Bloomberg ekonomisti Hanson:Ticaret savaşının dünya ekonomisine bedeli 1.2 trilyon dolar olabilir - bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre;Dünya ekonomisi ABD-Çin ticaret savaşının derinleşmesi durumunda 1.2 trilyon dolarlık bedel ödeme riskiyle karşı karşıya.

Bloomberg ekonomistleri tarafından yapılan hesaplama bu yönde ve ABD Başkanı Donald Trump ile mevkidaşı Çin Devlet Başkanı Xi Jinping Japonya’nın Osaka kentinde 28 Haziran’da başlayıp iki gün sürecek olan G-20 zirvesinde görüşecekler.

Yakından izlenecek olanlar, ABD ve Çin'in, özellikle Asya arz zincirinde yer alan ve sıkıntıyı paylaşan diğer ticaret ortakları olacak.

2018 yılı sonunda Buenos Aires’te G-20 zirvesinden gerçekleşen Trump-Xi toplantısının Japonya'daki G-20'de bir tekrarı, gerilimin azalması anlamına gelebilir. Tarifeler beklemeye alınabilir ve Çinli teknoloji devi Huawei, ABD yaptırımlarından bir boşluk yaratarak soluk alabilir.

Aksine, yanlış bir adım dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki tüm ticaret üzerinde ek yüzde 25'lik bir gümrük tarifesine yol açabilir. Bloomberg ekonomisti Dan Hanson'a göre, böyle bir gelişme, büyük çaplı bir piyasa düşüşü ile birlikte, küresel büyümeden 2021’in sonuna kadar 1.2 trilyon dolar götürebilir. Bununla da kalmayarak, durumun tetikleyeceği resesyonun büyümeyi tekrar büyük finansal krizden bu yana en düşük seviyeye indirebilir.

Dell Technologies, HP Inc., Intel Corp. ve Microsoft Corp. Gibi şirketlerein hepsi diz üstü bilgisayarlar ve tabletlerde ek gümrük vergisi uygulanmasına karşı çıkarak, yükümlülüklerin artılmasının tüketiciler için fiyatları artıracağını ve küçük işletmelere zarar vereceğini savunuyor.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/ticaret-savasinin-dunya-ekonomisine-bedeli-12-trilyon-dolar-olabilir-2227240Diğer Haberler
ÇEK CUMHURİYETİ MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ DEĞİŞTİRMEDİ (BEKLENTİ 2.0%, ÖNCEKİ: 2.0%)
AB KOMİSYONU : AB, BREXİT AYRILMA ANLAŞMASINI YENİDEN MÜZAKERE ETMEYECEK
RUSYA'NIN PETROL ÜRETİMİ 1-25 HAZİRAN'DA 11.15 MLN VARİL/GÜN (1-10 HAZİRAN: 11.04 MLN)
AB KOMİSYONU : AB, İNGİLTERE'NİN HERHANGİ BAŞBAKANI İLE İŞBİRLİĞİ RUHU İÇİNDE ÇALIŞABİLİR
BOE/CARNEY : GÖÇTEKİ KAYMANIN , ÜCRET VE ENFLASYON ÜZERİNDE SADECE MARJİNAL BİR ETKİSİ VAR
BOE/CARNEY : İNGİLTERE, 1850'LERDEN BU YANA REEL GELİR BÜYÜMESİNDE EN KÖTÜ ON YILI YAŞADI
BOE/CARNEY : İNGİLTERE'NİN EKONOMİSİ BİR DENGEYE YAKIN
Facebookta Paylaş