Forex Bülteni (Ziraat Yatırım)

USD/TRY: Trump'ın hastaneden taburcu edilmesi ve ABD'de ek mali teşvik beklentilerinin artmasıyla küresel piyasalarda iyimserlik devam ediyor. Açıklanan makro veriler de risk iştahına katkı yaparken, bu sabah Asya tarafındaki iyimserlik dışında ABD 10 yıllık tahvil faizinin yükselmesi ve Dolar endeksinin (DXY) eylül ayından başlayan yükseliş trendinin ve aylık ortalamasının altına gerilemesi risk alma iştahının devamı açısından olumlu sinyaller. Yurtdışında Dolar alehine fiyatlamalar gözlemlerken, yurtiçinde atılan normalleşme adımlarının özellikle CDS, faiz ve hisse piyasasında etkisini göstermeye devam ettiğini izliyoruz. Dolayısıyla, kurda henüz kalıcılı net bir düşüş gözlemese de Dolar / TL'de aşağı yönlü risklerin arttığı söylenebilir. Son iki işlem gününde 7,7890 civarını direnç yapan kurun bu fiyatlamasını devam ettirebileceğini düşünüyoruz. Olası düşüşlerde ise 7,7250 desteğinin altında 7,69 hedef olabilir. Veri tarafında bugün yurtiçinde TSİ 14.30'da eylül ayı reel efektif döviz kuru endeksi verisi takip edilecek. Ayrıca Hazine ve Maliye Bakanlığı, 2 tahvil ihalesi gerçekleştirecek. ABD'de ise TSİ 15.30'da ağustos ayı dış ticaret dengesi ve TSİ 17'de ağustos ayı JOLTS açılan iş sayısı verisi takip edilecek. Ayrıca TSİ 17.30'da Fed Başkanı Jerome Powell, ABD Ulusal İş Ekonomisi Derneği'nin yıllık toplantısında bir konuşma yapacak. Avrupa tarafında, TSİ 16'da ECB Başkanı Christine Lagarde'ın ve ECB Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis'in konuşmaları ile TSİ 18.30'da ECB Baş Ekonomisti Philip Lane'nin konuşmaları takip edilecek.
 
EUR/USD: Risk iştahındaki iyimserlikle Dolar endeksi (DXY), eylül ayından başlayan yükseliş trendinin ve aylık ortalamasının altına geriledi. Parite ise 1,18 seviyesine yakın seyreden 50 günlük ortalamasını test ediyor. Hem Fed Başkanı Powell'ın hem de ECB Başkanı Lagarde'nin konuşmasın izleneceği günde parite 1,1750 desteğinin üzerinde kalarak 1,18 direncini kırmayı deneyebilir ki bu seviyenin kırılması durumunda 1,1870 hedefe girebilir. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1,1750 desteğinin altında önemli gözüken 1,1725 seviyesinden tepki gelmemesi durumunda 1,1695 seviyesine kadar bir geri çekilme yaşanabilir.
 
XAU/USD: Pozitif risk iştahı ile beraber Dolar'da gevşeme yaşandığını ve değerli madenin dün 1.919 seviyesine kadar yükseldiğini izledik. Risk iştahındaki iyimserlik bu sabah da devam ederken, Fed Başkanı Powell'ın ve ECB Başkanı Lagarde'nin konuşmasın izleneceği günde değerli madende 1.903 destek olarak takip edilebilir. Bu seviyenin üzerinde kalınması durumunda dünkü en yüksek seviyenin geçtiği 1.919 seviyesinin kırılması gündemde kalabilir ki bu seviyenin kırılması durumunda 1.944 hedef olabilir. Ara direnç 1.930 seviyesinde. Diğer yandan, 1.903 desteğinin altına yaşanabilecek bir sarkmada 1.890 hedef olabilir.


Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
AB/SEFCOVİC: AYRILMA ANLAŞMASININ TAM VE ZAMANLICA UYGULANMASI TARTIŞMALI DEĞİL
AB/SEFCOVİC: BARNİER, AB'NİN TAM GÜVENİNE SAHİP
ALMANYA MALİYE BAKANI: ARTAN KORONAVİRÜS BULAŞMA RAKAMLARI, AB TOPARLANMA FONUNUN UYGULANMASI GEREĞİNİN ALTINI ÇİZİYOR
İSVEÇ'TE SANAYİ ÜRETİMİ (DEĞ. OLARAK) AĞUSTOS'TA YILLIK:%+0.2 (ÖNCEKİ:%-6.5)
İSVEÇ'TE SANAYİ ÜRETİMİ (DEĞ. OLARAK) AĞUSTOS'TA AYLIK:% +7.0 (ÖNCEKİ:%+3.4)
İSVEÇ'TE HİZMET ÜRETİMİ AĞUSTOS'TA YILLIK:% -5.5 (ÖNCEKİ:%-3.5)
İSVEÇ'TE İNŞAAT ÜRETİMİ AĞUSTOS'TA AYLIK:%+7.0 (ÖNCEKİ:%-0.8)
İSVEÇ'TE YENİ SİPARİŞLER AĞUSTOS'TA YILLIK:%0.0 (ÖNCEKİ:%-6.4)
İSVEÇ'TE ÖZEL SEKTÖR ÜRETİMİ AĞUSTOS'TA AYLIK:%+1.2 (ÖNCEKİ:%+3.2)
İSVEÇ'TE ÖZEL SEKTÖR ÜRETİMİ AĞUSTOS'TA YILLIK:%-3.9 (ÖNCEKİ:%-4.1)
NORVEÇ MERKEZ BANKASI BAŞKANI : POLİTİKA FAİZİNİ TARİHİ DÜŞÜK SEVİYELERE DÜŞÜRÜLDÜ, MUHTEMELEN ÖNÜMÜZDEKİ BİR SÜRE DAHA BU SEVİYEDE KALMAYA DEVAM EDECEK
Facebookta Paylaş