Global finansal koşullar Mayıs 2009'dan bu yana en sıkışık noktada - Goldman SachsGeniş çapta izlenen Goldman Sachs endeksine göre, küresel finansal koşullar Mayıs 2009'dan bu yana en sıkı seviyesine ulaştı ve bu, dünya ekonomik yavaşlamasının olası bir işareti.

 Finansal koşullar, bir ekonomide fonlamanın mevcudiyetini yansıtıyor ve gelecekteki büyüme ile güçlü bir şekilde ilişkili olarak algılandığından, merkez bankası yöneticileri tarafından yakından izleniyor. Ne kadar gevşek veya sıkı oldukları, işletmelerin ve hanehalklarının harcama, tasarruf ve yatırım planlarını belirliyor.

 Goldman'ın endeksi Perşembe günü 100.92 puana yükseldi ve bu Rusya'nın 24 Şubat'ta Ukrayna'yı işgalinden 130 baz puan daha sıkı.

 Gelişmekte olan piyasalardaki koşullar, işgalden bu yana 230 baz puanlık bir hareketle 102,47 puanla Aralık 2008'den bu yana en sıkı seviyesine ulaştı.

 Finansal koşullar endekslerini derlemek için döviz kurları, hisse senedi dalgalanmaları ve borçlanma maliyetleri gibi metrikleri kullanan Goldman Sachs, geçmişte, 100 baz puanlık bir sıkılaşmanın ertesi yıl büyümeyi bir puan sıkıştıran koşullar olduğunu göstermişti. .