Bu yıl düşük ücretli çalışanların medyan maaşı %17, CEO’ların ise %31 arttı - NYTGazete Oksijen internet sitesinde yayınlanan The New York Times (NYT) haberine göre; Politika Araştırmaları Enstitüsü ABD’deki Lowe’s; Amazon, Best Buy ve Target gibi şirketlerdeki ücret eşitliğini araştırdı. Bu yıl düşük ücretli çalışanların medyan maaşı yüzde 17, CEO’ların ise yüzde 31 arttı. Düşük ücretli çalışanların maaşı 24 bin dolar iken CEO’lar 10,6 milyon dolara ulaştı.

  Politika Araştırmaları Enstitüsü'nün (IPS) salı günü yayınladığı araştırmaya göre geçen yıl düşük ücret ödeme eğiliminde olan şirketlerde çalışanların medyan maaşı, enflasyon seviyesini iki kat aşarak yüzde 17’lik artışla 24 bin dolara çıktı. Raporda Lowe's, Target, Best Buy ve Amazon gibi şirketlerdeki ödemeler incelendi.

 Ancak yükselen bu ücretler şirketlerin CEO maaş kazançlarını geride bırakmadı. CEO’ların maaşı yüzde 31 artarak ortalama 10,6 milyon dolara ulaştı. Executive Excess çalışmasının başyazarı Sarah Anderson “Geçen yıl bazı gelişmeler olduğunu kabul etmek zorundayız. Ancak bu, şirketlerin ücret farkını ortadan kaldırmak için artan karları kullandığı bir süreç de olabilirdi. Bunun yerine, ücret eşitliğinde çok büyük bir değişiklik görmedik” diye konuştu.

 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

 https://gazeteoksijen.com/new-york-times/ceolar-ve-calisanlar-arasindaki-maas-farki-artiyor-155559Diğer Haberler
S&P Global: Türkiye'nin, reel bir stres senaryosunda IMF programı istemek yerine daha fazla sermaye kontrolü getirmesi daha olası
POLONYA MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ %6.00'YA YÜKSELTTİ (BEKLENTİ: 6.00%, ÖNCEKİ: 5.25%)
S&P Global: TL'in değer kaybı, Türk bankacılık sektöründe aktif kalitesi sorunlarının oluşması anlamına gelecek
S&P Global: Turizmdeki toparlanmaTürkiye ekonomisi için bir kaç pozitif sürprizden biri
KANADA; RUS PETROL, DOĞAL GAZ VE KİMYA SANAYİLERİNE YAPTIRIM UYGULUYOR -BİLDİRGE
S&P Global: Türkiye'nin bazı ek sermaye kontrolleri uygulaması riski arttı
Facebookta Paylaş