Çimento, Cam ve Seramik İhracatçıları Birliği/Çenesiz: Yeni ekonomi programı üretici ve ihracatçılara büyük moral verdi

Çimento, Cam ve Seramik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz; “Yeni ekonomik programın, son 2 ayda ardı ardına atılan hayati adımlardan bir yenisi olarak gördüklerini ve çimento, cam, seramik sektörü olarak reform paketini memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Çenesiz, “İhracat ve reel sektöre finansman önceliği verilecek olması, üretici ve ihracatçılara büyük moral vermiştir” dedi.

Çimento, Cam ve Seramik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Erdem Çenesiz, Hazine ve Maliye Bakanı Sn. Berat Albayrak’ın açıkladığı “Yeni Ekonomi Programı Yapısal Dönüşüm Adımları 2019”u değerlendirdi.

Hükümetin ekonomi alanında dinamik ve hızlı politikalar üretebildiğini, ilettikleri taleplere olumlu cevaplar aldıklarını, bunun da kendileri için büyük bir güç kaynağı olduğunu belirten Çimento, Cam, Seramik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Çenesiz, “Sayın Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak önderliğinde açıklanan reformlar, sektörümüzün büyümesinde itici rol oynayacaktır. Biz üreten ve ihraç eden bir sektörüz. Ekonomide yapılan her türlü reform sektörümüze doğrudan yansımaktadır. İnanıyorum ki bu yeni adım, Türkiye’nin dış pazarlarda kendini daha agresif bir şekilde ifade etmesi adına fırsat olacaktır” dedi.

Hızlı bir büyüme beklentimiz var
“Seramik, Çimento ve Cam sektörleri olarak dünyada en büyük oyuncu ülkeler arasındayız. Son dönemdeki enerji maliyeti artışları ilk çeyrekte planladığımız ihracat artışının gerçekleşmesine engel olsa da, enerji maliyetlerinin döviz bazında dengelenmesine paralel büyük bir ihracat artışı bekliyoruz. Sonuç olarak sektör yeni paket ve önlemlerin etkisiyle daha sağlıklı bir yapıya kavuşacak. Ertelenen talepler yeniden harekete geçecek. Üretici ihracatçıların bu reform paketiyle desteklenmesi umut verici oldu. Reel sektöre ve finans piyasalarına yönelik pek çok yenilik getiren paketin Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyoruz.”Diğer Haberler
İMF/LAGARDE : ARJANTİN EKONOMİSİ DİPTEN ÇIKIYOR, İMF PROGRAMI ÇALIŞIYOR
FED/CLARİDA: FAİZ ORANLARI, NÖTR TAHMİNLERİN ARALIĞINDA
ERDOĞAN: SUDAN DEMOKRATİK SÜRECİ ÇALIŞTIRMAYA GİRMELİ
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -10764,8 milyon TL
FED/CLARİDA : FED, SİYASİ KARARLARA GİRMİYOR
ERDOĞAN: SUDAN İLE KÖKLÜ İLİŞKİLERİMİZİN DEVAMINDAN YANAYIZ
FED/CLARİDA: TİCARET KORKULARI EKONOMİ İÇİN ŞU ANA KADAR BÜYÜK TEHDİT OLMAKTAN UZAK
FED/CLARİDA : GLOBAL BÜYÜME YAVAŞLADIĞI ZAMAN ABD'Yİ ETKİLER
ECB/KNOT : TLTRO'NUN, ÖNCEKİNE KIYASLA DAHA AZ GENEL OLMASI GEREKLİ
ECB/KNOT : NEGATİF FAİZ ORANLARININ ETKİSİNİ HAFİFLETMENİN GEREKLİLİĞİNE İKNA OLMALIYIZ
İMF/LAGARDE: MALİ PİYASALAR, PARASAL POLİTİKALARDAKİ KAYMADAN RAHATLIK EDİNİYOR
İMF/LAGARDE : PEK ÇOK RİSK YEREL POLİTİKALAR, ULUSLARARASI İŞBİLİĞİ YOLUYLA ÇÖZÜLEBİLİR
Facebookta Paylaş