Forex günlük bülten (A1 Capital)

Borçlanma Tavanı Belirsizliği
Global ortamda bir haftadır bir belirsizlik söylemi hakimiyeti var . Belirsizlik yaratanlar ; 1) arz tıkanıklıkları ve kesintileri , 2) artan doğal gaz, elektrik ve petrol fiyatları yani enerji maliyetleri 3) yeni salgın dalgası ve 4) son günlerin halledilemeyen konusu; Borçlanma tavanı.
ABD Hükümetinin borçlanma tavanını serbestçe açmazsa, olası temerrüte düşme senaryoları peş peşe gelmeye başladı. Felaket senaryosu ise; ABD borç ödemelerinde temerrüde düşerse ve çıkmaz devam ederse, takip eden durgunluk yaklaşık 6 milyon işi yok edecek ve ülkenin işsizlik oranını yaklaşık %9'a çıkaracak, piyasadaki erimenin hisse senedi fiyatlarını üçte bir oranında azaltması ve hanehalkı servetinin yaklaşık 15 trilyon dolarını silinmesi.
Önceki borç limiti krizleri, çözülmüş olmasına rağmen küresel piyasaları alt üst etmişti. 2011'de tavana karşı kötü şöhretli bir soğukluk, S&P Global Ratings'in ilk kez ABD devlet borcunun notunu düşürmesine ve ABD hisse senetlerinden 2,4 trilyon dolar silmesine yol açarken, 2013'te bir başka uzatılmış borç tavanı müzakeresinin S&P 500'ü %5.8 düşürmüştü ancak 2016 veya 2018'de benzer sürelere piyasa tepkisi çok az olduğu çünkü Wall Street kriz tehdidini üretilmiş olarak görmeye başlamıştı. Goldman Sachs bu ay, soğukluğu "on yıl içindeki en riskli borç limiti son tarihi" olarak nitelendirmesine karşın biz yine de bu işin son dakikaya kalıp çözülebileceğine inanıyoruz çünkü herkes iki tarafın da blöf yaptığını biliyor.

Dün döviz türev piyasalarında ABD dolarına olan talep yükseldi ve dolar emsallerine karşı 10 ayın en yüksek seviyelerine yükseldi. Üç aylık euro-dolar, sterlin-dolar ve dolar-yen takaslarındaki spreadler, Aralık 2020'den bu yana en geniş seviyesine ulaştı ve bu, ABD dışındaki borçluların dolar fonlarına erişmek için bir prim ödemeye hazır olduklarına işaret. Spread’ler de FED’in gelecek yılın sonlarında faiz oranlarını yükseltebileceğine dair işaretlerin ortasında ABD Hazine getirilerindeki artışla desteklenerek şu anda geçen Kasım'dan bu yana en yüksek seviyede.
Toparlarsak; Kongre'nin kapanmayı veya borç temerrüdünü önlemek için zamanında harekete geçmemesi ihtimalinin artması, hisse senedi zayıflığına katkıda da bulunurken, Döviz piyasalarında ise borç tavanıyla ilgili endişelerin ABD dolarının yükselmesine yardımcı oluyor.
07:40 itibariyle piyasalara baktığımızda ; Asya borsaları, bu haftaki Çin kaynaklı kayıpların ardından Perşembe günü biraz sakinleşti, ancak dolar önde gelen emsalleri karşısında bir yılın en yüksek seviyesinde. Dolar kilit seviyeleri kırıyor ve kırılmaya karşı gerçek bir direnç yok, bu da bize bunun altında yatan gerçek bir güç olduğunu gösteriyor.
Petrol fiyatları, resmi rakamların ABD stoklarında beklenmedik bir artış göstermesinin ardından kayıplarını artırarak 77,86 seviyesinde, Spot altın, güçlü bir doların baskısıyla yedi haftanın en düşük seviyesinin yakınında ons başına 1.732 usd’den işlem görüyor.
Çin'in fabrika faaliyeti, elektrik kullanımındaki daha geniş kısıtlamalar ve yüksek girdi fiyatları nedeniyle Eylül ayında beklenmedik bir şekilde küçülürken, COVID-19 salgınları azaldıkça hizmetler genişlemeye başlayınca dünyanın en büyük ikinci ekonomisine bir miktar rahatlama sağladı.

