Çin, RCEP Anlaşması hazırlıklarını hız verdi


Çin Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, kasım ayında imzalanan RCEP anlaşmasıyla ilgili prosedürün yürütülmesi hakkındaki son gelişmeler duyuruldu. Çin Ticaret Bakanlığı Sözcüsü Gao Feng, Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Ortaklık (RCEP) anlaşmasının imzalanmasından sonra, Çin'de geçen aralık itibarıyla onay prosedürünün başlatıldığını ve şu an her şeyin yolunda olduğunu belirtti. Sözcü konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Şu an ilgili hazırlık çalışmaları istikrarlı şekilde ilerletiliyor. Birinci olarak, RCEP anlaşması yürürlüğe girdikten sonra Çin'in gümrük tarifesini azaltma yükümlülüklerini yerine getirmesi amacıyla gümrük tarifesini yenileme çalışmaları devam ederken, menşei kurallarının uygulanması için hazırlıklar yapılıyor.
 
İkinci olarak, anlaşmada belirlenen dışa açılma önlemlerinin, kuralların ve yükümlülüklerin kapsamlı bir şekilde uygulanması amacıyla ilgili birimler anlaşmada yer alan yükümlülükler hakkında bir liste oluşturdu.
 
Üçüncü olarak da ilgili sektörlerdeki işletmelerin kuralları kapsamlı bir şekilde öğrenmesine yardımcı olmak amacıyla yerel yönetimlerin eğitim çalışmaları güçlendirildi. Çin'de onay prosedürü ve hazırlık çalışmalarının altı ay içinde tamamlanması bekleniyor."
 
Çin Uluslararası RadyosuDiğer Haberler
İSVEÇ'TE TÜFE ARALIK'TA AYLIK %+0.7 YILLIK %+0.5
HONG KONG'DA HANG SENG ENDEKSİ YÜZDE 0.3 ARTIŞLA 28573,86 PUANDAN KAPANDI
HAZİNE VE MALİYE BAKANLIĞI: 2020 BÜTÇE GERÇEKLEŞMELERİ SAAT 15.00’TE CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN TARAFINDAN DEİK YÖNETİM KURULU ÜYELERİNİ KABULÜ SIRASINDA AÇIKLANACAK - AA FİNANS
TCMB, 22.01.2021 vadeli 60.00 milyar TL tutarlı repo ihalesi açtı
FRANSA'DA BÜTÇE DENGESİ KASIM'DA: -176.85 MYR EURO (ÖNCEKİ:-159.8 MYR)
ÇİN MERKEZ BANKASI YETKİLİSİ: CARİ FAİZ ORANLARI UYGUN SEVİYEDE
ÇİN MERKEZ BANKASI YETKİLİSİ: GLOBAL RİSKLERE KARŞI UYANIK KALMAYA DEVAM EDECEĞİZ
Facebookta Paylaş