Bist/Viop Bülteni (Ahlatcı Yatırım)

AŞI PİYASALARDA TUTTU..
Pfizer aşısıyla ilgili umutları artıran yeni çalışma. Geniş örneklem grubunda yapılan çalışmalarda Pfizer'in geliştirdiği aşının kovid-19'a karşı yüzde 90 etkili olduğu tespit edildi. On binlerce denek üzerinde yapılan deneylerde Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen kovid-19 aşısının hastalığı yüzde 90 oranında engellediği tespit edildi. Bu yüzyılda yaşanan en kötü salgında sekiz ayı geride bırakırken deneylerden elde edilen öncü sonuçlar şirketin acil kullanım için düzenleyici kuruluşlardan izin alabilmesini sağlayabilir.
Öte yandan küresel hisse senetleri Pfizer'ın aşı haberinden kaynaklı iyimserlikle rekor seviyelere tırmandı. Pfizer Inc.'in geliştirdiği Kovid-19 aşısının geniş örneklem grubu ile gerçekleştirdiği çalışmasında enfeksiyonların yüzde 90'ından fazlasını engellediğini açıklamasının ardından, ABD Hazine tahvilleri düştü ve dolar önemli paralar karşısında zayıfladı. Söz konusu açıklama aşı gelişmelerinde ilerleme sağlandığı konusunda bilim insanları tarafından bugüne dek verilen en net sinyal. Yatırımcılar açıklamanın ardından riskli varlıklara giriş yaptı. Güvenli varlıklara satış geldi.
Çin, Biden'in başkan seçilmesinin ardından ABD'ye diyaloğun güçlendirilmesi çağrısı yaptı. Çin Dışişleri Bakanlığı, Demokrat Joe Biden'ın ABD'de başkanlık seçimini kazanmasına ilişkin iki ülkenin karşılıklı iletişim ve diyaloğu güçlendirmesi gerektiğini bildirdi. Bakanlık Sözcüsü Vang Vınbin başkent Pekin'de düzenlediği olağan basın toplantısında, Biden’in başkan seçilmesi konusunda uluslararası teamülleri takip edeceklerini belirtti. "Biden'ın seçimi kazandığını ilan etme sürecini takip ettik. Seçim sonuçlarının ABD’nin kendi kanun ve düzenine göre belirleneceğini anlıyoruz." ifadesini kullanan Sözcü Vang tebrik mesajı paylaşmadı.
Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, günü yüzde 3,32 değer kazancıyla 1.231,54 puandan tamamlayarak 9,5 ayın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 39,58 puan artarken, toplam işlem hacmi 34,1 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 6,33 ve holding endeksi yüzde 3,40 değer kazandı. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 9,30 ile ulaştırma, en çok kaybettiren ise yüzde 2,98 ile madencilik oldu.
ABD Başkanı Donald Trump, Savunma Bakanı Mark Esper'in görevine son verdiğini açıkladı. ABD Başkanı Donald Trump, Twitter üzerinden Savunma Bakanı Mark Esper'in görevine son verdiğini ve yerine vekaleten Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü Christopher Miller'ı atadığını açıkladı. Trump, resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Ulusal Terörle Mücadele Merkezi Direktörü sayın Miller'ın şu andan itibaren Savunma Bakanlığına vekaleten atandığını duyurmaktan memnuniyet duyarım." ifadesini kullandı.
Hazine'nin iç borç çevirme oranı Ekim ayında yüzde 47,1 olarak gerçekleşti. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın açıkladığı toplam iç borç çevirme oranı ekimde yüzde 47,1 oldu. Bakanlığın verilerine göre, ekimde 44,5 milyar liralık iç borç servisine karşılık 21 milyar liralık iç borçlanma gerçekleştirildi.
BİST100

