Çinli aşı üreticisi umutlu: Birkaç ay içinde onay alabiliriz


Devlet destekli aşı üreticisi China National Biotec Group (CNBG), yeni koronavirüs aşı adaylarından ikisinin yıl içinde genel kamu kullanımı için onay almasından umutlu olduğunu açıkladı.
 
Şirketin başkan yardımcısı Zhang Yuntao, Reuters'a verdiği demeçte, "CNBG, iki koronavirüs aşısının şartlı onaylarının gereklilikleri hakkında ilgili devlet yetkilileriyle görüşüyor" dedi.

CNBG'nin iki adayı Çin'n acil durum kullanım programına dahil edildi. Bunlardan biri, firmanın 3. faz denemesini yürüttüğü Birleşik Arap Emirlikleri'nde bu ay acil durum onayı aldı.
 
Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, DSÖ eşgüdümünde yürütülen Koronavirüs Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında, 2021 yılı sonuna kadar 2 milyar doz Covid-19 aşısının sağlanmasının beklendiğini belirtti.
Ghebreyesus, şu an dünya genelinde yaklaşık 200 ayrı Covid-19 aşısının klinik deney aşamasına girdiği veya girmeye hazır olduğunu kaydetti.
 
Aşı sağlık çalışanları ve riskli topluluklara yapılacak

Daha önceki deneyimlerin, bu aşılardan bazılarının başarılı, bazılarının başarısız olacağını gösterdiğine işaret eden Ghebreyesus, aşı adayları ne kadar çok olursa, güvenli ve etkili bir aşı bulunması ihtimalinin de o kadar yüksek olacağını dile getirdi. "COVAX programı, bütün ülkelerin Covid-19 aşılarını aynı zamanda edinebilmesini ve bu aşıların öncelikle sağlık çalışanları ile yaşlılar gibi yüksek riskli topluluklara verilmesini güvence altına almayı amaçlıyor" dedi.
 
Ghebreyesus, Covid-19 pandemisini bitirecek ve küresel ekonominin canlanmasını gerçekleştirecek en kısa yolun, bazı ülkelerdeki bütün insanlara aşı yapılması değil, bütün ülkelerde insanların bir kısmına aşı yapılması olduğuna dikkat çekti.
 
Çin Uluslararası RadyosuDiğer Haberler
UKRAYNA DEVLET BAŞKANLIĞI YETKİLİLERİ: YAPISAL KRİTERLERİN KARŞILANACAĞINDAN EMİN OLMAYA ODAKLIYIZ
FITCH : ABD EKONOMİSİNİN BÜYÜMESİNİN ARDIŞIK HIZININ 4. ÇEYREKTE KESKİN BİR ŞEKİLDE YAVAŞLAMASI BEKLENİYOR
ÇİN/Lİ: REEL EKONOMİ İÇİN MALİ DESTEĞİ SÜRDÜRECEĞİZ
ÇİN/Lİ: TÜKETİMİN NORMAL BÜYÜMESİNE DÖNMESİ ZAMAN ALACAK
ECB: KARAR 1 OCAK 2021 TARİHİNDEN İTİBAREN GEÇERLİ OLACAK
ECB, SÜRDÜRÜLEBİLİRLİKLE BAĞLANTILI TAHVİLLERİ TEMİNAT OLARAK KABUL EDECEK
İNGİLTERE'DE İMALAT SİPARİŞLER ENDEKSİ EYLÜL'DE: -45 (ÖNCEKİ:-44) - CBI
MOODY'S ANKETİ, 85 BANKANIN TÜMÜNÜN LİBOR GÖSTERGE FAİZİ ORANININ KULLANIMINA SON VERMEYİ PLANLADIĞINI GÖSTERDİ
ÇİN MERKEZ BANKASI: TEDARİK KANALLARINDAKİ ANA FİRMALARI DESTEKLEMEK İÇİN KREDİ, TAHVİL VE DİĞER FİNANS ARAÇLARINI KULLANACAĞIZ
ÇİN MERKEZ BANKASI : TEDARİK KANALLARI İÇİN MALİ RİSK KONTROLÜNÜ HIZLANDIRACAĞIZ
ÇİN MERKEZ BANKASI, TEDARİK ZİNCİRLERİ İÇİN MALİ DESTEK ADIMLARINI HIZLANDIRMAYA YÖNELİK REHBER YAYINLADI
11.02.2026 itfa tarihli ihale öncesi kamuya 1.00 milyar TL satış yapıldı
Facebookta Paylaş