Endeksa verilerine göre, Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 1 yılda %32,41, kira fiyatları ise %18,54 artış gösterdi

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

 Pandemi nedeniyle gayrimenkul sektörü kısa süreli durgunluğu ve hızı bir arada yaşadı. 2020 yılının on bir ayında toplam 1 milyon 393 bin 335 adet konut satışı gerçekleşti. İkinci el satışlarda ise %35,2 artış gözlendi. Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, 2020’nin Kasım ayı sonu itibarı ile konut satış adedinin geçen seneyi geçtiğini belirterek, hem 2020 yılını değerlendirdi hem de 2021 için öngörülerde bulundu.

Endeksa Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, 2020 yılı ile ilgili tespitlerinde; sektörün pandeminden Mart, Nisan ve Mayıs aylarında oldukça negatif etkilendiğini, bunu konut satış adetlerinde de sert düşüşlerle gördüklerini belirtti. Açıklanan cazip konut kredisi kampanyası ile sektörün toparlandığını ve geçen senenin üstünde bir satış rakamı ile yılın kapanmasını beklediklerini ifade etti.

Türkiye genelinde 2018 son çeyreğinden itibaren konut satış fiyatlarında düşüş gördüklerini ve Eylül 2019 itibarı ile toparlanmaya başlayan sektörün 2020 yılına hızlı başladığını da sözlerine ekleyen Öğüt, 2020 yılını değerlendirerek, 2021 için de önemli öngörülerde bulundu.

Temmuz ayında rekor seviyede satış gerçekleşti

2020 yılının Mart ayında pandeminin etkilerinin ülkemizde de görülmeye başlaması ile birlikte Nisan ve Mayıs aylarında konut satış adetlerinde ciddi düşüşler gördük. 2020 Mart, Haziran döneminde hayatımızda ilk defa karantina kavramı ile tanışmamızla birlikte yeni yaşam düzeni yeni konut talebini yarattı. Yazlık bölgelere, müstakil ve bahçeli konutlara talep arttı. Haziran ayında 0,65’lere çekilen konut kredisi faiz oranları ile birlikte Haziran ayında konut satış adedi arttı ve Temmuz ayında rekor seviyede satış gerçekleşti. Kredi faiz oranlarının yeniden artması ve talebin kampanya döneminde büyük oranda karşılanması ile birlikte Ağustos ayından itibaren adetler düşmeye başladı. Pandemide vaka sayılarının yeniden yükselişe geçmesi sonucunda da Eylül, Ekim ve Kasım aylarında geçen sene aynı döneme göre konut satış adetleri daha düşük gerçekleşti.

Yabancılara yapılan konut satışları azaldı

Tüm yaşananlara rağmen, 2020 yılının 11 ayında toplam 1 milyon 393 bin 335 adet konut satışı gerçekleşti. Bu rakamı geçen sene aynı döneme göre %21,5 daha yüksek ve bu rakam ile Kasım sonu itibarı ile konut satış adedi geçen seneki 1 milyon 348 bin
729 rakamını geçmiş oldu. 2020 yılında ipotekli satışlar geçen sene aynı döneme göre %98 artış göstermiş oldu ve ipotekli satışlar toplam satışların %40’ını oluşturdu. 11 aylık satışlar satış durumuna göre incelendiğinde ise ikinci el satışlarda geçen sene aynı döneme göre %35,2 artış, sıfır konut satışlarda ise %0,8 düşüş olduğu görülüyor. Yabancılara yapılan konut satışları ise geçen senenin aynı dönemine göre %9,5 azalarak 36 bin 385 olarak gerçekleşti.

Arazi fiyatlarındaki artış ise %32,43 oldu

Konut satış adetlerindeki artış ve pandemi ile artan arsa ve arazi talebi fiyatları da etkiledi. Endeksa verilerine göre, Türkiye genelinde konut satış fiyatları son 1 yılda %32,41, kira fiyatları ise %18,54 artış gösterdi. Türkiye genelinde ortalama konut metrekare satış fiyatı 2.815 TL, ortalama konut satış fiyatı 365 bin 950, ortalama kira bin 484 TL, konut yatırımının geri dönüş süresi ise 19 yıl oldu. Türkiye genelinde arsa fiyatlarında yıllık artış %31,25, arazi fiyatlarındaki artış ise %32,43 oldu.

Depolar ve lojistik alanlarına olan ilgi artacak

Pandeminin dünya ekonomisi üzerinde yarattığı küçülme etkisi tartışılmaz. Salgın ile birlikte sosyal hayata ve iş hayatına dair pek çok şeyin değişimine tanıklık ediyoruz. Zaten büyümekte olan teknoloji şirketlerinin salgın sebebi ile birlikte birkaç yılda ulaşacakları noktaya bir senede geldiklerini görüyoruz. İş yapış şekillerimiz değişti. Her gün ofislerimize gitmesek de işlerimizi başarı ile devam ettirebildiğimizi öğrendik. Bunun ticari gayrimenkul tarafındaki ihtiyaçları ve dolayısıyla sektörü etkileyeceğini öngörüyoruz. Pandemi ile birlikte çok yüksek oranda artış gösteren e-ticaret işlem adetleri nedeniyle depolar ve lojistik alanlarına olan ilgi de artacak. Bunun yanı sıra alışveriş merkezleri yeniden işlevlendirme, yeniden pozisyonlama, yenden kiralama projelerine başlayacak. Ofis tarafında ise daha küçük metrekareli ofislere olan ilgi artacak.

