Eylül ortasında gerçekleştirilmesi beklenen ”Ethereum Merge” ağ yükseltmesi, global kripto para piyasasında gündem yaratmaya devam ediyor - BybitKuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:
 
Eylül ortasında gerçekleştirilmesi beklenen ”Ethereum Merge” ağ yükseltmesi, global kripto para piyasasında gündem yaratmaya devam ediyor. Bu birleşme sonucu olarak bir fiyat rallisi bekleyen yatırımcıların, fiyat rallisinin fiilen başlaması için 6-8 ay beklemek zorunda kalacağı tahmin ediliyor. Konuyla ilgili detaylara ilişkin Bybit’in hazırladığı içerikte, bu sürece ilişkin önemli detaylar yer alıyor.
Yaz döneminde Ethereum başta olmak üzere, kripto piyasasında beklenen yükseliş sonunda gerçekleşti. Ethereum’un geliştiricileri, bu olumlu gelişmelerin ardından muhtemel “Ethereum Birleşmesi’nin” olası tarihini yakın zamanda duyurdular. Bu durumun piyasaya yansıması olarak ETH’de yaklaşık %60’a yakın bir yükseliş görüldü.
 
Birleşme (İngilizcesi merge), Ethereum blok zinciri üzerinde yapılacak bir protokol yükseltmesidir ve bu yükseltme sırasında mevcut mutabakat mekanizması olan iş ispatından (PoW) hisse ispatına (PoS) geçiş yapılacaktır. Ethereum’un geliştiricilerine göre yeni sistem ile birlikte ağ güvenliği de artacak ve böylelikle ağa saldırmak oldukça zor hâle gelecek. Aynı zamanda sağlanacak enerji verimliliği ile, ağın enerji tüketimi yaklaşık olarak %10.000 oranında azalacak.
 
“Birleşme”nin tam açıklaması ise, mevcut blok zinciri ile beacon chain olarak da bilinen yeni PoS zinciri birleştirilmesini ifade ediyor. Ethereum topluluğu, bu süreçte aynı zamanda beacon chain’i çeşitli testler gerçekleştirmek, yazılım hatalarını ortadan kaldırmak ve ağın çalışmasını sağlayacak yeterli sayıda doğrulayıcı toplamak için kullanmaya devam edecek.
 
Eski PoW blok zincirinde en son veri bloğu üretildiğinde birleşme yapılacak. Bir sonraki blok, beacon chain’de üretilecek. Kullanıcı açısından durum değerlendirildiğinde ise bu değişiklikliğin fazla hissedilmeyeceği söylenebilir.
 
Eski PoW sisteminde ağdaki doğrulayacılara ödeme yapmak için blok zincirinde her gün yaklaşık 13.000 ETH çıkarılması gerekirken, birleşmeden sonra bu tutar yalnızca 1.600 ETH olarak devam edecek. Eski sistemdeki tutardan yaklaşık sekiz kat daha az olan bu tutar aynı zamanda finansal verimlilik sağlayacak. Ethereum üzerinde çalışan araştırmacılar, çıkarılacak ETH sayısındaki azalma nedeniyle ağda, birleşmeden sonraki süreçte üretilecek olan token sayısından daha fazla token yakılacağını ve bu nedenle varlığın yılda -%1,5 oranında deflasyonist olabileceğini tahmin ediyorlar.
 
Birçok kişi, birleşmenin Ethereum’un ölçeklenebilirlik sorununu çözeceğine dair bir beklenti içinde olsa da söz konusu Ethereum Birleşmesi, ölçeklenebilirlik sorununu çözmeyecek. Hızı maksimum %10 artırabilir olsa da bu oran, Ethereum üzerinde birim saniyedeki işlem sayısını arttırmak için gerekli altyapıyı sağlamıyor.
 
