Forex Bülteni (Ziraat Yatırım)

USD/TRY: Biden Başkanlığında dengeli bir senato ile birlikte regülasyonların ve uluslararası ilişkilerin daha yumuşak olabileceği beklentileriyle küresel borsalarda alıcılı seyir devam ediyor. S&P500 vadelisi bu sabah %1,5 civarında alıcılı. Öte yandan, Dolar'daki zayıflık sürerken, ABD on yıllık tahvil faizi borsalarla tekrar korelasyonu yakalamış gözüküyor. Gelişmekte Olan Ülke para birimleri de alıcılı bir görüntü sergiliyorlar. Yurtiçi tarafta ise hafta sonu TCMB'deki görev değişikliği takip edildi. Resmi Gazete'de yayımlanan karar ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal'ın atandığı duyuruldu. Fiyatlamalara bakıldığında, geçen hafta negatif ayrışan TL, risk iştahındaki pozitif görüntüyle birlikte %3 civarında primli seyrediyor. Kurda geri çekilmenin sürmesi durumunda 8,19 yakın destek olarak duruyor. Sonraki sıralı hedefler ise 8,14 ve 8,08 civarında. Diğer yandan olası yükselişlerde 8,34 ve 8,45 sıralı dirençler olarak takip edilebilir. Veri takvimine bakıldığında; yurt içinde yarın ağustos dönemi işsizlik rakamları, Çarşamba günü eylül ayı cari denge, cuma günü ise kasım ayı TCMB Beklenti Anketi ve eylül ayı sanayi üretimi açıklanacak. Hazine ve Maliye Bakanlığı yarın iki ihale düzenleyecek. Yurtdışında ise ECB, Fed ve BoE yetkilerinin konuşmaları, Brexit görüşmeleri ile ABD ve Çin enflasyon rakamları haftanın öne çıkan başlıkları.
 
EUR/USD: ABD seçimleri ile birlikte risk iştahı pozitif görüntüsünü korurken, Dolar'daki zayıflık devam ediyor. Biden'ın seçilmesinin ilişkilerde öngörülebilirliği artabileceği düşünülürken, bu gelişme ışığında ticaret savaşının hafifleyebileceği beklentisi kısmen Avro üzerinde de olumlu bir etki yaptığı söylenebilir. Geçen hafta %1,9 oranında prim yapana paritenin 1,19 seviyesine yaklaştığını izliyoruz. Şu aşamada, mevcut risk iştahında parite 1,19 seviyesini aşarak 1,1970 seviyesine doğru yükselişini sürdürebilir. Ana direnç ise 1,2010 seviyesinde. Diğer yandan, olası düşüşlerde 1,1850 ve 1,1820 sıralı destekler olarak takip edilebilir.
 
XAU/USD: Ons altın, ABD Başkanlık seçimlerinin sonuçlanması sonrası değer kaybeden dolar endeksine paralel olarak yukarı yönlü hareketini devam ettiriyor. Teknik olarak da olumluya dönen göstergelerle birlikte değerli maden yükselişini sürdürebilir. Bu kapsamda, Ons Altın 1.941 desteğinin üzerinde kalarak 1.990 seviyesini hedefleyebilir. Ara direnç 1.975 seviyesinde. Diğer yandan, kar satışlarının gözlenmesi ve 1.941 desteğinin kırılması durumunda 1.930 tepki gelebilecek destek olarak takip edilebilir.
  
 
 Ziraat Yatırım Menkul Değerler
www.ziraatyatirim.com.tr

                                   ***
                               Yasal Uyarı
 
 Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Facebookta Paylaş