MANŞETTE ÖNE ÇIKANLAR

• Asya Pasifik Bölgesi'nde hisse senetleri Perşembe günkü işlemlerde karışık bir görünüm sergiledi.

• Çin'deki imalat sektörü aktivitesini ölçen, İmalat Sektörü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) Şubat 2020'den bu yana ilk kez daralmaya işaret etti. Eylül ayında imalat PMI, Ağustos ayındaki 50,1 puandan 49,6 puana indi. Ekonomistler ise imalat PMI'nın 50,1 pan seviyesinde kalmasını bekliyorlardı.

• Amerikan New York Times (NYT) gazetesi, Birleşmiş Milletler 76. Genel Kurulu haftasında New York’ta bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığı görüşmenin S-400'lerle ilgili bölümünü yayımladı.

• Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Amerikalılar Türkiye'ye Patriot füze savunma sistemini satmış olsaydı, S-400'leri almak zorunda kalmayacaktık. Türkiye'nin ABD ile uzun yıllara dayanan bağları var. Bunun korunarak güçlendirilmesi gerekiyor" diye konuştu.

• Fed Başkanı Jerome Powell, arz yetersizliklerinin yüksek enflasyonun öngörülenden biraz daha uzun süre devam etmesine yol açabileceğini, ancak fiyat artışlarının er ya da geç azalmasını beklediğini söyledi.

• ABD'de Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer, federal hükümetin kapanmasının önüne geçecek bir tasarı üzerinde Cumhuriyetçiler ile anlaşmaya vardıklarını duyurdu.Ülkenin borçlanma limitini 17 Aralık 2022'ye kadar askıya alacak yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisinde 212'ye karşı 219 oyla kabul edildi.

• Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, Biden yönetiminin 3,5 trilyon dolarlık harcama tasarısının Kongre'den geçebilmesi için taviz vermek gerektiğini bildiğini söyledi. Harcama tasarısını nihai büyüklüğü konusunda bir taviz verilebileceğini ifade eden Psaki, uzlaşmaya varılması için görüşmelerin devam ettiğini ancak henüz o noktaya ulaşılamadığını da vurguladı.

• San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, Fed'in aylık varlık alım hızını azaltmaya başlayacak duruma yıl sonuna kadar geleceğini hissettiğini ve faizlerde bir artırımın çok uzakta olmaya devam ettiğine inandığını söyledi.

• Çin, finans kuruluşlarından hızlı bir şekilde soğuyan konut piyasasına istikrar kazandırma ve bazı konut alıcılarının haklarını koruma konularında yerel yönetimlere yardımcı olmalarını istedi. Bu adım, yetkililerin China Evergrande Group’un borç krizinin etkilerinden endişe duyduklarının diğer bir işareti olarak değerlendiriliyor.

• İngiltere Merkez Bankası Başkanı Andrew Bailey, İngiltere ekonomisinin pandemi öncesindeki seviyesine ulaşmasının, Banka'nın geçtiğimiz ay yaptığı öngörüden daha uzun sürmesini beklediğini söyledi.

• AC Asia ex, Japan % -0,27 satıcılı
• S&P 500 % 0,54 alıcılı
• Euro Stoxx 50 % 0,47 alıcılı
 
 A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.
 www.a1capital.com.tr
 

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
İSPANYA'DA 2.ÇEYREK BORÇ/GSYH ORANI %122.8
BOJ, EKİM-ARALIK DÖNEMİNDE TAHVİL SATIN ALMA BÜYÜKLÜĞÜNDE DEĞİŞİKLİK YAPMAYACAK
HONG KONG'DA HANG SENG ENDEKSİ %0.4 DÜŞÜŞLE 24575,64 PUANDAN KAPANDI
İSPANYA'DA CARİ İŞLEMLER DENGESİ TEMMUZ'DA: +2.49 MYR EURO (ÖNCEKİ:+0.28 MYR)
BOJ, DEVLET TAHVİLİ SATIN ALMA HIZINI EKİM-ARALIK DÖNEMİNDE KORUMAYI PLANLIYOR
İNGİLTERE'DE OTOMOBİL ÜRETİMİ AĞUSTOS'TA YILLIK %-27.0 (ÖNCEKİ: %-37.6)
İTALYA'DA İŞSİZLİK ORANI AĞUSTOS'TA:%9.3 (EKLENTİ:%9.2 ÖNCEKİ:%9.3)
Facebookta Paylaş