ABD makro veri akışı: Kasım enflasyonu ve işsizlik başvuruları analizi (Tera Yatırım )


ABD’de Kasım ayında manşet TÜFE aylık bazda %0,2 artarken, yıllık bazda %1,2 artış gösterdi. Gıda ve enerji gibi volatil kalemlerin dışarıda bırakıldığı çekirdek enflasyon tarafında ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,2 ve %1,6 artış oranları görülüyor. Piyasa beklentileri manşet TÜFE’de aylık ve yıllık %0,1 ve %1,1, çekirdek TÜFE’de ise aylık ve yıllık %0,1 ve %1,8 şeklindeydi. Tüm kalemlerdeki artış oranları geniş tabana yayılmış görünüyor.

Alt kalemlere baktığımızda; gıda endeksi, Ekim'deki %0,2'lik artışın ardından Kasım'da %0,1 düştü. Genelde evde tüketilen gıda grubunun fiyatları düşerken, ev dışı gıdada görülen küçük artış bunu biraz dengelemiş görünüyor. Doğal gaz ve elektrik endekslerindeki artışlar, benzin endeksindeki düşüşü fazlasıyla telafi ettiğinden, enerji endeksi Kasım ayında yükseldi. Enerji endeksi, Kasım ayında üst üste dördüncü artışla %0,4 arttı. Doğalgazda %3,1, elektrik fiyatlarında %0,5 artış var. Kasım ayında evden uzakta konaklama, ev eşyaları, eğlence, giyim, havayolu ücretleri ve motorlu taşıt sigortası endeksleri arttı. Kullanılmış otomobiller ve kamyonlar, tıbbi bakım ve yeni araçlar için endekslerin tümü ay boyunca düştü.

FOMC’nin Aralık ayı rehberliği açısından gelen verilere baktığımızda, geçici ivme sürdürülmedikçe Fed’in tepki vermesi mümkün değil. Güçlü talebin yeni satışları desteklemesi ile Kasım ayı PMI verileri özel sektör satış fiyatlarında önemli bir artışa işaret etti. Bu nedenle, enflasyon oranının 4Ç20 ortalarında artış gösterdi. Politika yapıcılar, enflasyonda %2’yi artık ortalama oran olarak değerlendirecekler ve bu tip bir enflasyon artışı için talepteki ivmelenmenin devamlı olması gerekli. Mali teşvikler gelse bile, sürekli gelirin olmadığı bir ortamda para döngüsü eski hızına gelmeyecek, çünkü yardımların tamamı harcanmayacak ve azaltılan tasarrufların yerine konacaktır. Fiyat artış hızı, ilkbaharda pandeminin patlak vermesinden önce görülen hızın altında kalarak Fed’in kartlarını genişleme yönünde oynamasına meydan verecektir.

5 Aralık'ta sona eren haftada, ilk işsizlik başvuruları rakamı, bir önceki haftanın revize edilen seviyesinden 137.000 artışla 853.000 oldu. Bir önceki haftanın seviyesi 4.000 artırılarak 712.000'den 716.000'e yükseltildi. 4 haftalık hareketli ortalama, önceki haftanın revize ortalamasına göre 35.500 artışla 776.000 oldu. Covid nedeniyle kapanmalar, başvuru seviyelerini yeniden artırmış görünüyor ve bu istihdam piyasası için iyi bir sinyal değil. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
ECB/LAGARDE:BU YIL ENFLASYONUN %+0.2 OLMASI BEKLENİYOR (ÖNCEKİ TAHMİN:%+0.3)
ECB/LAGARDE: 2022'DE YIL ENFLASYONUN %+1.1 OLMASI BEKLENİYOR (ÖNCEKİ TAHMİN:%+1.3)
ECB/LAGARDE: GELECEK YIL ENFLASYONUN %+1.0 OLMASI BEKLENİYOR (ÖNCEKİ TAHMİN:%+1.0)
ECB/LAGARDE: SALGININ İKİNCİ DALGASININ BÜYÜKLÜĞÜ VE SÜRESİ BEKLENENDEN DAHA BÜYÜK
ECB/LAGARDE: GSYH'NİN 4. ÇEYRKETE % 2.2 DARALMASI BEKLENİYOR
ECB/LAGARDE: 2021 SONUNDA SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINA ULAŞILACAĞINA İNANMAK İÇİN YETERLİ NEDEN VAR
ECB/LAGARDE: DÖVİZ KURU HEDEFLEMESİ YAPMIYORUZ
ECB/LAGARDE: KUR FİYATLARDA AŞAĞI YÖNLÜ BASKI YAPIYOR, BUNU YAKINDAN GÖZLEMLEMEYE DEVAM EDECEĞİZ
ECB/LAGARDE: BÜTÜN ARAÇLARIMIZI YENİDEN AYARLAYABİLİRİZ
ECB/LAGARDE: GEREKTİĞİNDE PEPP ZAMAN ÇERÇEVESİNİ YENİDEN EDĞERLENDİREBİLİRİZ
ECB/LAGARDE: ENFLASYON HAYAL KIRIKLIĞI YARATACAK ÖLÇÜDE ZAYIF
ECB/LAGARDE: TAHVİL 'KITLIĞI' GİBİ ENDİŞEMİZ YOK
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -64450,2 milyon TL
Facebookta Paylaş