Salgına rağmen iki kat büyüdük

Endeksa, gayrimenkul sektörünün teknoloji odaklı gelişimine katkı sağlayan bir kurum. Geleneksel yollarla yapılan değerleme ve lokasyon analizi faaliyetlerine teknolojik bir çözüm ve destek sağlıyoruz. Bu anlamda biz de diğer teknoloji şirketleri gibi salgından sonra daha fazla farkındalık ve bilinirlik sağladık. Salgına rağmen iki kat büyüdüğümüz 2020 yılını geride bırakırken, 2021 yılında istihdam açısından büyüme oranımızı bu seviyenin üzerine çıkarmayı planlıyoruz. 2020 için planladığımız fakat salgın nedeniyle hayata geçiremediğimiz yurtdışı açılımı için de 2021 yılında yatırım ve iş birliği planlarımız bulunuyor.


Endeksa - Gayrimenkul değerlemede dijital teknolojilerin gelişmiş olanaklarını kullanan www.endeksa.com, sisteme herhangi bir konutun konum ve özelliklerini giren herkese piyasa değerini anında sunmaktadır. Türkiye’nin her yerinde saha araştırmaları yapan lisanslı Endeksa değerleme uzmanlarının hazırladığı verilere dayanarak anında bilgi veren platform, otomasyona dayalı istatistiki modelleme ve makine öğrenimi yöntemleri ile konut değerlerini hızla ve doğru bir şekilde hesaplayabilmektedir. Endeksa, konut satış ve kira değerlerinin yanı sıra bölge bazında yaşayanların demografik bilgileri, bölgedeki ticari parametreleri ve yaşam alanlarını da sunmaktadır. Gayrimenkul profesyonellerinin yanı sıra bireysel kullanıcıların da yoğun olarak kullandıkları platform, kullanıcılara yapmış oldukları otomatik değerlemeleri raporlayabilme, güvenilir ve bağımsız görüşe ulaşmak için bulundukları bölgelere hakim deneyimli uzmanlardan görüş raporu talep etme imkanı da sağlamaktadır. Endeksa ile en iyi yatırım bölgelerini hızla belirlemek mümkün olmaktadır. Yatırım için düşünülen bölgeler il, ilçe, mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, konut türüne göre ortalama kiralara, satış fiyatlarına ve fiyat değişim trendlerine ulaşmak sadece saniyeler almaktadır. Kullanıcılar kendi evlerinin değerini de kolaylıkla öğrenebilmektedir. Bunun için haritadan işaretleyip konut özellikleri girildiğinde, Endeksa evin piyasa değerini anında hesaplamaktadır. Yaşam tarzına göre ev seçimi de Endeksa ile kolaylaşmaktadır. Kullanıcının yaşamayı düşündüğü bölgeler il, ilçe mahalle ya da konum bazında seçildiğinde, sosyal göstergeler ve çevredeki yaşam olanakları hızla görüntülenmektedir. Uzman görüşü ise Endeksa’nın bir diğer fark yaratan hizmetidir. Bireysel ya da ticari karar vermeden önce kullanıcılar lisanslı Endeksa uzmanlarının görüşüne başvurabilmektedir.

Diğer Haberler
DÜNYA BANKASI PANDEMİ ORTAMINDA TÜRKİYE’DEKİ UYGUN MİKRO VE KÜÇÜK ŞİRKETLER İŞLETMELER İÇİN FİNANSMAN SAĞLADI
ARALIK AYINDA DAYANIKLI TÜKETİM MALLARINA HARCAMA YAPMA DÜŞÜNCESİ ENDEKSİ: 92,6 (ÖNCEKİ AY: 96,2 ) - TÜİK/TCMB TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ
Merkez Bankası'nca açıklanan rezerv verilerine göre bugün piyasa 38698,6 milyon TL ekside
Merkez Bankası'nca açıklanan verilere göre bankaların serbest depoları toplamı 19176,0 milyon TL
ARALIK AYINDA TÜİK/TCMB TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ: 80,1 (ÖNCEKİ AY: 80,1 )
KASIM AYINDA YURT DIŞI ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ AYLIK % 2,02 ARTTI(ÖNCEKİ AY: +4.62%) - TÜİK
ARALIK AYINDA HANENİN MADDİ DURUMU ENDEKSİ: 66,1 (ÖNCEKİ AY: 66,6 )
ARALIK AYINDA HANENİN MADDİ DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ: 78,9 (ÖNCEKİ AY: 79,0 ) - TÜİK/TCMB TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ
YURT DIŞI ÜRETİCİ FİYAT ENDEKSİ KASIM AYINDA YILLIK % 41,12 ARTTI (ÖNCEKİ AY: +37.69%) -TÜİK
ARALIK AYINDA GENEL EKONOMİK DURUM BEKLENTİSİ ENDEKSİ: 82,9 (ÖNCEKİ AY: 78,7 ) - TÜİK/TCMB TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ
Facebookta Paylaş