COVID-19 döneminde istihdamı korumak ve teşviklerin önemi tartışıldı

TÜSİAD’ın, COVID-19’un istihdama etkileri üzerine başlattığı webinar dizisinin ilki, “COVID-19 Döneminde İstihdamı Korumak ve Teşviklerin Önemi” başlığıyla, 18 Aralık Cuma günü gerçekleşti.

Toplantı, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Sosyal Politikalar Yuvarlak Masası Başkanı Nüket Küçükel Ezberci’nin açılış konuşması ile başladı.

Nüket Küçükel Ezberci: Çalışma hayatının paydaşları arasındaki diyaloğun ve deneyim paylaşımının sürekliliğini çok önemsiyoruz.

İstihdam dostu düzenlemeler yapılmasının geçmişte olduğu gibi bugünkü koşullarda da önceliğini koruduğunu belirten Ezberci, konuşmasına şu ifadelerle devam etti:
“Yapıcı ve yaratıcı çözümler getirmenin, iş birliği ve iletişimin öneminin iyice anlaşıldığı bu yeni dönem tüm olumsuz koşullara karşın yeni fırsatları da beraberinde getiriyor. Küresel tedarik zincirlerinde çeşitlenmeye gidilmesi gündemde. Ülkemizin yatırım ortamı açısından cazibesini artırarak, küresel tedarik zincirlerinde ve bu yeni ekosistemde önemli bir konum alması için bir fırsat söz konusu. Önümüzdeki dönemde istihdama yönelik hayata geçirilecek uygulamaların bu fırsatları destekleyici nitelikte olması önem taşımaktadır. Bu nedenle çalışma hayatının paydaşları arasındaki diyaloğun ve deneyim paylaşımının sürekliliğini çok önemsiyoruz.”
Açılış konuşmasının ardından etkinlik, TÜSİAD İstihdam ve Sosyal Güvenlik Çalışma Grubu Başkanı Hakan Timur’un moderatörlüğünde gerçekleşen “COVID-19 Döneminde İstihdamı Korumak ve Teşviklerin Önemi” başlıklı panel ile devam etti.

Hakan Timur: Çalışma yaşamı, içinden geçtiğimiz bu krizden sonra aynı olamaz ve olmamalıdır.
Panelin açılışında özellikle iş hukuku ve teşvik uygulamalarının önümüzdeki dönemde yeni çalışma modellerinin, tedarik zinciri ve buna bağlı yeni ekosistemin kurulabilmesini, işletilebilmesini destekler nitelikte olması gerektiğini ifade eden Timur konuşmasında;
“Bu amaçla çalışma hayatındaki hem mevcut hem de yeni uygulamaları yakından ele almanın, ileriye yönelik çözüm önerileri sunmak bakımından da önemli olduğunu düşünüyorum. Çalışma yaşamı, içinden geçtiğimiz bu krizden sonra aynı olamaz ve olmamalıdır. Daha kapsayıcı, koşullara daha hızlı adapte olabilen, insana yakışır iş odağından vazgeçmeksizin uluslararası rekabet gücümüzü artıran, katma değer yaratan ve bize küresel değer zincirinde avantaj sağlayan bir çalışma ortamını tüm paydaşlarla beraber yaratabiliriz.” dedi.

Webinarın panel katılımcıları; Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim üyesi Prof. Dr. Erdem Özdemir COVID-19 döneminde istihdamı korumak için alınan iş hukuku önlemleri konusunda çalışma ve görüşlerini paylaşırken, PwC Sosyal Güvenlik Hizmetleri Direktörü Celal Özcan da mevcut ve COVID-19 sürecinde hayata geçirilen yeni teşviklerin özel sektör için etkilerine değindi.Diğer Haberler
RUSYA MERKEZ BANKASI: KORONAVİRÜSTEN NORMALE DÖNÜLÜRSE RUSYA EKONOMİSİNİN SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜMESİNİN DEVAM ETMESİ BEKLENİYOR
ÇİN DEVLET KONSEYİ: EKONOMİK TOPARLANMA VE RİSK ÖNLEME ARASINDAKİ İLİŞKİ KORUNACAK
RUSYA MERKEZ BANKASI: EKONOMİYİ DESTEKLEMEK İÇİN GEVŞEK PARA POLİTİKASINA GELECEK YIL DA DEVAM EDECEĞİZ
ÇİN DEVLET KONSEYİ: MAKRO POLİTİKALARDA SÜRDÜRÜLEBİLİRLİĞİ, İSTİKRARI VE DEVAMLILIĞI KORUYACAĞIZ
ÇİN DEVLET KONSEYİ: PROAKTİF MALİYE POLİTİKASI UYGULAMASI SÜRECEK
RUSYA MERKEZ BANKASI: ENFLASYON BANKANIN BEKLENTİSİNİN ÜZERİNDE GELİŞİYOR
RUSYA MERKEZ BANKASI: KASIM'DA YILLIK ENFLASYON % 4.4'E YÜKSELDİ (ÖNCEKİ % 4.0)
RUSYA MERKEZ BANKASI: GENİŞLEMECİ PARA POLİTİKESİ EKONOMİYİ GELECEK YIL DA DESTEKLEMEYE DEVAM EDECEK
RUSYA MERKEZ BANKASI: MALİ POLİTİKA ORTA VADELİ ENFLASYONU ETKİLEDİ
13:30 RUSYA MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ DEĞİŞTİRMEDİ (BEKLENTİ: 4.25%, ÖNCEKİ: 4.25%)
RUSYA MERKEZ BANKASI: POTANSİYEL YENİ FAİZ İNDİRİMLERİ İÇİN KOŞULLARI VE POTANİYELİ DEĞERLENDİRECEĞİZ
AZREBAYCAN MERKEZ BANKASI POLİTİKA FAİZİNİ % 6.25 OLARAK BELİRLEDİ (ÖNCEKİ: 6.50%)
Facebookta Paylaş