Bist/Viop Bülteni (Ahlatcı Yatırım)

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, yüzde 0,49 değer kazanarak günü 1.395,40 puandan tamamlayarak tüm zamanların en yüksek kapanışını gerçekleştirirken, 1.399,86 puanla da rekor seviyeyi gördü. BIST 100 endeksi, önceki kapanışa göre 6,85 puan artarken, toplam işlem hacmi 31 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. Bankacılık endeksi yüzde 0,47 değer kazanırken, holding endeksi yüzde 0,89 değer kaybetti. Sektör endeksleri arasında en fazla kazandıran yüzde 3,26 ile orman, kağıt, basım, en çok kaybettiren ise yüzde 1,75 ile KOBİ Sanayi oldu. Analistler, ABD'nin, Rusya'dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye'ye bazı yaptırımlar uygulama kararı almasının beklentiler doğrultusunda olduğunu ve piyasalara etkisinin sınırlı kaldığını ifade etti. Bugün TCMB 2021 para ve kur politikası sunumu takip edilecek.
ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) Moderna'nın geliştirdiği aşının koronavirüse karşı yüzde 94,1 olduğunu belirtti. Pfizer'ın Alman biyoteknoloji şirketi Biontech ile geliştirdiği korona virüs aşısına acil kullanım onayı veren ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ABD'li Moderna'nın geliştirdiği aşının da korona virüse karşı etkili olduğunu açıkladı. Kurum tarafından açıklanan değerlendirmede Moderna aşısının son analizde yüzde 94,1 etkili olduğu belirtildi. Moderna aşısının 65 yaş ve üzeri grup için yüzde 86,4 etkili olduğu açıklandı. İncelemenin ardından birkaç gün içinde Moderna aşısına acil onayın verilmesi bekleniyor. Pfizer-Biontech aşısına da geçtiğimiz hafta yapılan incelemenin ardından birkaç gün sonra onay verilmişti.
OPEC dönem başkanından petrol üretiminde temkinli artırım çağrısı. OPEC'in dönem başkanı Cezayir Enerji Bakanı Abdelmajid Attar, "Petrol fiyatlarında pozitif sinyallere ve önemli iyileşmeye rağmen bence çok temkinli olmalıyız. En iyi senaryoda günlük 2 milyon varile Nisan kadar yakın bir zamanda ulaşabiliriz. Ancak bu bir hedef değil. Önemli olan küresel petrol stok fazlasının erimeye devam etmesini ve piyasadaki istikrarın sürmesini garantilemek" dedi. OPEC grubunun başkanı petrol üreticilerinin gelecek yılın başında arz artışı için acele etmemeleri gerektiğini yineleyerek, korona virüsün devam eden etkisinden dolayı enerji talebinin hala kırılgan olduğunun altını çizdi. Hazine Bakanlığı’nın ırksal eşitliğe daha fazla odaklanması gerektiğine dair vizyonu paylaşan Yellen ve Adeyemo, bakanlıkta yapısal, kültürel ve operasyonel değişikliklere odaklanılacağını belirtti.
ABD Hazine Bakanı olarak görevlendirilen Janet Yellen ve yardımcısı Wally Adeyemo birlikte katıldıkları ilk toplantıda pazartesi günü öğleden sonra ırksal ve ekonomik eşitlik liderleriyle online olarak bir araya geldi. Yellen ve Adeyemo ırklar arası eşitliği ekonomik toparlanmanın merkezine yerleştireceklerine dair taahhütlerini yineleyerek pandemiden en çok zarar gören sektör ve topluluklara odaklanacaklarını vurguladı. Toplantıda, politika yapım sürecinde eşitlik ve Hazine Bakanlığı’nın tüm yetki ve gücünü sistemsel ırkçılığı sona erdirmek için kullanmasının yanında ‘herkesin fayda sağlayacağı bir ekonominin inşa edilmesi ön plana çıktı.
İngiltere'de işsizlik korona virüs pandemisinden dolayı 2016 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıkarken, işsizler kervanına üç aylık süreçte 241 bin kişi katıldı. Birleşik Krallık'ta işsizlik Ekim Kasım Aralık döneminde sert yükselerek korona virüs pandemisinin ekonomiye yönelik ciddi hasarlarının altını çizdi. Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan verilere göre, Ekim ayından başlayan üç aylık süreçte iş arayanların sayısı 241 bin yükselerek, işsizlik oranını son dört yılın en yüksek seviyesine, yüzde 4,9'a taşıdı.
BİST100

XU100 endeksi haftanın ikinci işlem gününü %0.49 yükselişle 1.395,40 seviyesinde tamamladı. 31 milyar TL işlem hacminin gerçekleştiği günde bankacılık endeksi %0.47 yükselirken, sanayi endeksi ise %0.37 değer kazandı.
Endeks yaptırım kararına rağmen güçlü durdu. Geçtiğimiz haftayı tarihi zirve seviyesini görerek kapattıktan sonra bu haftaya da yükselişle başlayan BIST 100 endeksi, ABD’nin Türkiye'ye yönelik olarak S-400 sistemleri nedeniyle yaptırım kararı almasına rağmen güçlü duruşunu sürdürdü ve tarihi zirvesini geliştirdi. ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan yaptırımlara göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD'den ihracat lisansı alamayacak ve ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasaları etkileyebilecek haber akışlarını ve bu haberlerin fiyatlamalar üzerindeki etkilerini izlemeyi sürdüreceğiz.
Güne yükselişle başlayan endeks gün içerisinde yükselişini korumayı başardı ve günü artıda noktaladı. Endekste yükselişin devam etmesi halinde 1.406 ve 1.412 direnç seviyeleri test edilebilir. Direnç seviyelerinden gelebilecek olası satışlarla geri çekilmeler görmemiz durumunda ise 1.387 ve 1.380 destek seviyelerini takip edeceğiz.
Destekler: 1.387 / 1.380 / 1.375
Dirençler: 1.406 / 1.412 / 1.420

