Çin Merkez Bankası'nın bankalara yılın geri kalanında kredi arzını kısma çağrısı yaptığı belirtildi- bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; 2020 yılında pandeminin ekonomik etkileriyle mücadele açısından birçok ülkede gündeme gelen kredi genişlemesine ilişkin normalleşme çağrıları devam ediyor.

Bloomberg'in haberine göre Çin Merkez Bankası (PBOC) yılın ilk 2 ayında kredi büyümesinin balon riskini canlandırdığı gerekçesiyle ülkenin büyük bankalarına yılın kalan bölümünde kredilerde frene basma çağrısı yaptı.

Bloomberg'e konuşan kaynakların aktardığına göre PBOC 22 Mart'ta düzenlenen bir toplantıda bankalardan 2021'deki kredi büyümesini yaklaşık olarak geçen yılla aynı seviyede tutmalarını istedi. 2020'de bankalar yaklaşık 3 trilyon dolarlık rekor krediye imza atmıştı. 2020'de verilen bu kredilerin beşte biri doğrudan küçük ölçekli şirketler olmak üzere pandemi etkilerine yönelik finansmana gitmişti.

Çin'de bankaların kredi arzını aynı seviyede tutmasının yaklaşık yüzde 11'lik bir büyümeye karşılık geleceği ve bunun da 15 yılın en düşük yıllık büyüme olacağı hesaplanıyor.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/cin-merkez-bankasi-ndan-bankalara-kredilerde-frene-basin-cagrisi-2277924