ECB 2024'te faiz oranlarını yükseltecek, ancak daha erken bir artış riski devam ediyor - Reuters anketi

Reuters'ın ekonomistlerinden oluşan bir grupla yaptığı ankete göre, Avrupa Merkez Bankası (ECB) , COVID-19 pandemisinden sonra faiz oranlarını yükselten son büyük merkez bankalarından biri olacak.

 ECB, son enflasyon artışının geçici olacağını söylese ve ortalama %2 hedefi civarında olana kadar herhangi bir politika sıkılaştırması yapmayacağını açıkça belirtse de, finans piyasaları önümüzdeki yıl bir artışı fiyatlıyor.

 Rabobank kıdemli makro stratejisti Bas van Geffen, "Temel tahminimiz, enflasyon değerlendirmemize dayanarak 2024 yılına kadar beklemede kalması ve beklentiler ECB'nin bunu böyle görmeye devam edeceği şeklinde. Ancak, yüksek enflasyon belirsizliği zemininde, bu, riskleri daha erken bir hamleye yönlendiriyor. Bununla birlikte, önümüzdeki yıl bir faiz artırımının mevcut piyasa fiyatlandırmasını aşırı buluyoruz." dedi

18-21 Ekim arasında yapılan Reuters anketinde konsensüs, 2023'ün sonuna kadar herhangi bir faiz artışı olmayacağına işaret etti, ancak ek bir soruyu yanıtlayan ekonomistlerin yaklaşık 40'ından 35'i, riskin beklenenden daha erken gelmesi olduğunu söyledi.