Çinli otomotiv devleri, “En İnovatif 10 şirket” arasına girdi


Center of Automotive Management (CAM) tarafından gerçekleştirilen bir incelemede, küresel kapsamda 30 otomobil üreticisi ile 80 marka teknolojik inovasyon kapasitesi açısından ele alınıyor. Bu çerçevede Volkswagen, 24 küresel yenilik içeren 67 adet inovasyon ile Daimler'in önünde ilk sırayı alıyor. Bu ikisinin arkasından açık bir farkla Tesla, üçüncü sıraya oturuyor.

Araştırmada "ilk 10" arasında üç Çinli grubun bulunması otomotiv sektörü açısından önemli bir yenilik olarak görülüyor. İlk 10'a giren en inovatif üç Çinli gruplar SAIC, Great Wall ve Geely oldu. CAM yöneticisi Stefan Bratzel, otomobil sektörü bünyesinde bu aşamada kökten bir farklılaşmanın oluşabileceğini açıklıyor.

Bratzel'e göre, Alman otomobil üreticileri inovasyon açısından uygun bir yönelim içindeler; ancak bu bağlamda Tesla'nın yanı sıra Çinli rakiplerinin inovasyon kapasiteleri ile zorlu bir yarışa girişmek durumundalar. Çünkü Çinli üreticiler elektrikli araçlar, internet/bilişim ağlarına erişim ve sürücüsüz araç kullanımı gibi temel alanlarda çok iyi durumdalar.

Öte yandan, PwC danışmanlık şirketi tarafından yapılan bir incelemede elde edilen verilere göre, Asyalı şirketlerin araç parça ve aksesuvarı teslimatına ilişkin piyasa payları da geçtiğimiz yıl yüzde 43'lük bir orana ulaşmış bulunuyor.
 
Çin Uluslararası RadyosuFacebookta Paylaş