ABD’de mahkeme Trump yönetiminin çalışanlara yönelik vize kısıtlamasına dair iki ayrı kararının yürütmesini durdurdu.

Amerika'nın Sesi internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

 Trump yönetiminin aldığı karara göre, H-1B çalışma vizesiyle yurtdışından çalışan getiren firmaların, bu kişilere daha fazla maaş ödemesi gerekirken bu tarz vizeyle Amerika’ya gelebilecek meslek grupları da kısıtlanacaktı.

Daha yüksek maaş uygulaması Ekim ayında yürürlüğe girdi. Meslek gruplarına yönelik kısıtlamalarda önümüzdeki haftadan itibaren uygulanmaya başlanacaktı.

ABD Bölge Mahkemesi Yargıcı Jeffrey White, Çalışma Bakanlığı’nın söz konusu kararlar yürürlüğe girmeden önce uygulanması gereken 30 günlük bekleme ve değerlendirme süresini uygulamadığına hükmetti.

Yargıç White ayrıca, H-1B tipi vize uygulamasında salgın nedeniyle kısıtlamaya gidilmesinin de geçersiz bir gerekçe olduğuna karar verdi.

İç Güvenlik Bakanlığı, salgın nedeniyle daralan ekonomi ve işsizliği gerekçe göstererek söz konusu vize kısıtlamasının acilen devreye alınması gerektiğini ileri sürmüştü.

Ancak mahkeme, söz konusu kararın Ekim ayına kadar duyurulmadığı ve bir aciliyet işaret edemeyeceğine karar verdi.

H-1B tipi çalışma vizesi, belirli alanlarda uzmanlaşmış ve en az üniversite ya da dengi okul mezunlarına verilen bir vize türü. ABD, her yıl maksimum 85 bin kişiye bu vizeyle çalışma olanağı sağlıyor. Bu vize özellikle teknoloji, mühendislik ve sağlık alanında çalışanlara veriliyor.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.amerikaninsesi.com/a/mahkeme-trump-yonetiminin-h1-b-calisma-vizesi-kisitlamasini-kaldirdi/5684275.htmlDiğer Haberler
BİONTECH /MARETT: 10 ÜLKE İLE TEDARİK ANLAŞMAMIZ VAR, DİĞERLERİ İLE NİHAİ AŞAMADAYIZ
BREZİLYA'DA SANAYİ ÜRETİMİ EKİM'DE AYLIK %+1.1, YILLIK %+0.3
BİONTECH YETKİLİSİ: ABD VE AB İLAÇ KURUMLARININ KARARLRINI ARALIK AYI ORTASINDA BEKLİYORUZ
BARNİER ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERİN BREXİT İÇİN BELİRLEYİCİ OLACAĞINI SÖYLEDİ, BELİRLİ BİR SON TARİH VERMEDİ
FİNANSAL KESİM DIŞINDAKİ FİRMALARIN NET DÖVİZ POZİSYON AÇIĞI EYLÜL AYINDA -162,3 MİLYAR DOLAR (ÖNCEKİ AY: -165,2 MİLYAR DOLAR)
Facebookta Paylaş