BIST ve VIOP Bülteni (Alan Yatırım)

DÜN NE OLDU?

BIST 100 ENDEKSİ YÜKSELEN TAHVİL FAİZLERİ EŞLİĞİNDE GERİLEDİ...

BIST 100 Endeksi haftanın ilk işlem gününde, TL'deki değer kaybı ve yükseliş trendinde olan tahvil faizlerinin bankacılık hisseleri üzerinde baskı oluşturması eşliğinde günü %2,2 düşüşle 103,912 seviyesinden tamamladı. BIST Bankacılık Endeksi %3,9, BIST Sanayi Endeksi ise %1,1 oranında geriledi.

BUGÜN NE BEKLİYORUZ?

TEPKİ ALIMLARI İLE BİRLİKTE HAFİF POZİTİF SEYİR…

Gelişen ülke piyasaları, ABD piyasalarındaki toparlanma ve para birimlerindeki değer kazançları ile birlikte kayıplarını telafi ederken, BIST 100 Endeksi negatif ayrışmakta. tahvil faizlerindeki yükseliş eşliğinde TL'nin değer kaybının devam etmesi, NATO ile yaşanan kriz ve Zarrab davasının yaklaşması, yurtiçinde risk iştahında bozulmaya neden olmakta. Bu nedenle, BIST 100 Endeksi'nin orta vadede satış baskısı altında kalmaya devam edeceğini ve 100,000 seviyesine doğru hareketin süreceğini düşünmekteyiz. Bugün gündem sakin seyrederken, sabah itibariyle Asya hisse piyasaları yükseliş eğilimli seyir izlemekte, ABD vadeli hisse piyasaları ise yatayda. BIST 100 Endeksi'nin bugün tepki alımları ile birlikte hafif yükselişle başlamasını ve gün içerisinde bu eğilimini sürdürmesini bekliyoruz.

ŞİRKET HABERLERİ

GARAN…Nötr… Şirket, Paris'teki karbon ticareti davasında 8 milyon Euro adli para cezası kararını temyize götürdüğünü açıkladı. (KAP)

BIMAS…Nötr… Şirket basında çıkan haberler üzerine, İran pazarına yönelik araştırmaların halihazırda devam ettiğini ancak konu ile ilgili alınmış bir kararın henüz bulunmadığını açıkladı. (KAP)

HALKB…Nötr… BDDK Başkanı Mehmet Ali Akben, Halkbank'ın Emlakbank'a devri gibi bir çalışmanın olmadığını açıkladı. (Business HT)

TAVHL…Sınırlı Pozitif… Sabiha Gökçen CEO'su Ersel Göral, havalimanı için maksimum %40 hisse satışıyla stratejik ortak aradıklarını ve 2018'in ilk çeyreğinde konunun netleşeceğini söyledi. (Business HT)

VAKBN…Nötr… Şirket, Fransız Kalkınma Ajansı ile kırsal kalkınma ve tarım ssektörlerini desteklemek amacıyla kullanılmak üzere 3 yıl geri ödemesiz toplam 12 yıl vadeli 80 milyon Euro tutarında kredi sözleşmesinin 20 Kasım 2017 tarihinde imzalandığını açıkladı. (KAP)

BAGFS…Sınırlı Pozitif… Şirket, Romanya'ya ihraç edilmek üzere Dreymoor firmasından 4,000 ton NPK 15.15.15 ve 8,000 ton NP 20.20.0 gübresi siparişi ile Yunanistan'a ihraç edilmek üzere Teotrade firmasından 5,000 ton DAP gübresi siparişi alındığını ve siparişlerin toplam tutarının 5,2 milyon USD olduğunu belirtti. (KAP)

INDES…Nötr… Şirket, iletişim ve telekomünikasyon ürünleri alım satımı alanında faaliyet göstermek üzere 100,000 TL sermayeli Neteks Teknoloji Ürünleri Anonim Şirketi ünvanlı bir şirket kurulmasına ve bu şirkete %50 oranında ortak olunmasına karar verildiğini açıkladı. (KAP)

ANHYT…Nötr… Şirketin Ocak - Ekim 2017 döneminde brüt prim üretimi geçen senenin aynı dönemine göre %22,9 artışla 471,9 milyon TL olarak gerçekleşti. (KAP)


BIST 30 Kontratı

Aralık vadeli kontrat, BIST 30 Enndeksi'ne paralel olarak günü %2,6 düşüşle 129,275 seviyesinden tamamladı.

Aralık vadeli kontratın, gün içerisinde 128,500 - 130,000 bandında hareket etmesi beklenebilir.

USDTRY Kontratı

ABD Doları haftanın ilk işlem gününde, gelişen ülke para birimlerine karşısında güçlü performans gösterirken, Türk Lirası TCMB'nin TL uzlaşmalı döviz satım ihalelerine başlanacağını açıklamasına karşın negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Kasım vadeli Dolar/TL kontratı ise günü %0,9 yükseliş ile tamamladı.

Bugün USDTRY kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

ALTIN/USD Kontratı

Altın, Dolar Endeksi ve ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde görülen yükselişe bağlı olarak geriledi. Aralık vadeli Altın kontratı ise günü %0,1 yükseliş ile tamamladı.

Bugün Altın kontratının güne hafif yükseliş ile başlangıç yapmasını beklemekteyiz.

EURUSD Kontratı

ABD Doları'nın gelişmiş ülke para birimleri karşısında güçlü performans gösterdiği günde Euro, Almanya Şansöylesi AAngela Merkel'in koalisyon hükümeti kurma çabalarının başarısızlıkla sonuçlandığını açıklaması ile birlikte negatif ayrışan para birimleri arasında yer aldı. Kasım vadeli Euro/Dolar kontratı ise günü %0,4 düşüş ile tamamladı.

EURUSD yakın vadeli kontratın güne hafif yükseliş ile başlangıç başlamasını beklemekteyiz.

 
Uğur BOZKURT
Araştırma Uzman Yardımcısı

 Alan Yatırım Menkul Değerler A.Ş.,
 http://www.alanyatirim.com.tr/
 
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu neddenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş