Ekonomideki kötü haber altın için iyi haberdir, peki neden altın fiyatı takılı kaldı (Yatirimim.com)

ABD’e Eylül ayı istihdam raporunun hayal kırıklığı yaratması ardından altın yapması beklenen çıkışını henüz yapamadı, analistler altının takılı kaldığı fiyat seviyelerini değerlendiriyorlar.
ABD’de Eylül ayında yayınlanan rapor beklenen 500K yerine sadece 194K ek iş pozisyonun eklenmiş olması sebebiyle sürpriz yarattı. Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın Kasım ayı başlar başlamaz tapering işlemlerini başlatabilmek için makul iyi bir rapor ihtiyacı olduğu düşünülürse bu büyük bir kayıp.
ABD istihdam piyasasında iş sayılarında büyük kayıplar görünüyor. Bu kötü haber altın için iyi bir haber. Bunun sebebi de piyasalar artık FED’in gelecek ay tapering için veya yakın dönem faiz artırma gibi konularda agresif olamayacağına inanıyor olması.
İstihdam raporuna tepki olarak altın günlük 20 usd’lik zıplamayla 1781 usd değerine yükselmişti. Fakat, ABD Hazine getiri oranlarının tırmanmaya başlamasıyla altın tüm kazanımlarını geri vermeye başladı.
Geçtiğimiz aylarda haklılığımız görüldüğü üzere, altın fiyatları ekonomik verilere çok hassas cevap veriyor. Altından güvenli liman talebini uzaklaştıran iki alan var; bunlar tahvil ve kripto piyasaları.
Ekonomik verilerin daha da kötüye gittiği bir noktada, altın hareket etmek için daha duyarlı olabilir. Fakat bunun için öncelikle enflasyon riskinden korunma aracı olarak yeni alıcılara cazibesini yansıtabilmesi gerekiyor, şu ana kadar tıpkı ABD doları ve bitcoin’in yapmış olduğu gibi.
Ekonomik veriler aşağı yönlü gidiyor gibi gözüküyor. Enflasyon hala yüksek seviyelerde. Tüm bunlar altın için olumlu. Özellikle enflasyonu şimdilerde ABD dışında da görüyor olduğumuz için Powell fiyat artışlarının geçici olduğunu belirtse de hareket halinde olan bu trenin durdurulamayacağı ortada.
Altın için kritik soru şimdi şu; FED Başkanı Jerome Powell Kasım ayında tapering ile devam edecek mi, etmeyecek mi?
Birkaç hafta öncesinde Powell tapering için testlerin neredeyse tamamlanmış olduğunu belirtmişti. Fakat bu durum halen geçerli mi?
Powell kendisini bu yorumlarıyla köşeye sıkıştırdı. İş rakamlarına baktığımızda Kasım ayında tapering’in gelmesinin pek muhtemel olmadığı görülüyor. Ayrıca işler kötüye gittikçe her istedikleri noktada faiz oranlarını da artıramayacakları da ortada. Eğer FED belirttiği zaman çizelgesini koruyamaz ve beklenildiğinden daha fazla piyasaları desteklemeye devam edilmesine zorlanırlarsa, bu güçlü bir ekonomi oluşamayacağının bir belirtisi olur ve güvenli liman talebini altına doğru çevirir.
Altın yatay hareket etmeye devam edebilir. Her ne kadar büyük iş rakamlarını kaçırmış olsak da getiri oranları yukarı çekiliyor. Hazine piyasaları bize FED’in takvimine bağlı kalacağını gösteriyor. FED bu noktada şeffaf olmaktan endişe ediyor. Eğer tapering yapılacağına dair işaret veriyorlarsa piyasa ona uymaya meyledecektir.
Cuma günü kapanış değeri olan 1781 üzerinde kapanmaması durumunda yükseliş momentumu yaratamayacağına işaret ediyor.
Tüm bunlar grafik üzerindeki seviyelerle alakalı. Altın 1782 usd değerine erişmişti. Tesadüfen1781 usd değeri ise altının 50 günlük hareket ortalaması. Eğer piyasa 1781 usd değeri veya üzerine çıkabilmeyi başarır


www.yatirimim.com

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
TCMB / KAVCIOĞLU: AB İLE DIŞ TİCARETTE FAZLA VERMEYE BAŞLADIK- APARA
TCMB / KAVCIOĞLU: DIŞ TİCARETTEKİ DENGELENME REEL OLARAK DAHA BELİRGİN- APARA
TCMB / KAVCIOĞLU: BİREYSEL KREDİLERİN YILLIK BÜYÜME ORANI FİRMA KREDİLERİNİN ÜZERİNDE SEYREDİYOR- BLOOMBERG HT
TCMB: KUR ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ FİRMA KREDİSİ YILLIK BÜYÜMESİ TARİHİ ORTALAMALARININ BELİRGİN ALTINDA- BLOOMBERG HT
TCMB'NİN 1 AY VADELİ DÖVİZ KARŞILIĞI TL SWAP İHALESİNDE TEKLİF 2 MİLYAR 198 MİLYON DOLAR
TCMB / KAVCIOĞLU: ÖNÜMÜZDEKİ 10 AYDA TOPLAM DIŞ BORÇ ÖDEMESİ BANKA AĞIRLIKLI 67,6 MİLYAR $ DÜZEYİNDE- BLOOMBERG HT
TCMB / KAVCIOĞLU: KAPASİTE KULLANIM ORANI TARİHSEL ORTALAMASINA ULAŞTI - APARA
TCMB / KAVCIOĞLU: PARASAL SIKILIK TİCARİ KREDİLERİ DARALTIYOR - APARA
KAVCIOĞLU: KUR ETKİSİNDEN ARINDIRILMIŞ KREDİ BÜYÜMESİ YIL SONUNA GÖRE %6,9 SEVİYESİNDE, EĞİLİM YIL SONU İÇİN %9,4’LÜK KREDİ BÜYÜMESİ İMA EDİYOR- BLOOMBERG HT
TCMB / KAVCIOĞLU: DIŞ TALEP İHRACATI OLUMLU ETKİLEMEYE DEVAM EDECEK - APARA
TCMB / KAVCIOĞLU: SANAYİ SEKTÖRÜNDE ANA EĞİLİM GÜÇLÜ SEYREDİYOR - APARA
İNGİLTERE BAŞBAKAN SÖZCÜSÜ: YÜKSEK ENERJİ FİYATLARI SORUNUNU AZALTMAYA YÖNELİK OLARAK BAŞKA BİR ÖNLEM GEREKİP GEREKMEDİĞİNİ DEĞERLENDİRECEĞİZ
TCMB / KAVCIOĞLU: ENFLASYONDAKİ YÜKSELİŞTE GIDA VE ENERJİ ETKİLİ OLDU - APARA
TCMB / KAVCIOĞLU: CARİ İŞLEMLER DENGESİ İYİLEŞMEKTEDİR - APARA
Facebookta Paylaş