalar bazında pandemi kapanmalarının getirdiği etkiyle 35 binlik iş kaybına uğramış durumda.

Kasım ayında, 14,8 milyon kişi, pandemi nedeniyle işverenlerinin işlerini kapatması veya kaybetmesi nedeniyle çalışamadıklarını, yani son 4 hafta içinde herhangi bir noktada hiç çalışmadıklarını veya daha az saat çalıştıklarını bildirmiş. Pandemi nedeniyle Kasım ayında iş aramayan, dolayısıyla işgücüne dahil olmayanların sayısı da yaklaşık 3,9 milyona çıkmış. Kasım ayında işgücüne katılma oranı %61,5'e geriledi; bu, Şubat seviyesinin 1,9 puan altında. İşsiz sayılanların işgücüne oranı azalıyor, ancak işgücü havuzu da daralıyor ve bir kısım işsizlik, uzun süreli işsizliğe dönüşüyor.

Kötüleşen istihdam dinamikleri itibariyle hanehalklarının aşının gelip kendilerini kurtarmasını bekleyecek kadar zamanları yok. Mali paket konusundaki beklentiler artacaktır, ki iki partinin Kongre nezdindeki müzakerelere yeniden ağırlık vermeleri en azından ilerleme ve niyet olduğunu görmek açısından önemli. Fed de bu ortamda daha fazla beklemeyecektir, Aralık toplantısında agresifleştiklerini göreceğiz ve en azından niteliksel ayarlamalarla piyasanın karşısına çıkacaklardır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -51409,6 milyon TL
FED/EVANS : EKONOMİNİN GÜÇLENMESİ NEDENİYLE DAHA DİK BİR FAİZ EĞRİSİ BEKLEYEBİLİRİZ
FED/EVANS: ABD'DE EKONOMİK TOPARLANMA DÜZENSİZ, BAZI SEKTÖRLER AVANTAJLI VE DİĞERLERİ ÇOK SERT DARBE ALDI
FED/EVANS: AŞI. 2021 İÇİN UMUTLU OLMA NEDENİ SAĞLIYOR
FED/EVANS: ABD EKONOMİSİNDE KORKUNÇ DERECE ZORLUKLAR VAR
FED/EVANS: ABD EKONOMİSİ, DÜŞÜNDÜĞÜMÜZE KIYASLA DAHA ÇABUK GERİ GELECEK
FED/EVANS: ABD EKONOMİSİNİN TOPARLANMASININ ÖNÜNDE HALA GİDİLECEK YOL VAR
FED/EVANS: KASIM AYI İSTİHDAM RAPORU BİR MİKTAR HAYAKIRIKLIĞI YARATICIYDI
BİS/CARSTENS: MERKEZ BANKALARI BAZI KIRMIZI ÇİZGİLERİ AŞTILAR AMA SADECE GÖREVLERİNİ YERİNE GETİRMEK İÇİN
BOE/TENREYRO: NEGATİF FAİZLERİN EKONOMİYE YARDIMCI OLDUĞU KANITLANDI
ABD İLAÇ DAİRESİ/HAHN: PFİZER'IN COVİD-19 AŞISI KONUSUNDA ÇOK HIZLI HAREKET EDECEĞİZ
ABD İLAÇ DAİRESİ/HAHN: FDA'NIN PFİZER'IN COVİD-19 AŞISI İÇİN ARALIK AYI İÇİNDE BİR KARAR ALACAĞINI UMUYORUM
Facebookta Paylaş