Geçtiğimiz ocak ayından ekim ayına kadar doğal gaza %103 oranında zam yapıldı - encazip.comKuruluştan yapılan basın açıklaması aşağıda bulunuyor:

Doğal gaz fiyatları geçtiğimiz yıl gelen zamlarla birlikte yükselişe geçmiş, tüketiciler yüksek tutardaki doğal gaz faturaları için tasarruf önlemlerine yönelmişti. Yaz ve bahar aylarında kombiler kapalı olduğu için doğal gaz tüketimi de azaldı. Ancak havaların soğumasıyla birlikte yeniden kullanılmaya başlanan kombiler, doğal gaz faturalarını tekrar gündeme getirdi. Yaz aylarında da zamlanmaya devam eden doğal gazda, kullanımının az olması sebebiyle zamların yansıması görülemedi. Karşılaştırma sitesi encazip.com, geçen yılla aynı tüketimi yapan bir hanenin yaz aylarında gelen zamlarla bu yıl ne kadar fatura ödeyeceğini araştırdı.
 
Doğal gaz fiyatlarındaki artış devam etti
Doğal gaz metreküp fiyatı meskenler için Ocak 2021'de 1.96 TL iken Ocak 2022 yılında 3.04 TL'ye yükseldi. Tarife 2022 yılının Ekim ayında ise 6.18 TL oldu. Geçtiğimiz ocak ayından ekim ayına kadar doğal gaza yüzde 103 oranında zam yapıldı. Ancak bahar ve yaz aylarında doğal gazın çok fazla kullanılmamasıyla tüketiciler, zammın etkisini faturalarda henüz görmedi. Kombilerin açılmasıyla birlikte bu zamların etkileri faturalarda görülmeye başlanacak. Örneğin, bu yılın ocak ayında aylık 1000 TL doğal gaz gideri olan bir mesken, bu ay aynı kullanımla 2.032 TL fatura ödeyecek.
 
Elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz fiyatları arttı
Doğal gaz, aynı zamanda elektrik üretiminde de kullanılıyor. BOTAŞ elektrik üretimi doğalgaz tarifesi Ocak 2021 yılında 1.41 TL iken Ocak 2022 yılında 5.52 TL'ye yükseldi. Tarife 2022 yılının Ekim ayında ise 20.63 lira oldu. EPİAŞ piyasa takas fiyatı Ocak 2021 yılında 0.30 TL iken Ocak 2022 yılında 1.18 TL'ye, Ekim 2022'de ise 3.47 TL'ye yükseldi.
 
Son çeyrekte yapılmayan zam ocak ayında bekleniyor
Elektrik üretiminde kullanılan doğal gaza zam gelirken elektriğe benzer oranlarda zam gelmedi. Doğal gaza gelen bu zamların elektriğe de yansıtılmaması tartışmalara yol açtı. Uzmanlar sektör dengelerinin korunması için doğal gaza gelen bu zamların elektriğe de yansıtılması gerektiği görüşünde. 2022 yılında elektrik üretiminde kullanılan doğal gaza yapılan zamlar, piyasa elektrik maliyetlerine yansırken bu artış, son kullanıcının elektrik tarifesine aynı oranda yansımadı. Dolayısıyla doğal gaz fiyatlarındaki bu artışın, Ocak 2023'te elektrik tarife fiyatlarına yansıması bekleniyor. encazip.com'un tahminlerine göre doğal gaz fiyatlarındaki artışa bakılarak elektriğe yılbaşında yapılması beklenen zam, yüzde 100'ün üzerinde olabilir.
 
*Mesken doğal gaz fiyatları için İGDAŞ, elektrik üretiminde kullanılan doğal gaz fiyatları için BOTAŞ baz alınmıştırDiğer Haberler
TCMB Pazartesi valörlü 1 ay vadeli 300 milyon dolar tutarlı döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
TCMB Pazartesi valörlü 3 ay vadeli 200 milyon dolar tutarlı döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
Çin Devlet Başkanı Xi, ABD Başkanı Biden ile biraraya gelecek -Çin Dışişleri Bakanlığı
Çin Devlet Başkanı, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüşme yapacak-Çin Dışişleri Bakanlığı
TCMB bugün valörlü 2 hafta vadeli 600 milyon euro tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
TCMB Pazartesi valörlü 2 hafta vadeli 600 milyon dolar tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
Çin Devlet Başkanı Xi, G20 zirvesine ve APEC'e katılacak -Devlet Medyası
TCMB Pazartesi valörlü 2 hafta vadeli 1 milyar dolar tutarında döviz karşılığı TL swap ihalesi açtı
EYLÜL AYINDA PERAKENDE CİRO ENDEKSİ YILLIK % 130,8 ARTTI(ÖNCEKİ AY: +128.8%) - TÜİK
ON İKİ AYLIK CARİ İŞLEMLER DENGESİ -39.16 MİLYAR DOLAR (ÖNCEKİ: -40.89 MİLYAR DOLAR)-TCMB
EYLÜL AYINDA PERAKENDE CİRO ENDEKSİ AYLIK % 5,0 ARTTI(ÖNCEKİ AY: +7.6%) - TÜİK
Facebookta Paylaş