Bitcoin iki ayın en yüksek seviyesinde (Bitay Araştırma)

Bitcoin iki ayın en yüksek seviyesinde
 
“Günlük hacmin 900 milyar dolar seviyesini aştığı kripto parası piyasası, Bitcoin’in 18.800 dolar seviyesi ile başladığı günde ardı ardına gelen iflasların yaralarını sarmaya çalışıyor.” Bitay Araştırma Departmanı Analisti Betül Yavuz, umut veren seri ve hacimli artışların görüldüğü kripto para piyasasını değerlendirdi.
 
Kripto para piyasasında dar bantlı yükseliş hareketleri yerini seri ve hacimli artışlara bırakırken Bitcoin 19.000$ seviyesini aştı. Ethereum’da 1440$ seviyeleri görüldü. Birçok altcoin %50’nin üzerinde primlendi. Haftanın son işlem gününe başlarken de Bitcoin 19.000$ seviyesinin hemen altında 18.800$ düzeylerinde fiyatlanıyor.
Daha önce Kasım ayının ilk haftasında, FTX borsasının iflası öncesi bu seviyelerde fiyatlanan Bitcoin, iflaslardan dolayı yaşanan yaraları sarmaya çalışıyor. Yeni yılın olumlu bir hava yarattığı kripto para piyasasında Bitcoin’in ay başından bu yana yükselişi %15’lere ulaştı. Kripto paraların toplam piyasa değeri 900 milyar dolar seviyesini aştı. Günlük hacim ise 65 milyar dolar ile 8 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyelerde bulunuyor.
Kripto paraların yükselişi küresel piyasalarla da destekleniyor. Dün Amerika’dan gelen enflasyon verisi ile yıllık enflasyon aralık ayında %6,5’e geriledi. Haziran ayında %9,1 ile zirveyi gören tüketici enflasyonunun düşüş trendi yakalamaya başlaması piyasalarda olumlu karşılanıyor. Dün hisse senedi ABD endeksleri günü %0,5 ile %1 puan arasında yükselişlerle kapandı. Özellikle FED başkan yardımcılarının önümüzdeki toplantıda 25 baz puanlık faiz artışını destekleyici sözleri faiz artış hızında yavaşlamanın belirginleşmesiyle piyasaları sevindirdi.
 
BITCOIN TEKNİK ANALİZ
  
 
Bitcoin en son iki ay önce görülen seviye olan 19100$’ı test ederek, 12 günde %16 civarında artış göstermesiyle yükseliş serisine devam etti. Gün içerisinde 18800$ seviyelerinde fiyatlanan Bitcoin için, yukarı yönlü hareketliliğin devamında direnç olarak 19300$ seviyesi karşılanabilir. Bu seviyenin kırılması ve üzerinde kalıcılık sağlaması halinde 19500$ seviyelerine kadar bir yükselişi beraberinde getirebilir.
Aşağı yönlü bir harekette ise 18250$ seviyenin destek olarak çalışması beklenebilir. Bu seviyeye tutunamaması halinde bir sonraki destek seviyesi olarak 17880$ seviyesi karşılanabilir.
 
AVAX TEKNİK ANALİZ
 
Avax, Ocak ayının başında 10$ seviyelerinde fiyatlanırken %55 civarında bir yükseliş yaşayarak bugün sabah saatlerinde 15.35$ seviyelerinde fiyatlanıyor. Düşen majör trend çizgisinden dün itibariyle dördüncü reddini alan Avax, yukarı yönlü hareketliliğin devam etmesi halinde 16.50$ seviyesinin aşılması oldukça kritik olacaktır. Bu seviyenin aşılması ve üzerinde günlük kapanışlar yapması halinde bir sonraki direnç seviyeleri olarak 17.50$ ve 18.50$ seviyeleri karşılanabilir.
Aşağı yönlü bir hareketlilikte ise ilk güçlü destek seviyesi olarak 14.64$ seviyesinin çalışması beklenebilir. Bu seviyenin altına sarkması ve kalıcılık sağlaması 12.45$ seviyelerine kadar bir geri çekilmeyi beraberinde getirebilir.

    ***
                  Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Fiyat artışlarını yakından izleyeceğiz
ÇİN MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCISI: ÇİN, DÖVİZ KURUNU TEMEL OLARAK İSTİKRARLI KORUMAYA MUKTEDİR
ÇİN MERKEZ BANKASI BAŞKAN YARDIMCISI: GELİŞMİŞ ÜLKELERDEKİ FAİZ ARTIŞLARININ ÇİN EKONOMİSİNE ETKİSİ SINIRLI
Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Özel sermayeli firmalar için mali desteği hızlandıracağız, borç finansmanını büyüteceğiz
Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Platform şirketlerinin gelişimi desteklenecek
Çin merkez Bankası Yetkilisi: Yüksek kaliteli emlak geliştiricilerinin nakit akışlarını iyileştirecek adımlar atılacak
Çin Merkez Bankası Yetkilisi: Gayrimenkul sektörünün finansmanı , özellikle yüksek kaliteli geliştiricilerin, iyileşme gösterdi
Facebookta Paylaş