Denizlili tekstilci, talepte daralma yaşamaya başladı - DünyaDünya internet sitesinde yayınlanan habere göre; Türkiye’nin ihracat merkezlerinden Denizli, Avrupa’da yaşanan resesyondan etkilenmeye başladı. Denizli Sanayi Odası (DSO) meclis toplantısında resesyon konusu ele alınırken, özellikle tekstil sektöründe talep düşüklüğü yaşandığı dile getirildi.

DSO’nun Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısı, Mehmet Tosunoğlu başkanlığında gerçekleştirildi. DSO Başkanı Müjdat Keçeci, Rusya ile AB ülkeleri arasındaki doğalgaz sorununa ve Almanya’daki resesyona değindi. Avrupa’nın, Rusya-Ukrayna savaşından tahmin edilenden daha fazla etkilendiğine ve daha sert yavaşlamaya doğru gittiğine dikkat çeken Keçeci, “Rusya’nın enerji akışını kesme tehdidi, AB’yi ekonomik olarak zora soktu ve Almanya ciddi bir resesyon ile karşı karşıya geldi. Enerji fiyatlarının yüksekliği ve gaz kıtlığı tehdidi ekonomiyi zorluyor. Yüksek enflasyonun getirdiği yükler, yaklaşan enerji krizi ve tedarik zinciri sorunları sanayiciyi olumsuz etkiliyor. İhracatımızın yüzde 60’ını Avrupa’ya yaptığımızı düşünürsek, Denizli’deki firmalarımızın bu durgunluktan etkilenmeleri söz konusu” dedi.

“Gerekli tedbirleri almalıyız”
Müjdat Keçeci, son günlerde özellikle tekstil sektörü temsilcilerinin Avrupa’daki resesyonun sektörde talep düşüklüğüne neden olduğunu dile getirdiğine dikkat çekerek, “Bu durumun diğer sektörleri de etkilemesi ihtimalini göz önünde bulundurarak, gerekli tedbirlerimizi almayız” dedi. İhracat şehri olarak, firmaların çok dikkatli olması gerektiğinin altını çizen Keçeci, parite etkisinin de devam edeceğini, bunun yanında Türkiye ihracatında keskin bir düşüş beklemediğini ancak ihracat artış hızında düşüş olabileceğini vurguladı.

İş dünyası yılın ikinci yarısı için tedirgin
Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği Başkanı Mukaddes Başkaya, Avrupa’da artan koronavirüs vakaları ve resesyon tehlikesi nedeniyle siparişlerin azalma trendine girdiğini söyledi. Başkaya, “Resesyon ve Avrupa’da koronavirüs pandemisinin arttığını görüyoruz. Yaşanan tedirginlik bizi çok etkiliyor. Talepler azalmaya başladı. Rakiplerimiz Pakistan, Hindistan tekrar devreye girdi. Bizler için yılın geri kalanı zor geçecek. Kısa termin Türkiye için önemli bir avantaj. Bu süreci fuarlara katılıp, kısa temrinli siparişlerle atlatabiliriz” dedi.

https://www.dunya.com/ekonomi/denizlili-tekstilci-talepte-daralma-yasamaya-basladi-haberi-664878Facebookta Paylaş