VİOP 30 ENDEKS VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Aralık ayı vadeli endeks 30 kontratı haftanın ikinci işlem gününü %0.76 yükselişle 1.557 seviyesinde tamamladı.
Geçtiğimiz haftayı tarihi zirve seviyesini görerek kapattıktan sonra bu haftaya da yükselişle başlayan spot piyasaya paralel şekilde yükselen yakın vadeli endeks kontratı, ABD’nin Türkiye'ye yönelik olarak S-400 sistemleri nedeniyle yaptırım kararı almasına rağmen güçlü duruşunu sürdürdü. ABD Hazine Bakanlığı tarafından açıklanan yaptırımlara göre, Savunma Sanayi Başkanlığı ABD'den ihracat lisansı alamayacak ve ABD'li ve uluslararası finans kuruluşlarından kredi alamayacak. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasaları etkileyebilecek haber akışlarını ve bu haberlerin fiyatlamalar üzerindeki etkilerini izlemeyi sürdüreceğiz.
Güne yükselişle başlayan kontrat gün içerisinde bu hareketini sürdürdü ve günü artıda noktaladı. Kontratta yükselişin devam etmesi halinde 1.562 ve 1.568 direnç seviyeleri test edilebilir. Direnç seviyelerinden gelebilecek olası satışlarla geri çekilmeler görmemiz durumunda ise 1.550 ve 1.543 destek seviyelerini takip edeceğiz.
Destekler: 1.550 / 1.543 / 1.537
Dirençler: 1.562 / 1.568 / 1.575

USDTRY VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Aralık ayı vadeli USDTRY kontratı haftanın ikinci işlem gününü %0.18 düşüşle 7.8782 seviyesinde tamamladı.
TL, yaptırım kararına rağmen güçlü durdu. Haftaya 7.86 TL’den başladıktan sonra 7.93 TL'nin üzerini test eden Dolar/TL kuru, günün devamında ise geri çekilerek açılışa yakın bir kapanış yapmıştı. Haftanın ikinci işlem gününe ABD’nin Türkiye'ye yönelik olarak S-400 sistemleri nedeniyle yaptırım kararı almasıyla başlayan yakın vadeli kurda TL, yaşanılan bu olumsuz gelişmeye rağmen güçlü duruşunu korudu. Öte yandan dün ABD'de açıklanan sanayi üretimi verisi Kasım'da aylık yüzde 0,4 artarak piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasaları etkileyebilecek haber akışlarını ve bu haberlerin fiyatlamalar üzerindeki etkilerini izlemeyi sürdüreceğiz.
Güne yatay başlayan kontrat gün içerisinde dalgalı bir seyir izledi ve günü ekside noktaladı. Kontratta geri çekilmenin sürmesi durumunda 7.85 ve 7.82 destek seviyeleri test edilebileceği gibi yukarı yönlü hareketler yaşanması durumunda ise 7.90 ve 7.92 direnç seviyelerini takip edeceğiz.
Destekler: 7.8500 / 7.8200 / 7.8000
Dirençler: 7.9000 / 7.9200 / 7.9500

ONS ALTIN VADELİ İŞLEM SÖZLEŞMESİ

Aralık ayı vadeli Altın kontratı, haftanın ikinci işlem gününü %1.22 yükselişle 1.853,40 dolar seviyesinde tamamladı.
Yılın son Fed toplantısının gerçekleşeceği haftaya, ABD’de ilk kovid-19 aşılarının dağıtılması ve teşvik paketi görüşmelerinin devam etmesiyle birlikte yatay başlangıç yapan değerli metalde zaman zaman iyimserliklerin neden olduğu satış baskılarının derinleştiği takip edilmişti. Dün ise devam eden endişelerin aşı iyimserliğini gölgelemesi ve Seçiciler Kurulunun Joe Biden’in başkanlığını onaylaması, teşvik paketi beklentileri birlikte değerli metalde tepki alımlarının sürdüğü izlendi. Haftanın üçüncü işlem gününde piyasaları etkileyebilecek haber akışlarını ve bu haberlerin fiyatlamalar üzerindeki etkilerini izlemeyi sürdüreceğiz
Güne yükselişle başlayan kontrat, gün içerisinde yükselişini korumayı başardı ve günü artıda noktaladı. Kontratta yukarı yönlü hareketin sürmesi halinde 1858 ve 1863 direnç seviyeleri test edilebilir. Yaşanılan alımlar sonrasında kontratta olası geri çekilmeler görmemiz durumunda ise 1848 ve 1842 destek seviyelerini takip edeceğiz.
Destekler: 1848 / 1842 / 1835
Dirençler: 1858 / 1863 / 1870

KAP HABERLERİ
ARDYZ: Şirketimiz, Yükseköğretim Kurumları İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile "Sunucu Alımı" işine ait sözleşmeyi 1.099.996 TL (KDV dahil) bedelle 15.12.2020 tarihi itibariyle imzalamıştır.


 Ahlatcı Yatırım Menkul Değerler
http://www.ahlatciyatirim.com.tr
   
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.