Çin-Laos demiryolu hattındaki tüneller yepyeni bir teknolojiyle tamamlandı

Güneybatı Çin eyaleti Yunnan'ın Kunming kentini Laos'un başkenti Vientiane'a bağlayan tren hattının üzerindeki tünelin inşaatı 19 Nisan pazar günü sona erdi. Jingkuan no.2 olarak anılan tünel 4,6 kilometre kadar uzunlukta olup Yunnan'ın Jinghong kentinde bulunuyor.
 
Söz konusu tünelin olağanüstü büyüklükteki çıkışında 80 metrelik bir kısımda 249 metrekarelik bir boşluk var. Bu cömert dizaynın amacı, ileride yeni bir tren hattı yapılması durumunda gerekebilecek bağlantılar için koşulları sağlamış olmak.
 
Çin Demiryolları (China Railway) 22. Büro Grubu Co. Ltd. Proje Şefi Wang Guanying, tünel kesitinin olağandışı genişliği dolayısıyla olası çökme risklerinin giderilmesi için teknik ekibin yeni bir patent alınarak yepyeni bir teknoloji uyguladığını açıkladı.
 
Tünel, Kunming-Wanzhou arası 508 kilometrelik demiryolunun Yuxi-Mohan bölümü üzerinde bulunuyor. Bu demiryolu bölümünün de, 2021 sonunda bitirilmesi planlanan Laos'taki Boten-Vientiane bölümü ile aynı zamanda hizmete sokulması öngörülüyor. İki ülke arasına tren geçişi sağlayacak bu büyük proje "Kuşak ve Yol" girişimi bağlamında tasarlanmış bir proje. Toplam 1.000 kilometre kadar uzunlukta olacak demiryolu hattı, Kunming ile Vientiane arasındaki yolculuk süresini yarım güne indirecek.
 
 
Çin Uluslararası RadyosuDiğer Haberler
AVRUPA KOMİSYONU, AVRUPA'DA KÖTÜ BANKA MODELİ ÜZERİNDE ÇALIŞMADIĞINI BELİRTTİ- BLOOMBERG HT
ALMAN VDMA: MAKİNA SEKTÖRÜNDEKİ FİRMALARIN % 89'U KORONAVİRÜSTEN OLUMSUZ ETKİLENDİKLERİNİ BİLDİRDİ
ALMANYA/BUBA: ALMANYA'DA BU YIL CİDDİ RESESYON BEKLENİYOR VE SAĞLAM BİR TOPARLANMA MUHTEMEL DEĞİL
ÇİN'DE MART AYINDA BENZİN ÜRETİMİ YILLIK %21 GERİLEMEYLE 9.43 MLN TON
ÇİN'DE MART AYINDA FUEL ÜRETİMİ YILLIK %22.3 ARTIŞLA 2.42 MLN TON
ÇİN'DE MART AYINDA LPG ÜRETİMİ YILLIK %3.9 GERİLEMEYLE 3.46 MLN TON
ÇİN'DE MART AYINDA DİZEL ÜRETİMİ YILIK %9.4 GERİLEMEYLE 12.38 MLN TON
Facebookta Paylaş