Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Büyükhelvacıgil, “Enflasyonla Topyekun Mücadele” programına bitkisel yağ sektörü olarak destek verdiklerini açıkladı

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği (BYSD) Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, “Enflasyonla Topyekun Mücadele” programına bitkisel yağ sektörü olarak destek verdiklerini açıkladı. Ayçiçeği yağının temel gıda maddelerinden biri olduğunu hatırlatan Büyükhelvacıgil, “Stokçuluk, fahiş fiyat uygulaması gibi kabul edilemez piyasa oluşumlarına asla izin vermeyeceğimizi ve bu tür girişimleri içimizde barındırmayacağımızın bilinmesi en büyük arzumuzdur” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önderliğinde başlatılan “Enflasyonla Topyekun Mücadele” programına bir destek de bitkisel yağ sektöründen geldi. Bitkisel yağ sanayicileri olarak geçmişten beri Türkiye’nin refahı, üretimi ve gelişimi için yoğun gayret sarf ettiklerini dile getiren BYSD Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yaptığı yazılı açıklamada sektörün hiçbir zaman üretim ve yatırımdan vazgeçmediğinin altını çizdi.

VAR GÜCÜMÜZLE DESTEK VERECEĞİZ
Sektörün maliyetine yakın satışlarla yağ arzı yaptığını belirten Büyükhelvacıgil, birlik, beraberlik ve milli dayanışma ruhu ile enflasyonla mücadelenin başarılı olacağına inandığını ifade etti. Kamu, üretici ve vatandaşın omuz omuza vererek bu günleri aşacağını ve Türkiye’nin kazanacağını dile getiren Büyükhelvacıgil, sözlerine şöyle devam etti:

“Ayçiçeğinin stratejik ürün kapsamına alınmasını, yerli ayçiçeği tohumlarımızla Türkiye ekonomisine katma değer yaratmayı ve büyük Türkiye’nin gücüne katkı sağlamayı en büyük hedefimiz olarak görüyoruz. Enflasyonla Topyekun Mücadele Programı’na bitkisel yağ sektörü olarak biz de var gücümüzle destek vereceğiz. Petrolden sonra en büyük dış ticaret ödememizi yaptığımız bitkisel yağ ithalatı bir kez daha stratejik yönünü acı bir gerçekle gözler önüne sermiştir. Bu çerçevede yüzde 70’den fazlasını yurtdışından ithal ettiğimiz yağlı tohum ve türevleri ithalatımızı azaltmak üzere, devletimizle el birliği içinde, çalışşmalarımız devam edecektir.”Diğer Haberler
BLOOMBERG HT TÜKETİCİ GÜVEN ÖN ENDEKSİ EKİM'DE 56,63 OLDU, ÖNCEKİ NİHAİ ENDEKS 57,60
Merkez Bankası'nca açıklanan rezerv verilerine göre bugün piyasa 32166,9 milyon TL artıda
Merkez Bankası'nca açıklanan verilere göre bankaların serbest depoları toplamı 37265,8 milyon TL
İŞSİZLİK ORANI TEMMUZ AYINDA: 10. 8 % (ÖNCEKİ: 10.2%) - TÜİK
TARIM DIŞI İŞSİZLİK ORANI TEMMUZ AYINDA: 12.9 % (ÖNCEKİ: 12.1%) - TÜİK
EYLÜL AYINDA TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ AYLIK % +3,68 ARTTI (ÖNCEKİ: +1.91%) - TÜİK
MEVSİM ETKİLERİNDEN ARINDIRILMIŞ İŞSİZLİK ORANI TEMMUZ AYINDA: 11% (ÖNCEKİ: 10.9%)
TARIM ÜRÜNLERİ ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ EYLÜL AYINDA YILLIK % +16,09 (ÖNCEKİ: +15.31%) -TÜİK
İŞSİZ SAYISI TEMMUZ AYINDA 3 MİLYON 531 BİN KİSİ (ÖNCEKİ: 3 MİLYON 315 BİN) - TÜİK
Facebookta Paylaş