Bitfinex'in 101. Alpha Raporu yayımlandı: Bitcoin'in geleceği olumlu bir izlenim verirken jeopolitik riskler tehlike arz ediyor

Bitcoin’in yarılanma sonrası döneminde on-chain dinamikler olumlu yönde ilerlerken Bitcoin borsa çıkışları Ocak 2023’ten beri görülmemiş seviyelere ulaşmış durumda. Yatırımcılar varlıklarını fiyat artışı beklentisiyle soğuk depolama yöntemlerine taşırken uzun vadeli yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen aktif satışlar henüz tipik halving öncesi fiyat düşüşünü tetiklemedi. Bu durum satış baskısının piyasaya yeni katılanlar tarafından güçlü bir biçimde absorbe edildiğini gösteriyor.
 
Bitfinex tarafından yayımlanan 101. Alpha Raporu’na göre Bitcoin Halving’i sonrası dönemde on-chain dinamikler olumlu yönde ilerlemeye devam ederken, veriler Bitcoin borsa çıkışlarının Ocak 2023’ten beri görülmemiş seviyelere ulaştığını gösteriyor. Bu durum birçok yatırımcının varlıklarını fiyat artışı beklentisiyle soğuk depolama yöntemlerine taşıdığına işaret ediyor.
 
Uzun vadeli yatırımcılar tarafından gerçekleştirilen aktif satışlar henüz tipik halving öncesi fiyat düşüşünü tetiklemedi. Bu durum, satış baskısının piyasaya yeni katılanlar tarafından güçlü bir biçimde absorbe edildiğini gösteriyor. Madenciler ise azalan blok ödülüne yanıt olarak stratejilerini planlarken, borsalara gönderilen BTC miktarında belirgin bir azalma gözlemleniyor. Bu durum, önceden satış veya altyapı geliştirmek amacıyla varlıkların teminatlandırılması gibi eylemlerin birkaç ay önceden başladığını gösteriyor. Dolayısıyla potansiyel satış baskısının yarılanma sırasında bir piyasa şokuna neden olması yerine daha uzun bir döneme yayıldığı açığa çıkıyor.
 
Spot Bitcoin ETF’lerinden gelen alımın önümüzdeki dönemde düşmesi bekleniyor
 
Yarılanmadan sonra Bitcoin’in günlük arz oranının spot Bitcoin ETF’lerinden ortalama günlük net girişi olan 150 milyon doların aksine, günlük olarak yaklaşık 30-40 milyon dolarlık bir bantta azalması önemli bir arz talep dengesizliğini vurguluyor. Bu durum daha fazla fiyat artışını teşvik ediyor. Ancak riskli bir jeopolitik duruma karşı piyasanın tepkisi Bitcoin’in “dijital altın” olarak uzun vadeli geçerliliği ve değerlemesi hakkında kritik öngörüler sunuyor. Yılın başından beri spot Bitcoin ETF’lerinden gelen büyük miktarda alımın önümüzdeki dönemde düşüş yaşaması bekleniyor. Hatta geçtiğimiz hafta ETF'lerden gördüğümüz çıkışlar ETF talebinin stabil hale gelmeye başlayabileceğini düşündürüyor.
 
Öte yandan kripto paralara duyulan ilgi artarken “Bitcoin Halving” ile ilgili Google aramaları Mayıs 2020’de görülen ilgi seviyesini aşmış durumda.
 
Kripto para tarafında başka bir gelişme olarak dünyanın en büyük stablecoin ihraççısı Tether; Data, Finans, Enerji ve Eğitim olmak üzere dört yeni iş birimi başlatması öne çıktı. Bu gelişme geleneksel sistemlere meydan okumakla kalmayıp, aynı zamanda teknolojiyi kullanarak küresel ekonomiyi güçlendirmeyi hedefleyen kapsayıcı altyapı çözümleri inşa etmeyi hedefliyor.
 
    ***
                  Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.