ESET Research, bir çeviri uygulaması gibi görünen FurBall casus yazılımının İran vatandaşlarını hedef aldığını tespit ettiKuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

ESET araştırmacıları yakın zamanda, APT-C-50 grubu tarafından düzenlenen Domestic Kitten saldırısında kullanılan Android kötü amaçlı yazılımı FurBall'un yeni bir sürümünü tespit etti.
 
Domestic Kitten saldırısının İran vatandaşlarını hedef alan mobil gözetleme operasyonları yürüttüğü biliniyor ve bu yeni FurBall versiyonunun da hedefi aynı. Haziran 2021'den bu yana makale, dergi ve kitap çevirileri sunan bir İran web sitesi, kendini taklit eden bir çeviri uygulaması olarak dağıtılıyor. 2016 yılından beri görülen Domestic Kitten saldırısı devam ediyor.
 
FurBall'un yeni sürümü, önceki sürümlerle aynı gözetim işlevine sahip. Bu varyantın işlevselliği değişmediğinden, bu güncellemenin temel amacı güvenlik yazılımı tarafından algılanmayı önlemek gibi görünüyor. Ancak bu değişikliklerin ESET yazılımı üzerinde hiçbir etkisi yok; ESET ürünleri bu tehdidi Android/Spy.Agent.BWS olarak algılıyor. Bu saldırılar başladığından beri bu operasyonda kullanılan Android kötü amaçlı yazılımı olan FurBall, KidLogger ticari takip yazılımı aracı temel alınarak oluşturuluyor.
 
Analiz edilen örnek, kişilere erişim sağlamak için tek bir izinsiz geçiş istiyor. ESET uzmanları bunun ayrıca, metin mesajları yoluyla gerçekleştirilen bir hedefe yönelik kimlik avı saldırısının önceki aşaması olabileceğini de düşünüyor. Tehdit aktörü uygulama izinlerini genişletirse, etkilenen telefonlardan SMS mesajları, cihaz konumu, kayıtlı telefon görüşmeleri ve çok daha fazla veri türünü de sızdırabilir.
 
Kötü amaçlı yazılımı keşfeden ESET araştırmacısı Lukáš Štefanko bu konuda şunları söyledi:"Bu kötü amaçlı Android uygulaması, İngilizce'den Farsça'ya çevrilmiş makaleler ve kitaplar sunan yasal bir siteyi (downloadmaghaleh.com) taklit eden sahte bir web sitesi aracılığıyla dağıtılıyor. Yasal web sitesindeki iletişim bilgilerine dayanarak, bu hizmeti İran'dan sağlıyorlar. Bu nedenle taklitçi web sitesinin İran vatandaşlarını hedef aldığını düşünüyoruz. Taklitçi, Farsça 'Uygulamayı indir" yazan bir düğmeye tıkladıktan sonra indirilen bir Android uygulaması sunar. Düğmede Google Play logosu bulunuyor, ancak bu uygulama Google Play mağazasında mevcut değil, doğrudan saldırganın sunucusundan indiriliyor."Diğer Haberler
ASELSAN/Görgün: Fuarın ilk gününde tedarik müdürlerimiz 113 görüşme gerçekleştirdi - Bloomberg HT
BIST 100 ENDEKSİ BUGÜN %0.06 GERİLEDİ (3975), TOPLAM GÜNLÜK İŞLEM HACMİ 105 MİLYAR 689 MİLYON TL OLDU
Belarus ekonomisinin 2023 yılında %3.8 büyümesi bekleniyor - Hükümet
Jeremy Hunt, İngiltere Maliye Bakanı olarak kalmaya devam edecek -Hükümet Bildirgesi
AB Enerji Komiseri: Enerji sektöründe gaz fiyatına tavan için İberya Mekanizması üzerinde anlaşıp anlaşamayacakları artık üye devletlere kalmış durumda
ABD'DE RİCHMOND FED İMALAT ENDEKSİ EKİM'DE: -10 (ÖNCEKİ:0)
ABD'DE RİCHMOND FED HİZMET SEKTÖRÜ GELİRLERİ ENDEKSİ EKİM'DE:-8 (ÖNCEKİ:0)
ABD'DE RİCHMOND FED YÜKLEMELER ENDEKSİ EKİM'DE:-3 (ÖNCEKİ:14)
ABD'DE TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ EKİM'DE: 102.5 (BEKLENTİ:106.5 ÖNCEKİ:108.0) - CONFERENCE BOARD
ABD'DE TÜKETİCİ CARİ DURUM ENDEKSİ EKİM'DE: 138.9 (ÖNCEKİ: 150.2) - CONFERENCE BOARD
ABD'DE TÜKETİCİ BEKLENTİ ENDEKSİ EKİM'DE: 78.1 (ÖNCEKİ: 79.5) - CONFERENCE BOARD
Facebookta Paylaş