CENTCOM Komutanı Votel: Trump'ın ABD askerlerini Suriye'den çekme kararı doğru değil

BBC internet sitesinde yayınlanan haber aşağıda bulunuyor:
  
ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, ABD Başkanı Donald Trump'ın Amerikan askerlerini Suriye'den çekme kararını doğru bulmadığını ve IŞİD'in henüz mağlup edilmediğini söyledi. Votel, Orta Doğu'da ABD'nin operasyonlarından sorumlu en üst düzey askeri yetkili.

Votel, CNN Televizyonu'na yaptığı açıklamada, Suriye'deki ABD destekli birliklerin de IŞİD tehdidine karşı tek başlarına mücadele etmeye hazır olmadıkları uyarısında bulundu?

"O zamanlar benim askeri açıdan tavsiyem bu olurdu…Doğrusu (çekilme) önerisinde bulunmazdım. (IŞİD hilafetinin) hala liderleri, savaşçıları, kolaylaştırıcıları, kaynakları var. Dolayısıyla bu ağın peşinden gitmek için askeri baskıyı sürdürmemiz gerekir."

ABD Başkanı Trump, Aralık ayında yaptığı açıklamada Amerikan askerlerinin Suriye'den çekileceğini duyurmuştu.

'Müttefiklerimizin desteğimize ihtiyaçları var'

Umman'dan CNN'e konuşan Votel, IŞİD'in "mağlup edildiği" açıklamasını ancak artık örgütün tehdit oluşturmadığından emin olduğunda yapabileceğini söyledi:

" 'Onları bozguna uğrattık' dediğimde, bu, artık örgütün ABD'ye veya müttefiklerimize doğrudan saldırı yapabilecek kapasiteye sahip olmadığı anlamına gelir. Ama hala çok güçlü bir ideolojiye sahipler dolayısıyla başkalarını teşvik edebilirler."

CENTCOM Komutanı Votel, daha önceki açıklamalarında Trump'ın askerlerini Suriye'den çekme kararıyla ilgili olarak kendisine danışılmadığını söylemişti.

Trump'ın bu kararına ABD yönetiminden de karşı çıkan olmuş ve ABD Savunma Bakanı James Mattis ve Trump'ın IŞİD'le Mücadele Özel Temsilcisi Brett McGurk istifa etmişti.

Votel ayrıca, Amerikan askerlerinin Suriye'den çekilmesiyle ABD destekli Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) yalnız başlarına IŞİD'le mücadele edemeyeceklerini belirterek, "Hala bizim sağladığımız olanaklara, verdiğimiz desteğe ihtiyaçları var" dedi.

 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bbc.com/turkce/habberler-dunya-47254062Diğer Haberler
MOODY'S : İNGİLTERE'NİN MADDE 50'NİN UZATILMASINI TALEP ETME ŞANSI YÜKSELİYOR
ÇİN ÜST DÜZEY MERKEZ BANKASI YETKİLİSİ: BANKACILIK SİSTEMİNDEKİ MEVCUT LİKİDİTE UYGUN YETERLİLİKTE, PİYASA FAİZLERİ İSTİKRARLI OPERASYON YAPIYOR
ÇİN ÜST DÜZEY MERKEZ BANKASI YETKİLİSİ: İHTİYATLI PARA POLİTİKASINDA MERKEZ BANKASININ DURUŞU DEĞİŞMEDİ
ÇİN ÜST DÜZEY MERKEZ BANKASI YETKİLİSİ: ARTAN KONJÖNKTÜR KARŞITI ÖNLEMLERİN ETKİLERİ GÖRÜLÜYOR
ÇİN ÜST DÜZEY MERKEZ BANKASI YETKİLİSİ: MALİ KURUMLARIN KÜÇÜK VE MİKRO FİRMALARI DESTEKLEMEK İÇİN KREDİLERİ HIZLANDIRMASINA REHBERLİK EDECEĞİZ
ÇİN ÜST DÜZEY MERKEZ BANKASI YETKİLİSİ: PARA POLİTİKASININ GEÇİCİ MARJİNAL GELİŞME GÖSTERDİ
İYİ PARTİ İL GENEL MECLİSİ SEÇİMİNE TEK BAŞINA GİRME KARARI ALDI - HABERTÜRK
İNGİLTERE BREXİT SEKRETERİ STEPHEN BARCLAY, PAZARTESİ BRÜKSEL'E GİDECEK -BBC
Facebookta Paylaş