XU100 endeksi haftanın ilk işlem gününü %3.32 yükselişle 1.231,54 seviyesinde tamamladı. 34 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %6.33 yükselirken, sanayi endeksi ise %2.24 değer kazandı. Geçtiğimiz haftanın tamamını yükselişle geçen BIST 100 endeksi yeni işlem haftasına da yükselişle başladı. Küresel borsalara paralel şekilde yükselişini sürdüren endeksin yükselişinde geçtiğimiz hafta sonuçlanan ABD başkanlık seçimleri ile belirsizliğin ortadan kalkması ve artan risk iştahının etkili olduğu görüldü. TCMB başkanlığına eski maliye bakanı Naci Ağbal’ın atanması sonrasında oluşan olası faiz artırımı beklentileri bankacılık hisselerini pozitif etkilerken BIST Bankacılık endeksi de yüzde 6’nin üzerinde yükseldi. Korona virüse karşı devam eden aşı çalışmalarında başarılı sonuçların alınması sonrasında borsalardaki risk iştahı bugünde devam edebilir.
Güne yükselişle başlayan ve gün içerisinde alıcılı bir seyir izleyen endeks günü artıda noktaladı. Endekste alımlarının sürmesi halinde 1.238 ve 1.245 direnç seviyeleri söz konusu olabileceği gibi geçtiğimiz haftakine benzer şekilde geri çekilmeler görmemiz durumunda ise 1.225 ve 1.218 destek seviyelerini takip edeceğiz.
Destekler: 1.225 / 1.218 / 1.210
Dirençler: 1.238 / 1.245 / 1.252

VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Aralık ayı vadeli endeks 30 kontratı haftanın ilk işlem gününü %5.57 yükselişle 1.379 seviyesinde tamamladı. Geçtiğimiz haftanın ilk işlem gününden başladığı yükseliş hareketini bu haftaya taşıyan yakın vadeli endeks kontratında yaşanılan yükselişte ABD başkanlık seçimlerinin sonlanarak belirsizliğin ortadan kalkmasının etkili olduğu görülürdü. Bu duruma ek olarak TCMB başkanlığına atanan Naci Ağbal’ın piyasa verdiği olumlu mesajlar ve korona virüse karşı devam eden aşı çalışmalarında başarılı sonuçların alınması da kontratı yukarı yönlü destekledi. Haftanın ikinci işlem gününde piyasaları etkileyebilecek haber akışlarını ve bu haberlerin fiyatlamalar üzerindeki etkilerini izlemeyi sürdüreceğiz.
Güne yükselişle başlayan ve gün içerisinde alıcılı bir seyir izleyen kontrat günü artıda noktaladı. Kontratta yükseliş hareketinin sürmesi halinde 1.387 ve 1.394 direnç seviyelerini takip edeceğiz. Hızlı yükseliş sonrasında kontratta geri çekilmeler görmemiz durumunda ise kontratta 1.372 ve 1.365 destek seviyeleri test edilebilir.
Destekler: 1.372 / 1.365 / 1.358
Dirençler: 1.387 / 1.395 / 1.400

USDTRY VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Kasım ayı vadeli USDTRY kontratı haftanın ilk işlem gününü %4.97 düşüşle 8.1840 seviyesinde tamamladı. 22 Ekim tarihindeki TCMB toplantısında bankanın politika faizini sabit bırakmasının ardından yükselişe geçen yakın vadeli dolar/TL kontratında yükseliş trendi dün itibariyle son buldu. ABD başkanlık seçimlerinin sonuçlanması ve belirsizliğin ortadan kalkası ile küresel dolar endeksinde gerileme yaşanırken Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alınarak yerine eski maliye bakanı Naci Ağbal’ın atanması ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın istifa etmesi piyasa tarafından olumlu algılandı. Ekonomi yönetiminde yaşanan ve yaşanacak değişiklikleri olumlu algılayan piyasada TL varlıkların değer kazanımı haftanın ikinci işlem gününde de sürebilir.
Güne düşüşle başlayan kontrat gün içerisinde yaşadığı sert satışlar sonrasında günü ekside noktaladı. Kontratta satış baskısının sürmesi halinde 8.1250 ve 8.08 destek seviyeleri söz konusu olabilir. Dün yaşanılan sert satışlar sonrasında kontratta tepki alımları görmemiz durumunda ise 8.2250 ve 8.28 direnç seviyelerini takip edeceğiz.
Destekler: 8.1250 / 8.0800 / 8.0200
Dirençler: 8.2250 / 8.2800 / 8.3200

