Enflasyon Raporu (Acar Menkul)


ÜFE-TÜFE ARASINDAKİ MAKAS KISA VADEDE ENFLASYONDA DÜŞÜŞÜN OLMAYACAĞINI GÖSTERMEKTE
Türkiye'de Mart ayına ait açıklanan TÜFE aylık bazda % 1.08 artarken yıllık bazda da % 16.19 seviyesine yükselişmiş oldu. Aylık bazda en yüksek artış sağlık kaleminde görülürken hemen hemen tüm kalemlerde aylık bazda artış yaşandı. Yıllık bazda ise en düşük artışın yaşandığı kalem alkollü içecekler ve tütün grubu olurken yıllık bazda en fazla artış ise ulaştırma kaleminde görüldü. ÜFE ise aylık bazda % 4.13 artarken yıllık bazda % 31.20'ye yükseldi.
Mart ayındaki enflasyondaki bu yükselişte ulaştırma kaleminin ciddi bir etkisinin olduğunu izledik. Artan petrol fiyatlarının ve ulaşım ücretlerinin etkisi ile her ne kadar aylık bazda ulaştırma kaleminde % 0.00'lık artış yaşansa da baz etkisinin enflasyonu yükselttiği görülmekte. Yine konut fiyatlarındaki yükseliş enflasyonu yukarı doğru iterken sağlık harcamalarında devam eden yüksek seyir enflasyondaki yükselişi destekledi. Gıda ve alkolsüz içecekler grubu ise aylık bazda % 1.13 artarak enflasyona katkı sunmayı sürdürürken gıda fiyatlarındaki baz etki bir miktar enflasyonda daha fazla yükselişin önüne geçtiğini söyleyebiliriz.
Önümüzdeki dönemde enflasyon tarafında yine gündemimizde dünya genelinde artan petrol, gıda fiyatları ön planda olmayı sürdürürken kurun birikimli etkilerinin de ön plana çıkmaya başlayacağını izleyebiliriz. Bize en çok endişe veren gelişme ise TÜFE ve ÜFE arasındaki makas olmakta. Geçen ay 11.48 puan olan makas farkının bu ay 15.01'e çıkması önümüzdeki dönemde kısa vadede enflasyonun düşmeyeceğini göstermekte. Özellikle ÜFE fiyatlarındaki artışın maliyetleri üreticinin sırtına yüklendiğini bize gösterirken bu durumun sürdürülemez olduğu bir gerçektir. Kısa zaman içerisinde bu durumda üretici enflasyonunun talep enflasyonunu yukarı itmesi beklenebilir. Bu durumda kurdaki artış devam ederse veya kurun bu seviyelerde kalması yeni zamların kapıda olduğunu bize söylemekte. Ayrıca Merkez Bankası'nın geçen ay 200 baz puan önden yüklemeli faiz artırımına gitmesinin ne kadar doğru bir karar olduğunu da izledik. Artan enflasyon oranı reel faizlerde geri çekilme meydana getirirken önümüzdeki dönemde enflasyondaki artışın devam edecek olması reel faizlerde düşüşün devam etmesine ve sermaye çıkışlarının hızlanmasına sebep olabilir. Yeni TCMB heyetinin sıkı para politikasının korunacağına yönelik mesajları şimdilik sert hareketlerin oluşmasını önlese de önümüzdeki toplantılarda verilecek mesajlar yakından izlenecektir.
Teknik olarak baktığımızda görüşlerimiz değişmemiştir. BİST100 endeksinin 1445 seviyesini kırmadıkça satış baskısı altında olduğunu ve Usd/Try'de 7.70-8.00 bandının altına inilmedikçe yükseliş eğiliminde olduğunu görüyoruz.

 

 Acar Menkul Değerler A.Ş
 https://www.acar.com.tr
   
                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
YILLIK EN DÜŞÜK ARTIŞ %2,87 İLE ALKOLLÜ İÇECEKLER VE TÜTÜN GRUBUNDA GERÇEKLEŞTİ - TÜİK
TCMB 3 AY VADELİ 1 MİLYAR DOLAR TUTARLI DÖVİZ KARŞILIĞI TL SWAP İHALESİ AÇTI
AYLIK EN AZ ARTIŞ GÖSTEREN GRUP %0,04 İLE ALKOLLÜ İÇECEKLER VE TÜTÜN OLDU - TÜİK
(A) MEVSİMLİK ÜRÜNLER HARİÇ TÜFE AYLIK %+1.08, YILLIK %+17.22
(B) İŞLENMEMİŞ GIDA ÜRÜNLERİ, ENERJİ, ALKOLLÜ İÇKİLER VE TÜTÜN İLE ALTIN HARİÇ TÜFE; AYLIK %+1.26, YILLIK %+17.49
MART AYINDA GIDA VE ALKOLSUZ İÇECEKLER TÜFE AYLIK % +1.13
(C) ENERJİ, GIDA VE ALKOLSÜZ İÇECEKLER, ALKOLLÜ İÇKİLER İLE TÜTÜN ÜRÜNLERİ VE ALTIN HARİÇ TÜFE; AYLIK %+1.33, YILLIK %+16.88
Facebookta Paylaş