Bahaş Holding/Bahadır:Konut fiyatlarındaki artış inşaat maliyetlerinin çok altında seyrediyor

Kuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Konut fiyatlarının, inşaat maliyetleriyle kıyaslandığında yüksek olmadığına dikkat çeken Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır "Konut fiyatları maliyetlerle aynı oranda yükselmiyor. Mevcut maliyetlere bakıldığında konut fiyatlarının daha yüksek olması gerekir, maliyetler dolar ve enflasyona oranla iki katından fazla artmış durumda" dedi.

İnşaat girdi maliyetlerindeki fahiş yükseliş devam ederken, sektördeki dengesizliklerden yakınan konut üreticileri de çareyi endişelerini dile getirmekte buluyor. Mevcut maliyetlere bakıldığında konut fiyatlarının daha yüksek olması gerektiğine dikkat çeken Bahaş Holding CEO'su Abdüssamet Bahadır, maliyetlerin dolar ve enflasyona oranla iki kattan fazla artığını belirtti. Konut fiyatlarındaki yükselişin başlıca sebebinin, maliyetlerdeki gözle görülmeyen artışlar olduğunu söyleyen Bahadır "Konut fiyatları, inşaat maliyetleriyle kıyaslandığında yüksek değil, maliyetlerle aynı oranda yükselmiyor. Konut fiyatlarındaki artışların başlıca sebebi; maliyetlerdeki gözle görülmeyen ve kimsenin farkında olmadığı artışlar. Üstelik arsa, işçilik ve pazarlama gibi giderler hiç hesaba katılmıyor. Oysa konut maliyetini oluşturan ana kalemler; arsa, işçilik, çimento, demir-çelik, seramik, mermer, boya, alçı, plastik doğrama, ahşap ve cam. Bu maliyetler arasında en büyük payı ise arsa alıyor. Türkiye'de arsa maliyetinin toplam konut maliyeti içindeki payı yüzde 60'lara kadar çıkabiliyor. Demir fiyatlarına son bir sene içerisinde yüzde 120 artmasının yanı sıra diğer artışlara baktığımızda akla gelmeyen girdilerin ne kadar çok yer kapladığını görüyoruz. Örnek vermek gerekirse, PVC hammaddesindeki artış yüzde 258'i, sac levhadaki artış yüzde 327'yi ve bakır hammaddesindeki artış yüzde 115'i ve hazır betondaki artış yüzde 69'u bulmuş durumda" diye konuştu.
Vatandaşın konut hayali ortadan kalktı
İnşaat malzeme fiyatlarının konut fiyatlarını belirleyen en önemli unsur olduğunu hatırlatan Abdüssamet Bahadır, bu şartlar altında alım gücü düşen vatandaşın konut alma imkanının ortadan kalktığına dikkat çekti. Bahadır "Bu yıl inşaat yapmaya kalkan müteahhidin bildiği tüm hesaplar şaşıyor, karşılaştığı rakamlar hesaplarını alt üst ediyor. Bu durum en çok da orta ve alt kategoride bina inşa eden konut üreticisini de etkiliyor. Ancak tüm bunlara rağmen konutlara baktığımızda fiyat artışları, maliyetlerin artışına kıyasla hiç artmamış gibi duruyor. Müteahhit sattığını yerine koyamıyor" dedi.
Sektör temsilcileri kampanya beklentisi içerisinde
Mevcut şartlar altında konut satışlarının artması için birtakım tedbirlerin alınması gerektiğine dikkat çeken Abdüssamet Bahadır, şunları söyledi: "Geçen yaz olduğu gibi bu yıl da kamu bankalarının öncülüğünde kampanyalar düzenlenmeli ve kredi faiz oranları yüzde 1'in altına düşürülmeli. Bu yıl da yaz başından bu yana sektör temsilcileri benzer bir beklenti içerisinde. Hatta ev almak için faiz indirimini bekleyen bir kitle oluştu.
Bu tür bir uygulama, pandemi şartlarında gayrimenkul sektörüne can suyu olur ve piyasaya hareket getirir. 2020 yılında faiz oranlarının yüzde 1'in altına indirilmesinin satışlarda yarattığı pozitif etki açısından, zirveyi gördük. Yatırımcılar, artışa geçen döviz ve altın fiyatlarına rağmen yatırımını sektörden yana kullandı. Yastık altında bekleyen yatırımlar da gün yüzüne çıktı."


