ABD, NFP kompleksitesi, sorunlu yapı ve Fed kriterleri(Tera Yatırım )

ABD: NFP kompleksitesi, sorunlu yapı ve Fed kriterleri…

Eylül ayında yine beklentiden zayıf bir gerçekleşmeyle beraber, aynı anda bütün iyi veya bütün kötü faktörlerin bir arada olmadığı bir istihdam raporu görüyoruz. Manşette 194K, özel sektörde 317K (kamu kaynaklı istihdam azalışının etkili olduğunu gösterir, özel sektör totalden daha fazla istihdam yaratmış), işsizlik oranında %4,8 (Fed hedeflerine doğru hareket açısından güzel, ancak havuzun daralması soru işareti), ücretlerde ise aylık ve yıllık bazda sırasıyla %0,6 ve %4,6 gerçekleşmeleri var. Beklentiler manşet istihdamda 500K ve işsizlik oranında %5,1 şeklindeydi. Kompleks bir yapıyı yine yorumlamak zorundayız.

Öncelikle ince ayrıntılara bakalım. İşsizlik oranındaki düşüş, Fed’in yılsonu için projeksiyon döneminde ortaya koyduğu %4,8 hedefiyle uyumlu. Sadece bu açıdan bakıldığında olumlu, ancak bu şart işgücü havuzu açısından değerlendirildiğinde daha fazla kişinin işe yerleşmesinden kaynaklı görünmüyor. Katılım oranında %61,7’den %61,6’ya bir gerileme var. Buna karşılık uzun süreli işsizlik oranı %8,8’den %8,5’e gerilemiş durumda. Pandemi yardımlarının ve sosyal desteklerin sona ermesine rağmen, halen yeterince Amerikalının çalışma hayatına tam bir dönüş sergilemediğini görmekteyiz. Bunun işgücü talebi açısından etkisi, sosyal yardımların etkisi kesildikçe daha fazla iş başvurusu görmeye başlayacağız. Yani havuz genişleyecek. Ancak halen firmaların istihdam artırma konusunda öngöremedikleri bazı sıkıntılar var. Finansal stres, borçlanma maliyetleri, yavaşlayan üretim ve tam olarak içinden çıkılamamış Covid Delta salgını.. Yani, bu durumda gelişme aynı zamanda yeni iş pozisyonları açılmasına da bağlı olacak.

 
Eylül ayında işsizlik oranı %4,8’e düşerken, istihdam artışı ise beklentilerin altında 194K olarak gerçekleşti.. (Kaynak: Bloomberg, Bureau of Labor Statistics)

Ücret artışları da enflasyon kaynağı açısından problematik olabilir. Eylül ayında aylık artış %0,4 seviyesinde, ücret enflasyonu yıllık bazda da %4,6 olmuş durumda. Revizyonlardan dolayı ücret enflasyonu Ağustos’tan Eylül’e %4’ten %4,6’ya artmış görünüyor. Talep kaynaklı enflasyonun ana dayanağı kazanılan ücretlerin yaratacağı otonom tüketim etkisi olacağından, Fed’i harekete zorlayabilir. Yeniden açılmanın getirdiği mobilite etkisinden kaynaklı geçici enflasyon kavramı, ücretlerin getirdiği döngüden de etkilenebilir. Ücret artışlarının oranını da enflasyonun belirlediğini varsayarsak, aslında ikincil bağlamda geçicilik kavramına da sadece küresel maliyetler ekseninden değil, talep ekseninden de bakmak durumundayız. İşte talep kaynaklı etkenlerin Merkez bankası politika araçlarına konu olması etmeni buradan ortaya çıkıyor.

