BDDK Bankacılık Sektör Verisi – Ağustos 2021 (Oyak Yatırım)

BDDK, bankacılık sektörü Ağustos verilerini açıkladı. Buna göre, sektör 8,3 milyar TL net kar elde ederken net kar aydan aya %29 (kümüle yıllık +%13) artış gösterdi. Sektörün karındaki aylık yükseliş, esas olarak, genel karşılık giderlerindeki azalma ile düşen net karşılık giderleri, genişleyen marj ve güçlü komisyon gelirleri sayesinde artan çekirdek gelirler ve nispeten azalan ticari zararlar neticesinde olmuştur. Kamu bankaları (KB'ler) Temmuz'daki 0,2 milyar TL'den Ağustos'ta 1,5 milyar TL'ye net kara geçerken kümülatif olarak net kar yıllık %57 azalmıştır. Öte yandan, özel bankalar (ÖB'ler) ise 5,1 milyar TL net kar elde etmiştir, bu da aydan aya %7 ve yıllık kümülatif %41 büyümeye işaret etmektedir. Sektör sonuçlarının öne çıkan başlıca özellikleri şu şekildedir: (1) TL kredi/mevduat makası, yukarı yönlü kredi fiyatlaması sayesinde aydan aya 21 baz puan genişlerken, YP makas 43 baz puan yükselmiştir, (2) menkul kıymet getirisi geçen aya göre 10 baz puan geri çekilmiştir, (3) komisyon gelirlerindeki (+30% yıldan yıla) artış devam etmiştir, bu da yasal düzenlemelerin olumsuz etkisinin azaldığını göstermektedir, (4) faaliyet giderleri büyümesi yıllık %11 ile enflasyonun altında kalmıştır, ve (5) karşılık giderleri iptaller ve genel karşılıkların azalmasıyla geri çekilmiştir.
Çekirdek gelirler, aydan aya artan komisyon gelirleri ve genişleyen kredi/mevduat makası sayesinde aydan aya %6 büyümüştür. TL kredi/mevduat makası iyileşmesine rağmen geçen yılki seviyelerinin gerisindedir. Önümüzdeki aylarda kredilerin yukarı fiyatlanması ve mevduat maliyetlerinin düşmesi sayesinde TL kredi/mevduat makasındaki genişlemenin devam etmesini bekliyoruz. Yılın ikinci yarısının bankalar için makas ve marjlar açısından daha iyi olacağını öngörüyoruz.
Özel bankaları kamu bankaları ile karşılaştırırsak, KB'lerin kar performansı açısından Ağustos ayını ÖB'lerden daha iyi geçirdiği sonucuna varabiliriz. Baz etkisinden dolayı KB'ler makası ve marjı yönetmede daha iyi gözüksede, nominal olarak ÖB'lerde makas ve marj KB'lerden daha yüksektir. Ticari zararlar ise her iki grupta da karlılığa destek olmamaktadır.
Görüşümüz: Ağustos ayı sonuçlarını dikkate alarak bankaların karında 3Çde çeyreksel %26ya yakın artış bekliyoruz. Kredi/mevduat makası kredilerin yukarı fiyatlanmasının etkisinde 2021in ikinci yarısında karlılığı daha fazla destekleyecektir. TL makas, Ağustos'da olduğu gibi 3Ç'de de KB'lerde pozitife kalacak gibi gözükmektedir. Bankacılık sektörünün 1Y'ye kıyasla 2Y'de daha iyi bir marj performansı sunacağını düşünüyoruz. Menkul kıymet alım satımı kaynaklı ticari zararların ve swap maliyetlerinin, 3Ç'deki karlar üzerinde bir miktar olumsuz etkisi olabilir. Net karşılık giderlerinin ve buna bağlı kredi risk maliyetlerinin 1Y'ın düşük seviyelerinden 2Y'de yükselmesini bekliyoruz. Yüksek sermaye yeterlilik oranı, güçlü içsel sermaye üretim kapasitesi ve geniş ticari kredi ağına sahip bankaları tercih ediyoruz.
Oyak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
BOJ, EKİM-ARALIK DÖNEMİNDE TAHVİL SATIN ALMA BÜYÜKLÜĞÜNDE DEĞİŞİKLİK YAPMAYACAK
HONG KONG'DA HANG SENG ENDEKSİ %0.4 DÜŞÜŞLE 24575,64 PUANDAN KAPANDI
İSPANYA'DA CARİ İŞLEMLER DENGESİ TEMMUZ'DA: +2.49 MYR EURO (ÖNCEKİ:+0.28 MYR)
BOJ, DEVLET TAHVİLİ SATIN ALMA HIZINI EKİM-ARALIK DÖNEMİNDE KORUMAYI PLANLIYOR
İNGİLTERE'DE OTOMOBİL ÜRETİMİ AĞUSTOS'TA YILLIK %-27.0 (ÖNCEKİ: %-37.6)
İTALYA'DA İŞSİZLİK ORANI AĞUSTOS'TA:%9.3 (EKLENTİ:%9.2 ÖNCEKİ:%9.3)
ÇİN TİCARET BAKANLIĞI: TRANS-PASİFİK ORTAKLIĞI ÜYELERİYLE MÜZAKERE EDECEĞİZ
ÇİN TİCARET BAKANLIĞI SÖZCÜSÜ: BÖLGESEL EKONOMİK ENTEGRASYONU TEŞVİK ETMEK İSTİYORUZ
ÇİN SAVUNMA BAKANLIĞI: PEKİN'DE 25-26 EKİM'DE DÜZENLENECEK XIANGSHAN FORUMUNDA AFGANİSTAN SORUNUNU TARTIŞACAĞIZ
Facebookta Paylaş