Bahaş Holding hakkında:
İnşaat müteahhitliği, gayrimenkul geliştirme ve kentsel dönüşüm alanlarında köklü bir tecrübeye sahip olan Bahaş Holding, 31 yıldır inşaat, taahhüt, sağlık, turizm, tarım, hayvancılık, oyuncak, akaryakıt, satış, proje yönetimi ve teknoloji gibi farklı alanlarda faaliyet gösteriyor. Hayata geçirdiği büyük ölçekli konut sitelerinin yanı sıra imza attığı kentsel dönüşüm projeleriyle de İstanbul'un dönüşümünde ana aktörlerden biri haline gelen Bahaş Holding, her tür yapının teknik altyapısını, sosyal tesislerini, çevre ve peyzaj düzenlemelerini de üstleniyor. Kamu kurum ve kuruluşlarına yönelik okul, hastane, yol, köprü gibi büyük projelere imza atan Bahaş Holding, bugüne kadar anahtar teslimi 100'e yakın projeyi tamamlamış bulunuyor. Özyurtlar Holding ile birlikte 'Meydan Ardıçlı' ve 'NLogo İstanbul', Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Gaziosmanpaşa Belediyesi güvencesiyle Gaziosmanpaşa'da 'GOP Plevne Kentsel Dönüşüm Projesi'ni yürüten Bahaş Holding, başlattığı kentsel dönüşüm hareketi çerçevesinde yeni yatırımlarını da aralıksız hayata geçirmeye devam ediyor. Bahaş Holding, halihazırda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Üsküdar Belediyesi'nin desteğiyle İstanbul'un 2'nci en büyük kentsel dönüşüm projesi olan 'Üsküdar Mahallesi Kentsel Dönüşüm Projesi'ni inşa etmeye hazırlanıyor. Kentsel dönüşümde Büyükçekmece'nin en büyük müteahhidi konumunda olan Bahaş Holding, Büyükçekmece'yi yeniden inşa ediyor. Büyükçekmece'de hedeflediği kentsel dönüşüm projeleri kapsamında 1.450 konut 50 ticari alandan oluşan "Hilal Hill Büyükçekmece Kentsel Dönüşüm" Projesi'yle 800 riskli konutu dönüştürmeye başlayan Bahaş Holding, Mahmutbey ve Fulya'da yeni kentsel dönüşüm projelerine imza atmaya hazırlanıyor. İstanbul'un farklı bölgelerinde arazi ve proje geliştirme çalışmalarına da devam eden Bahaş Holding, yurt dışı yatırımlarına da ağırlık vermeye başladı. Kuzey Makedonya ve Ukrayna'da inşaat faaliyetleri için şirket kuran Bahaş Holding, Makedonya/Üsküp'te 23 bin metrekare arazi satın alarak villa projesi yapmak için çalışmalarına başladı.Diğer Haberler
BIST 100 ENDEKSİ BUGÜN %1.58 YÜKSELDİ (1407), TOPLAM GÜNLÜK İŞLEM HACMİ 17 MİLYAR 763 MİLYON TL OLDU
BİST KIYMETLİ MADENLER PİYASASINDA BUGÜN 1.151 KG ALTIN, 224 KG GÜMÜŞ İŞLEMİ YAPILDI
EURO BÖLGESİ TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ EYLÜL'DE:-4.0 (BEKLENTİ: -5.8, ÖNCEKİ: -5.3)
ABD'DE İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI AĞUSTOS'TA:%-2.2 (ÖNCEKİ:%+2.0)
ABD'DE İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI AĞUSTOS'TA: 5 MLN 880 BİN (BEKLENTİ:5 MLN 890 BİN ÖNCEKİ:5 MLN 990 BİN)
ABD'DE İKİNCİ EL KONUT SATIŞLARI AYLIK ARZ ENDEKSİ AĞUSTOS'TA: 2.6
ÇİN'İN ANHUI EYALETİNDEKİ ANQING ŞEHRİ, EVERGRANDE BAĞLANTILI FİRMA İLE ARAZİ KULLANIM SÖZLEŞMESİNİ ÖDEME YAPILMADIĞI İÇİN İPTAL ETTİ
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -74686,9 milyon TL
Facebookta Paylaş