Dünyanın en büyük varlık yöneticisi 'risk' modunu artırıyor- bloomberght.com

bloomberght.com internet sitesinde yayınlanan habere göre; Gelecek yıla ilişkin görünüm raporunu yayınlayan BlackRock, Kovid-19 pandemisinin ekonomilerin ve toplumların işleme şeklindeki büyük değişimleri hızlandırdığına ve yeni bir yatırım düzenine geçildiğine dikkat çekiyor
Dünyanın en büyük varlık yöneticisi BlackRock Inc., 2021 küresel görünüm raporunu yayınladı.

Yeni bir yatırım düzenine geçildiği belirtilen raporda, "Kovid-19 pandemisi ekonomilerin ve toplumların işleme şeklindeki büyük değişimleri hızlandırdı. Sürdürebilirlik, eşitsizlik ve jeopolitik ve makro politika konusunda dönüşümler olduğunu görüyoruz." sözlerine yer verildi.

Yeni yatırım düzeninin hala gelişme aşamasında olduğu ve yatırımcıların uyum sağlaması gerektiği belirtilen raporda, bununla birlikte yeni düzenin özelliklerinin netleşmeye başladığı ve şu andan itibaren bunun portföy tahsisi üzerinde köklü bir yeniden düşünmeyi gerektirdiğine dikkat çekildi.

Raporda, geleneksel iş çevrimi stratejinin pandemide işlemediği ifade ediliyor. Buna göre pandemi süreci daha çok hızlı ekonomik toparlanmanın takip ettiği bir doğal felakete benziyor.

Pandeminin ilk döneminde finans piyasaları için önemli olan toplam ekonomik kaybın küresel finans krizi sonrasında kıyasla çok daha sınırlı olacağının varsayıldığı belirtilen raporda, bunun gelir şoku olduğu sürece tüketici ve şirketlere güçlü politika desteği olması şartına bağlı olduğu ve bu çerçevede aşı deneylerinin ilk sonuçlarının bu anlamda güven verici olduğuna dikkat çekildi.

BlackRock'a göre bastırılmış talebin serbest kalması ekonominin 2021'de önemli ölçüde hızlanabileceğinin sinyali...

"Asya hisse senedi ve tahvillerinde ağırlığı artırıyoruz"

Raporda ABD ve Avrupa'nın çok kısa vadede bazı zorluklarla karşı karşıya olduğu belirtiliyor. Öyle ki artan koronavirüs vakaları doğrudan ekonomik küçülmeyle sonuçlanabilir.

Özellikle ABD'de politika yorgunluğu riskinin arttığı belirtilirken politika desteğinin devam etmesinin kalıcı bir ekonomik hasarın önlenmesi için hayati önem taşıdığına dikkat çekiliyor. Ancak BlackRock'a göre pozitif aşı haberleri bu konuda gidişatı değiştirecek bir öneme sahip. Çünkü politika yapıcılar, şirketler ve piyasalar için Kovid sonrası döneme geçiş konusunda netlik kazandırıyor.

"Sonuç olarak piyasada kısa vadede oluşabilecek bir volatilitenin ötesine bakmaktan yanayız. Genel olarak risk yanlısı duruşumuzu artırıyoruz." denen raporda, hisse senetlerinde taktik olarak ağırlık artırıldığı ve sektörel bir yaklaşımın benimsendiği belirtildi.

BlackRock, pandeminin dönüştürücü etkisinden dolayı teknoloji ve sağlık sektörlerini beğeniyor. Ayrıca bunun, gelişen piyasa hisseleri ve küçük sermayeli ABD şirketlerinin hisseleri gibi ekonominin yeniden hızlanmasından en fazla fayda sağlayacak olan varlıklardan yana bir tercihle dengelediğini ifade etti.

Bölgenin virüsle etkin mücadelesinden dolayı Japonya hariç Asya hisselerinde ve Asya tahvillerinde ağırlığı artırırken, Çin'in büyümesine karşı hassasiyeti yüksek varlıkları beğendiğini belirtti.

"Hisse senetlerinde yüksek tahsisimizi koruyoruz"

Yüksek enflasyona daha sınırlı nominal faizler ile tepki verilmesiyle birlikte politika devriminin bizim stratejik görüşlerimiz üzerinde büyük etkileri var. Merkez bankaları enflasyon artsa bile nominal faizlerdeki artışları sınırlamaya niyetli gibi görünüyor. Yatırımcıların bu ortamda yön bulması için yeni bir stratejiye ihtiyacı var. Hazine tahvillerinde ağırlığı düşürüyoruz ve hisse senetlerinde enflasyonun yükseldiği dönemlere kıyasla daha yüksek olan tahsisimizi koruyoruz.
  
 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://www.bloomberght.com/dunyanin-en-buyuk-varlik-yoneticisi-risk-modunu-artiriyor-2270223Diğer Haberler
Merkez Bankası'nın bir sonraki iş günü için açıkladığı geçici rezerv -61677,5 milyon TL
ALMANYA/ROTH: BREXİT MÜZAKERELERİNDEKİ TEK YENİ ŞEY JOHNSON VE VON DER LEYEN ARASINDAKİ TOPLANTI OLDU
İATA: KAPASİTE BİR ÖNCEKİ YIL SEVİYELERİNE KIYASLA DAHA DÜŞÜK OLARAK, %76.9 İDİ, KOLTUK DOLULUK ORANI %38.2 AZALARAK %42.9 GERÇEKLEŞTİ
IATA: YEREL PİYASALARDA TOPARLANMA DÜZENSİZ, ÇİN İÇ PİYASASI TOPARLANMAYA YAKIN İKEN, DİĞER ÇOĞU PİYASA DERİN BİR DARBOGAZDA
İATA: ULUSLARARASI YOLCU TALEBİ EKİM AYINDA YILLIK %87.8 GERİLEDİ
IATA: EKİM AYINDA GLOBAL HAVAYOLU YOLCU TALEBİ (RPKS) EKİM 2019'A GÖRE % 70.6 AZALDI
PFİZER CEO'SU BURLA: COVİD AŞISI PROGRAMINA 2 MİLYAR DOLAR CİVARINDA YATIRIM YAPTIK, BUNU TEK BAŞIMIZA YAPTIK
PFİZER CEO'SU BURLA: 2020'DA 50 MİLYON, 2021'DE 1.3 MİLYAR DOZ SAĞLAMA PLANIMIZA GÜVENİM TAM
JOE BİDEN: HAZİNE BAKANI OLMAK İÇİN JANET YELLEN'DEN DAHA NİTELİKLİ KİMSE YOK, BİLGİSİNE GÜVENİYORUM VE EKONOMİMİZİ DAHA İYİ İNŞA ETMEK İÇİN ONUNLA ÇALIŞMAYI DÖRT GÖZLE BEKLİYORUM
ALMAN PARLAMENTOSU, ANAYASAL LİMİTLERİ ASKIYA ALMAYI ONAYLAYARAK 2021 YILI İÇİNDE 180 MİLYAR EURO'NUN ÜZERİNDE NET YENİ BORÇLANMAYA İZİN VERDİ
Facebookta Paylaş