Alt kalemlere bakacak olursak; Sanat, eğlence ve rekreasyon sektörlerinde (+43K) devam eden istihdam artışıyla birlikte, eğlence ve konaklama sektöründe istihdam Eylül ayında 74K arttı. Ocak-Temmuz ayları arasında aylık ortalama 197K artışla karşılaştırıldığında, yemek hizmetleri ve içki içme yerlerinde istihdam art arda ikinci ayda çok az değişti. Profesyonel ve ticari hizmetler, Eylül ayında 60K iş ekledi. Eylül ayında perakende ticaret istihdamı 56K arttı. Eylül ayında istihdam, yerel eğitim kurumlarında 144K ve devlet okullarında 17K kişi azaldı. Özel eğitimde istihdam çok az değişti (-19K). Okula dönüş işe alımlarının çoğu tipik olarak Eylül ayında gerçekleşir. Bu Eylül'de işe alımlar normalden düşüktü ve bu da mevsimsel ayarlamadan sonra düşüşe neden oldu. Kamu ve özel eğitimdeki pandemi kaynaklı personel dalgalanmaları normal mevsimlik işe alma ve işten çıkarma modellerini bozduğu için, son istihdam değişikliklerinin yorumlanması zor. Bilişimde 32K, inşaat 22K, sağlık hizmetlerinde -18K, kamuda -123K gerçekleşmeleri varken, finansal faaliyetlerde ve diğer hizmetlerde çok az değişiklik var. Kamudaki duruma ayrıca bakmak gerekecek, çünkü geçici borçlanma tavanı anlaşması Kasım ayındaki hükümet yükümlülüklerini yerine getirmeye yetecek ve 3 Aralık’ta yeniden önceki pozisyona gelinmesi ihtimal dahilinde.

Tapering konusu bitmiş değil ve muhtemelen Fed geri adım atmayacak. İstihdam artışları aylık normalize bir patikaya otururken, Fed’in tapering olgusundan ziyade ekonomik ilerlemeye faiz artırımı perspektifi için bakacağını düşünürüz. Haliyle belirsiz hale gelen faiz artırımı olgusu, yakın zamanda açıklanması beklenen tapering değil. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
ELON MUSK'IN ŞİRKETİ SPACEX'İN PİYASA DEĞERİ İKİNCİL HALKA ARZDAN SONRA 100 MİLYAR DOLARA ULAŞTI - CNBC
ABD TİCARET BAKANI RAİMONDO: (TEDARİK ZİNCİRLERİ) BAZI İYİLEŞMELER GÖRMEYE BAŞLADIK
ABD TİCARET BAKANI RAIMONDO: TEDARİK ZİNCİRİ DURUMUNDA SORUN OLDUĞU İNKAR EDİLEMEZ, ETKİLERİNİ 2022 YILINDA HİSSEDECEĞİZ
BAKAN DÖNMEZ: BU SENE ETİ MADEN BOR İHRACATINDA BİR REKOR KIRACAK-NTV
BAKAN DÖNMEZ: İLERİDE İKİ. ÜÇ, HATTA DÖRDÜNCÜ SANTRALLER HEDEFLENEBİLİR -NTV
BAKAN DÖNMEZ: TÜRKİYE'NİN GELECEĞİNDE NÜKLEER SANTRALLER OLACAK-NTV
BAKAN DÖNMEZ: (SAKARYA GAZ SAHASINDAKİ FAALİYETLER) İLK KEŞFİMİZİ YAPTIĞIMIZ SAHADA ÜRETİM ÇALIŞMALARI YAPILIYOR -NTV
BAKAN DÖNMEZ: SAKARYA GAZ SAHASININ HEMEN YANINDAKİ BİR SAHADA GELECEK YILIN BAŞLARINDA KEŞİF AMAÇLI SONDAJ OLACAK -NTV
BAKAN DÖNMEZ: TÜRKALİ'DE BUGÜN İTİBARİYLE 6 KUYUMUZ VAR -NTV
BAKAN DÖNMEZ: 2023'TE İLK GAZI VERMİŞ OLACAĞIZ -NTV
BAKAN DÖNMEZ: (AKARYAKITTA EŞEL MOBİL SİSTEMİ) ÖTV'DEN TAHSİL EDİLMESİ GEREKEN 52 MİLYAR TL GELİRİ VATANDAŞA BIRAKMIŞ OLDUK -NTV
BAKAN DÖNMEZ: DEVLET ASLINDA DOĞALGAZ VE ELEKTRİKTE FATURANIN YARISINI KARŞILIYOR, BU UYGULAMALAR DEVAM EDECEK -NTV
Facebookta Paylaş