Piyasada pek çok yatırımcının, bu birleşmeden sonra çıkarılan ETH sayısı azalacağı için çok heyecanlı olduğu gözlemleniyor. Piyasaya sürülen ETH sayısında ani bir düşüş yaşanmasının arz şokuna sebep olacağı tahmin edildiği için fiyatların yukarı doğru tırmanmaya başlaması bekleniyor. Uzun vadeli yatırımcılar böyle bir durumda mevcut fiyatların, varlık toplama açısından iyi bir noktada olduğunu düşünüyor olabilir. Buradaki ana risk, Ethereum’un geçeceği bu yeni modelle ilgili düzenleyici konularda herhangi bir netlik olmaması. ETH’nin bir emtia mı yoksa bir menkul kıymet mi olduğu konusu henüz netleşmiş değil.
 
Blok zincirinin, aynı zamanda ilerleyen dönemlerde gerçekleştirilmesi planlanan sharding işleminin de gerçekleştirilmesiyle birlikte önümüzdeki birkaç yıl içinde pek çok değişiklik yaşanacak. “Katman 2” zincirler, Ethereum zincirinin üstüne inşa edilen blok zincirleridir. Bunlar, ağ üzerindeki zor işlerden bir kısmının gerçekleştirilmesi ve ana zincirin daha verimli bir şekilde faaliyet göstermesi amacıyla tasarlanmışlardır.
 
Bybit’te ETH Nasıl Satın Alınır?
Bybit kullanımı kolay arayüzü sayesinde karmaşık ETH alma işlemlerini kolaylaştırıyor. Güvenlik ve güvenilirliğin birincil öncelik olduğu Bybit’te hızlıca ETH almanın birkaç yolu ise şöyle:
Kredi/Banka Kartınızı Kullanarak ETH Satın Alma İşlemi
Banka kartı ya da kredi kartı sistemde tanımlanır, ödeme emri formuna satın alınacak miktar girilir, ödeme onayı verilir ve işlem tamamlanır.
ETH ile Alım-Satım Yapma İşlemi
Spot ya da Vadeli İşlemler piyasasındaki çeşitli kripto para birimlerinden istenilen kripto para seçilir ve ETH işlem çiftleri aracılığıyla ETH satın alınır.
 
https://www.bybit.com/tr-TR/trade/spot/ETH/USDT

 
Bybit Hakkında
Dünya çapında bir kripto para platformu olan Bybit; Mart 2018’de kripto yatırımcılarının, ultra hızlı eşleştirme motoru, mükemmel müşteri hizmeti ve çok dilli topluluk desteğinden faydalanabileceği profesyonel bir platform olarak kuruldu. Şirket, dünya çapındaki perakende ve kurumsal müşterilerine yenilikçi, çevrim içi Spot ve Vadeli İşlem hizmetleri, madencilik, staking ürünleri ve NFT pazarının yanı sıra API desteği sağlıyor. Ayrıca gelişmekte olan dijital varlık sınıfları için en güvenilir kripto para borsası olma taahhüdünü sürdürüyor. Bybit; Formula One yarış takımının, Oracle Red Bull Racing’in, NAVI, Astralis, Alliance ve Virtus.pro e-spor takımlarının, Oracle Red Bull Racing Esports’un, Borussia Dortmund ve Avispa Fukuoka futbol takımlarının partneri olmaktan gurur duyuyor.
Daha fazla bilgi almak için lütfen bu siteyi ziyaret edin: https://www.bybit.com/
Güncellemelerden haberdar olmak için lütfen Bybit’in sosyal medya platformlarını takip edin:Diğer Haberler
Hindistan Merkez Bankası: Dolaşımdaki para 19 Ağustos haftasında yıllık %8.2 büyüdü
Erdoğan: (Banka kredilerindeki sıkıntı) Finans kesimi ile reel sektör arasındaki geçici yaklaşım farkından kaynaklandı- Bloomberg HT
Hindistan Merkez Bankası: Rezerv para 19 Ağustos haftasında yıllık %10.7 büyüdü
Erdoğan: Son dönemde banka kredileri konusunda yaşanan sıkıntıların sebebi ekonomi programımız değil-Bloomberg HT
Erdoğan: Küresel ekonomideki dengesizliklerin ülkemize olan etkilerinin hepimiz farkındayız
TCMB'nin 2 hafta vadeli 500 milyon euro tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesinde teklif 492 milyon euro
TCMB'nin 1 ay vadeli 500 milyon dolar tutarında döviz tarşılığı TL Swap ihalesinde teklif 430 milyon dolar
Facebookta Paylaş