Bloomberg Intelligence Analisti Noetzel, Türk bankaları ve Türk lirası için üç büyük riskin dolarizasyon, petrol fiyatları ve enflasyon olduğunu söyledi- bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Bloomberg Intelligence Analisti Tomasz Noetzel, paylaştığı bir raporda, dolarizasyon, petrol fiyatları ve enflasyonun Türk bankaları ve Türk lirası için en önemli riskler olduğunu belirtti. Noetzel, Türkiye kredi temerrüt risk priminin (CDS) 400 baz puanın üzerine yeniden çıkmasının politika yapımındaki belirsizliklerin bir hatırlatıcısı olduğunu ve hükümetin müdahalesinin ülkeye gelen yatırımlara karşı en büyük tehdit olduğunu söyledi.

Zorunlu karşılık oranlarında yapılan değişikliğin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın politika kredibilitesi göz önüne alındığında dolarizasyonu tersine çevirmek için yeterli olmayacağını belirten Noetzel, Döviz rezervlerinin minimal kullanımıyla kurun sabitlenebileceğini, TL’deki değer kaybı trendi ve dolarizasyonun tersine çevirilebileceğini vurguladı.

Türk lirasında Mart ayından bu yana yaşanan yüzde 15’lik değer kaybının ve 70 doların üzerine tırmanan petrol fiyatlarının enflasyonu düşürmenin önündeki önemli engeller olduğunu belirten Noetzel, “TCMB’nin çekirdek enflasyona odaklanmasıyla beraber erken bir parasal genişlemeye dair endişeler de artıyor” dedi.

Türk lirasıyla ilgili beklentilerin Türk bankalarının hisse fiyatlarındaki ana belirleyici olacağını belirten Noetzel, Mart ayında TCMB’nin bağımsızlığıyla ilgili endişelerin artmasından sonra Borsa İstanbul Bankacılık Endeksi’nin dolar kuruyla korelasyonunun yükseldiğine dikkat çekti.

Noetzel, Türk bankalarının 2021 ilk yarı sonuçlarına bakıldığında sektörün makroekonomik oynaklıklarla etkili bir şekilde mücadele edebildiğini ve hisse fiyatlarının yıl başında yüzde 30
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/turk-bankalari-ve-tl-icin-3-buyuk-risk-2288051Diğer Haberler
Gösterge niteliğindeki TC Merkez Bankası Dolar Alış: 8,6301 Satış: 8,6456 Euro Alış: 10,1272 Satış: 10,1454
RUSYA, 2022-2024 DÖNEMİNDE RUS METAL, KÖMÜR, GÜBRE ÜRETİCİLERİNDEN 546 MYR RUBLE EK BÜTÇE GELİRİ ÖNGÖRÜYOR-İFX
EVERGRANDE PAZARTESİ GÜNKÜ ÖDEMELERİNİ EN AZ 2 BANKAYA YAPAMADI -BN/ BLOOMBERG HT
İSPANYA MERKEZ BANKASI: ANA SENARYODA 3.ÇEYREK BÜYÜMESİ %2.7 BEKLENİYOR
İSPANYA MERKEZ BANKASI: ANA SENARYODA 2021 BÜYÜME BEKLENTİSİNİ %6.2'DEN %6.3'E YÜKSELTTİK
MACARİSTAN MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ 1.65'E YÜKSELTTİ (BEKLENTİ: 1.75 %, ÖNCEKİ: 1.50 %)
NİJERYA PETROL BAKANI: OPEC+ ANLAŞMASI KAPSAMINDA KOTAMIZIN ARTIRILMASINI TALEP EDİYORUZ
Facebookta Paylaş