Almanya Sağlık Bakanı: Haziran'dan itibaren her isteyene aşı sağlamak mümkün

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, Haziran ayından itibaren "aşılamada önceliklendirme" uygulamasının son bulabileceğini ve isteyen herkesin aşılanabileceğini açıkladı.

 Deutsche Welle Türkçe internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, "aşılamada önceliklendirme" uygulamasının Haziran ayında kaldırılmasının beklendiğini ve yaş farkı gözetmeksizin isteyen herkese Haziran ayından itibaren aşı sunulabileceğini açıkladı. Almanya'da 60 yaş üstü nüfusun yarısının şimdiye kadar en az bir doz aşı olduğunu açıklayan Spahn, Covid-19'u ağır geçirme ihtimalinin bu grupta 60 kat daha fazla olması nedeniyle, bunun önemli bir adım olduğunu belirtti.

Sağlık Bakanı Spahn, aşılanması planlanan üçüncü grubun aşılanmasına Mayıs ayında başlanacağını, Haziran ayında ise önceliklendirmenin kaldırılabileceğini belirtti.

Spahn, ülkedeki aşılama hızının, eldeki aşı miktarının artması ve dağıtım uygulamalarının geliştirilmesi nedeniyle önümüzdeki günlerde artacağını söyledi.

Daha önce yeterli miktarda aşı bulunmaması nedeniyle başlatılan "aşılamada önceliklendirme" uygulamasının sonuna geliniyor olmasına temkinli yaklaşanlar da var. Almanya Hasta Koruma Vakfı Başkanı Eugen Brysch, öncelik belirleme uygulamasının erken kaldırılmasının riskli olabileceğini ifade etti. "Çoğu yerde pragmatik çözümler bulundu ama yine de temel etik kuralları, 80 yaş üstü nüfus ve yatalak nüfus evlerinde virüsten korunmadıkları sürece terk edilmemeli. 1 Nisan'dan beri Sağlık Bakanlığı özellikle bu gruptaki aşılamanın nasıl ilerlediği konusunda sessiz. Veriler açıklandığında ve yeterli aşı tedarik edildiğinde etik olan öncelik sıralamasını kaldırmaktan bahsedebiliriz" ifadelerine yer verdi.

  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.dw.com/tr/almanya-sa%C4%9Fl%C4%B1k-bakan%C4%B1-hazirandan-itibaren-her-isteyene-a%C5%9F%C4%B1-sa%C4%9Flamak-m%C3%BCmk%C3%BCn/a-57302102?maca=tur-rss-tur-all-1495-rdfDiğer Haberler
BİDEN'IN "AMERİKAN AİLE PLANI", ADLI ÖNERİSİ DAHA ÖNCE PLANLADIĞININ AKSİNE SAĞLIK SİGORTASINI GENİŞLETMEYİ İÇERMİYOR - NYT
BİDEN; ÇOCUK BAKIM, EĞİTİM VE DİĞER HARCAMA PLANLARINI FİNANSE ETMEK İÇİN ZENGİNLERE YÖNELİK VERGİLERİ ARTIRACAK - NYT
İMF BAŞKANI: SAĞLAM KARBON FİYATLARI GEREKLİ, PARİZ DÜZENLEMESİNE ULAŞMAK İÇİN ORTALAMA FİYAT 2030 YILINA KADAR TON BAŞINA 75 DOLAR OLMALI
İMF BAŞKANI : İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ EKONOMİLERE YÖNELİK BÜYÜK RİSKLER OLUŞTURUYOR
DÜNYA HAM ÇELİK ÜRETİMİ MART AYINDA YILLIK % 15.2 ARTARAK 169.2 MİLYON TON - WORLDSTEEL
DÜNYA HAM ÇELİK ÜRETİMİ OCAK-MART DÖNEMİNDE YILLIK % 10.0 ARTARAK 486.9 MİLYON TON - WORLDSTEEL
TÜRKİYE'NİN HAM ÇELİK ÜRETİMİ MART AYINDA YILLIK % 9.2 ARTARAK 3.4 MİLYON TON - WORLDSTEEL
TÜRKİYE'NİN HAM ÇELİK ÜRETİMİ MART AYINDA YILLIK % 9.5 ARTARAK 9.8 MİLYON TON - WORLDSTEEL
EURO BÖLGESİ TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ NİSAN'DA: Ç-8.1 (BEKLENTİ:-10.9 ÖNCEKİ:-10.8)
ABD'DE MEVCUT KONUT SATIŞLARI MART'TA AYLIK %-3.7 (ÖNCEKİ:-6.6%)
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -53066,6 milyon TL
Facebookta Paylaş