ONS ALTIN VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Aralık ayı vadeli Altın kontratı, haftanın ilk işlem gününü %4.07 düşüşle 1.870,05 seviyesinde tamamladı. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD tarafında seçim belirsizliği ve gerçekleşen FOMC toplantısı sonrası Dolar çevresindeki zayıf seyir Ons Altın'a destek olmayı sürdürürken, beklentilerin üzerinde açıklanan ABD Tarım Dışı İstihdam veri seti yukarı yönlü hareketleri sınırlandırmıştı. Dün ise ABD'de Joe Biden başkanlık yarışının kazananı olmasının ardından Dolar'ın birçok gelişmiş ülke para birimi karşısında değer kaybetmesi değerli metale destek olurken devam eden korona virüs aşı çalışmalarında etkinlik oranı %90'ın üzerinde olan aşının bulunduğu haberi Ons Altın ve kontratta sert satışlara neden oldu. Haftanın ikinci işlem gününde piyasaları etkileyebilecek haber akışlarını ve bu haberlerin fiyatlamalar üzerindeki etkilerini izlemeyi sürdüreceğiz.
Güne yatay başlayan kontrat gün içerisinde yaşadığı sert satışlar sonrasında günü ekside noktaladı. Kontratta satış baskısının sürmesi halinde 1862 ve 1855 destek seviyeleri söz konusu olabilir. Dün yaşanılan sert satışlar sonrasında kontratta tepki alımları görmemiz durumunda ise 1875 ve 1887 direnç seviyelerini takip edeceğiz.
Destekler: 1862 / 1855 / 1848
Dirençler: 1875 / 1887 / 1895

KAP HABERLERİ
BIMAS: 3Ç20 bilançosunda 654 milyon TL net kar açıkladı.
PGSUS: 3Ç20 bilançosunda 103 milyon TL net kar açıkladı.
CLEBI: 3Ç20 bilançosunda 46 milyon TL net zarar açıkladı.
SONME payında 10/11/2020 tarihinden itibaren 3 ay süreyle "Tek Fiyat İşlem Yöntemi", "Emir İptalinin, Emir Miktar Azaltımının ve Emir Fiyat Kötüleştirmesinin Yasaklanması" ve "Piyasa Emri ile Piyasadan Limite Emir Girişinin Kısıtlanması" önleyici tedbirleri uygulanacaktır. Tedbirlerin uygulanacağı son tarih 09/02/2021'dir.
CEMAS: 3Ç20 bilançosunda 36 milyon TL net kar açıkladı.
VAKBN: 3Ç20 bilançosunda 1.1 milyar TL net kar açıkladı.
AGHOL: 3Ç20 bilançosunda 259 milyon TL net kar açıkladı.
RTALB paylarında 10/11/2020 tarihli işlemlerden (seans başından) 24/11/2020 tarihli işlemlere (seans sonuna) kadar brüt takas uygulanacaktır.
DOAS: 3Ç20 bilançosunda 512 milyon TL net kar açıkladı.
KRDMD: 3Ç20 bilançosunda 129 milyon TL net zarar açıkladı.
KOZAL: 3Ç20 bilançosunda 583 milyon TL net kar açıkladı.
KOZAA: 3Ç20 bilançosunda 219 milyon TL net kar açıkladı.
YATAS: 3Ç20 bilançosunda 69.5 milyon TL net kar açıkladı.
ODAS: 3Ç20 bilançosunda 298 milyon TL net zarar açıkladı.
OYAKC: 3Ç20 bilançosunda 158 milyon TL net kar açıkladı.

https://www.ahlforex.com.tr

 Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler
http://www.ahlatciyatirim.com.tr
   
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Facebookta Paylaş