ABD: Virüs vakalarının etkisiyle istihdam daraldı (Tera Yatırım )

ABD: Virüs vakalarının etkisiyle istihdam daraldı…

ABD’de 50K artış beklenen tarım dışı istihdam Aralık ayında 140K azalırken, işsizlik oranı %6,7 seviyesinde değişmeden kaldı. İşgücü piyasasındaki bozulmanın yükselen koronavirüs vakalarının ve buna bağlı kapatmaların işletme faaliyetlerine olumsuz etkilerinden kaynaklandığı görülmektedir. ADP’nin özel sektörde 123K kayba işaret ettiği dönemde, resmi veri içindeki özel sektör kaleminde de 95K’lık azalma var. Aralık ayının genelince işsizlik başvuruları ortalaması da 837K olmuş, ISM hizmet endeksinde de istihdam kalemi 48,2 ile daralma pozisyonuna geçmişti. Önden gelen yüksek frekanslı veriler ve istihdam göstergeleri, daralma olabileceğini ortaya koymuştu.

Covid-19 döneminde kaybedilen ve geri kazanılan istihdam kıyaslandığında, halen 10 milyona yakın bir kesimin işgücünden uzakta olduğu görülmektedir. Aşılamanın süreci hızlandırması normalde beklenen bir durum ama, tüm dünyada olduğu gibi ABD’de de öncelik sıralandırması var ve çalışan sağlıklı nüfus aşılanana kadar geçen sürede yeni istihdam kayıpları olabilir. Özellikle Birleşik Krallık ve Almanya’da görülen yeni varyant virüsün ABD’de de görülmesi endişeleri artırıyor, yeni ve daha sert kapanmalar yeni iş kayıplarına neden olacaktır.

 
Tarım dışı istihdam değişimi… Kaynak: Bloomberg, Bureau of Labor Statistics…

Alt kalemlere bakacak olursak; eğlence, konaklama ve özel eğitimdeki iş kayıpları; profesyonel hizmetler ve ticari hizmetler, perakende ticaret ve inşaat sektörlerindeki kazançlarla kısmen dengelenmiş görünüyor. İşgücüne katılma oranı ve istihdam-nüfus oranı, sırasıyla %61,5 ve %57,4 ile ay boyunca değişmedi. Kasım ayında %21,8 olan evden çalışma oranı ise Aralık ayında %23,7’ye yükseldi. Aralık ayında, tarım dışı tüm çalışanlar için ortalama saatlik kazanç 23 sent artarak 29,81 USD2ye yükseldi. Özel sektör ve idareci olmayan çalışanların ortalama saatlik kazançları 20 sent artarak 25.09 USD’ye ulaştı. Bu artışlar büyük ölçüde, eğlence ve konaklama sektörlerinde işten ayrılan düşük ücretli çalışanların sayısından kaynaklı bir ücret artışının yansımasıdır. Karantina önlemlerinin seviyesinin artması, hizmet başlığı altındaki sektörlerde daha fazla istihdam kaybı demek olacaktır.

Mavi Dalga teorisi ile beraber, mali genişlemeye dair beklentiler artık ağırlık kazanmış durumdadır. Yüksek oranda, getirilerdeki artış ekonomide canlanma beklentilerine dayanıyor. Buda dayanak oluşturan temel etkenler de aşılama ve mali paket. Enflasyon beklentileri ise biraz iyimser bir şekilde hareket etti, getirilerle beraber başa baş enflasyon noktasının da aşağı gelmesi doğal olasılık. En ekstrem durumda Fed devreye girerek, normalde açık uçlu tahvil alımlarından dolayı yükselmemesi gereken getirilere “örtülü bir getiri eğrisi kontrolü” getirebilir. Bonodan çıkışın ve getirilerdeki yükselmenin ani beklentiler ve panik çıkışlarla değil; ekonomik döngüsel hareket çerçevesinde olması daha sağlıklı olacaktır. Tera Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
  www.terayatirim.com
                                 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
FİTCH: TALEPTE KORONAVİRÜS KAYNAKLI AZALMA, OPERASYONEL VE TEDARİK ZİNCİRİ AKSAKLIKLARI, ABD OTOMOTİV ENDÜSTRİSİNDE İFLAS VE SIKINTILARDA ÖNEMLİ BİR ARTIŞA NEDEN OLDU
FAİZ DIŞI DENGE OCAK-ARALIK DÖNEMİNDE: -65.43 MİLYAR TL (OCAK-KASIM: -21.83 MİLYAR TL) - HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
NAKİT DENGESİ OCAK-ARALIK DÖNEMİNDE: -181.78 MİLYAR TL (OCAK-KASIM: -135.07 MİLYAR TL) - HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
FAİZ DIŞI DENGE ARALIK AYINDA: -43.55 MİLYAR TL (ÖNCEKİ: +21.22 MİLYAR TL) - HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
NAKİT DENGESİ ARALIK AYINDA: -46.70 MİLYAR TL (ÖNCEKİ: +12.55 MİLYAR TL) - HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI
BREZİLYA EKONOMİ BAKANI : NAKİT YARDIM PROGRAMININ MALİYETİ AYLIK 25 MYR REAL
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -43978,3 milyon TL
BREZİLYA/ANFEVEA: YEREL OTOMOBİL ÜRETİMİNİN GELECEK YIL %25 ARTARAK 2.52 MLN ADET OLMASI BEKLENİYOR
ÇİN MERKEZ BANKASI BAŞKANI: 202 YILINDA YUANIN YÜKSELİŞİ ESASEN ÇİN EKONOMİK TEMELLERİNİ YANSITTI
ÇİN MERKEZ BANKASI BAŞKANI: DALGALI DÖVİZ KURU REJİMİ DEVAM EDECEK, BEKLENTİLERİ YÖNLENDİRMEYE DİKKAT EDİLECEK
LONDRA BELEDİYE BAŞKANI KHAN: ARTAN VAKALAR NEDENİYLE KENTİMİZDE ACİL DURUM İLAN EDİLDİ- BLOOMBERG HT
Facebookta Paylaş