Ertem: KGF'nin işleyişi TCMB'nin hedefleriyle uyumlu gerçekleşir- Business HT

Business HT internet sitesinde yayınlanan habere göre;OBİ'lere Kredi Garanti Fonu aracılığıyla sağlanan desteğin limitlerine yaklaşılırken Başbakan Binali Yıldırım'ın KGF'nin kalıcı hale geleceği yönündeki açıklaması kafaları karıştırdı.

Açıklamaların ardından bankacılık endeksi öncülüğünde BIST 100 endeksinde yükseliş yüzde 2'yi aşarken piyasada mevcut kredi dönüşlerinin çevrileceği ya da yeni kaynak tahsisi konusunda farklı görüşler hakim.

BusinessHT'ye açıklamada bulunan Kredi Garanti Fonu yetkilileri önümüzdeki günlerde detayların kamuoyu ile paylaşılacağını belirttiler. BusinessHT'nin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem ise ilgili kurumların KGF ile ilgili çalışmalarının devam ettiğini ve en doğru açıklamanın ilgili kurumlardan geleceğini ifade etti.

Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya'nın Enflasyon Raporu sunumunda kredi genişlemesinin normalleşmesini bekledikleri yönündeki açıklamasını hatırlatmamız üzerine Ertem, KGF'nin büyüklüğü ve işleyişinin Merkez Bankası'nın enflasyon hedeflemesiyle uyumlu gerçekleşeceğini söyledi.

KGF ile kredi büyümesinin yüzde 22'ye kadar çıktığını hatırlatan Ertem, "Ortalama yüzde 5-5,5 oranında büyümeye tekabül eden kredi genişlemesi yüzde 15-16'dır. Yüzde 22'lik genişleme KGF'nin ilk ivmelenmesiyle oldu. Yüzde 22'lik genişleme olağanüstü bir genişleme. Normalleştiği zaman yüzde 16-17'lerde stabilize olur ve devam eder. KGF'nin sürekli olması kredi genişlemesini, finansal istikrar boyutunda sağlar ve daha denetimli olarak realize eder" açıklamasında bulundu.

 Sözkonusu habere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

http://www.businessht.com.tr/piyasalar/haber/1696119-ertem-kgf-nin-isleyisi-tcmb-nin-hedefleriyle-uyumlu-gerceklesirFacebookta Paylaş