Eylül ayında Türkiye genelinde ortalama konut satış süresi geçen yılın aynı ayına göre 24 gün azaldı - sahibinden.com Eylül Ayı Emlak Endeksi

Kuruluştan konuya ilişkin yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Aylık 62 milyondan fazla kullanıcıya hizmet veren sahibinden.com, Eylül 2020 Emlak Endeksi verilerini açıkladı. Türkiye genelinde ve üç büyükşehirde ortalama satılık konut fiyatlarında yükseliş devam ediyor. Diğer taraftan satılık konut ilanlarının kapanma süresi dikkate alındığında, Eylül ayında Türkiye genelinde ortalama konut satış süresi geçen yılın aynı ayına göre 24 gün azaldı ve bir konutun ortalama el değiştirme süresi 41 gün olarak gerçekleşti.

Gayrimenkulün nabzı İstanbul'da atıyor…

sahibinden.com'un emlak endeksi verilerine göre, İstanbul'da Eylül ayında ortalama satılık konut fiyatları bir önceki aya göre %2,8 arttı. İstanbul'da satılık konutların ortalama satış süresi ise 44 gün olarak belirlendi. Şehrin temposundan uzak, düşük nüfusuyla sakin bir yaşam sunmasıyla öne çıkan Adalar son 1 yılda%54 oranında artışla İstanbul'un en çok değer kazanan ilçesi oldu. Adalar'ı yıllık bazdaki değer artışına göre %50 ile Başakşehir, %49'la Kadıköy, %43 ile Beylikdüzü ve%41 artışla Sarıyer takip etti.

 
Ankara'nın yeni gözdesi Gölbaşı değer kazanmaya devam ediyor…
Türkiye'nin nüfusu itibarıyla en kalabalık ikinci şehri olan başkent Ankara'da da satılık konut fiyatları Eylül ayında bir önceki aya göre %2,3 yükselirken, konutların ortalama satış süresi de 39 gün seviyesinde gerçekleşti. Son dönemlerde hayata geçirilen altyapı yatırımları ve planlan mega projelerle dikkatleri çeken Gölbaşı, ortalama satılık konut fiyatlarında yıllık %64'lük artışla Ankara'nın en çok değer kazanan ilçesi olmaya devam etti. Gölbaşı'nı takiben Akyurt %44, Sincan %37, Elmadağ ve Kahramankazan ise %34 oranında yıllık değer artışıyla öne çıkan ilçeler oldu.
 
Ege'nin incisi İzmir cazibesini koruyor…
Kolaylaşan ulaşım imkânları ile devam eden altyapı ve kentsel dönüşüm yatırımları, İzmir'in cazibesini yükseltiyor. Türkiye'nin üçüncü büyük şehri İzmir'de satılık konut fiyatları Eylül ayında %3,2 artış kaydetti. İzmir'de konutların ortalama el değiştirme süresi ise 48 gün oldu. Ege kıyısında konumlanan ve doğal güzellikleri, denizi ve sakinliğiyle özellikle pandemi sürecinde ilginin giderek yoğunlaştığı Foça, konut fiyatlarındaki yıllık ortalama %65'lik artışla İzmir'in en çok değer kazanan ilçesi olurken, benzer özelliklere sahip, turizmin gözde merkezlerinden Urla %55, Çeşme ise %54'lük yıllık değer artışıyla dikkat çekti. İzmir'in bu anlamda öne çıkan diğer ilçeleri de %51'lik artışla Güzelbahçe ve %47 ile Menderes oldu.
 
sahibinden.com'un emlak endeksi kapsamında, konut ilanları üzerinden ortalama satış fiyatları değerlendirildiğinde, Eylül ayı itibarıyla Türkiye'nin yıllık bazda en çok artış kaydedilen ilk 5 ilçesi ise sırasıyla %153 ile Samsun/19 Mayıs, %136 ile Muğla/Ula, %94 ile Kırklareli/ Demirköy, %75 ile Samsun/Vezirköprü ve %70 artış oranıyla Afyonkarahisar/Bolvadin olarak kaydedildi.
 
Eylül ayında Türkiye'nin en çok yeni "Satılık Konut" ilanı girilen ilçeleri sırasıyla İstanbul/ Esenyurt, İstanbul/ Kadıköy, Ankara/ Keçiören, Antalya/Kepez ve Antalya/ Muratpaşa olduDiğer Haberler
ECB/LAGARDE: V ŞEKLİNDE TOPARLANMAYA YÖNELİK KORKULAR VAR, TOPARLANMA DAHA DALGALI OLABİLİR
SELÇUK: (YÜZ YÜZE EĞİTİM) BU AŞAMADA İSTEYEN VELİLERİMİZ ÇOCUKLARINI OKULA GÖNDERECEK
ABD DIŞ İŞLERİ BAKANI POMPEO: WUHAN'DAN KAYNAKLI KRİZ, KOMÜNİST PARTİ TARAFINDAN DAHA KÖTÜ YAPILDI
İNGİLTERE'DE İTÜM SEKTÖRLERDE PMİ EYLÜL'DE: 56.6 (ÖNCEKİ:58.7)
TCMB, 03.11.2020 vadeli 10.00 milyar TL tutarlı repo ihalesi açtı
AB/SEFCOVİC: AYRILMA ANLAŞMASININ TAM VE ZAMANLICA UYGULANMASI TARTIŞMALI DEĞİL
AB/SEFCOVİC: BARNİER, AB'NİN TAM GÜVENİNE SAHİP
ALMANYA MALİYE BAKANI: ARTAN KORONAVİRÜS BULAŞMA RAKAMLARI, AB TOPARLANMA FONUNUN UYGULANMASI GEREĞİNİN ALTINI ÇİZİYOR
Facebookta Paylaş