Enflasyon Değerlendirmesi (İnfo Yatırım)

Mart Enflasyonu Beklentilere Paralel

Mart ayında TÜFE %1,20 olan beklentilerin altında %1,08 artış gösterirken, yıllık bazda TÜFE Şubat’taki %15,61 seviyesinden Mart ayında %16,19’a yükseldi.
ÜFE ise aylık bazda %4,13 artış gösterirken, yıllık artış bir önceki aydaki %27,09 seviyesinden Mart ayında %31,20’ye yükselmiş oldu.
TÜFE tarafında, sağlık %3,70, eğitim %2,77 ve lokanta ve oteller %2,60 en çok artış gösteren sektör grupları olurken, Mart ayında düşüş gösteren grup olmadı.
ÜFE tarafında ise en fazla artış %14,03 ile kok ve rafine petrol ürünleri, %9,05 ile ana metaller gruplarında gerçekleşirken, en fazla düşüş ise %1,18 ile deri ve ilgili ürünler grubunda gerçekleşti.
20 Mart’ta yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile TCMB Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınarak, yerine Prof. Dr. Şahap Kavcuoğlu’nun atanmasının ardından TL varlıklarda değer kaybı yaşandı. Atama öncesi Dolar / TL 7,21 seviyesinden, atama sonrasında 8,50 seviyelerine kadar yükseldi. Geçtiğimiz hafta gerek siyasilerden, gerek yeni başkan Kavcıoğlu’ndan gelen açıklamalar ile kur 8,15 - 8,20 seviyesinde dengelenirken, güne 8,18 başlayan Dolar / TL enflasyon verisinin açıklanmasının ardından 8,21 seviyesine kadar yükseldi.
Küresel piyasalar ABD Başkanı Joe Biden’ın 2,3 trilyon dolarlık alt yapı planını açıklaması ile FED Başkanı Powell ve ABD Hazine Bakanı Janet Yallen’ın ekonomiye dair ılımlı açıklamaları küresel piyasalardaki risk iştahını yüksek tutuyor. Ancak coronavirüs pandemisinde 3. dalga paniği, Avrupa’da tekrar alınan sert tedbirler ve bazı ülkelerin bazı coronavirüs aşılarını durdurması endişeleri de beraberinde getiriyor.
Naci Ağbal’ın başkanlığında yapılan son TCMB toplantısında önden yüklemeli 200 baz puan faiz artışı ile birlikte TCMB Politika Faizi %19,00’a yükseldi. Ağbal’ın sıklıkla vurguladığı ’sıkı para politikası ve %5 enflasyona bağlı kalınması’ vurgusu yeni TCMB Başkanı Kavcıoğlu tarafından da yinelendi. Merkez Bankası değişimi ile birlikte para politikasında değişim olabileceği öngörülerine cevap veren Kavcıoğlu 'hemen faiz indirilecek' önyargısı doğru değil’ dedi.
TCMB’nin 15 Nisan’da Para Politikası Kurulu toplantısında en önemli gündem maddesi jeopolitik riskler ve siyasi konular birlikte coronavirüs salgını ve buna ilişkin oluşan ekonomi adımları olacaktır. 15 Nisan gerçekleşecek PPK toplantısında faiz artırımı öngörmüyoruz


 İnfo Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
 www.infoyatirim.com

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş