Goldman Sachs, Çin'de gelecek yılın ilk yarısında yavaş büyüme, ardından ikinci yarıda daha belirgin bir toparlanma bekliyorGoldman Sachs'ın ÇiN'e dair 2023 yılı bazı beklentileri şöyle:

 - Sıfır Covid Politikası (ZCP) kış aylarında muhtemelen yürürlükte kalacağından, 4. ve 1. çeyrekte zayıf büyüme bekliyoruz.

 - Çin liderleri, ZCP'den çıkmayı hedeflediğini açıkça belirtmiş olsa da, fiili yeniden açılışın Nisan ayına kadar başlamasını beklemiyoruz. Bunun temel nedeni tıbbi ve iletişim hazırlıklarının zaman alacak olması.

 - Yılın 2. yarısında, muhtemelen 2024'e kadar uzayacak anlamlı bir yeniden açılma büyüme artışı bekliyoruz
Yıllıklandırılmış bazda üçüncü ve dördüncü çeyrek büyüme tahminlerimiz sırasıyla %10 ve %6.

 - Covid önlemlerinin yanı sıra bazıları döngüsel ve bazıları daha yapısal olan diğer ters rüzgarlardan kaynaklanan sürekli bir engel bekliyoruz. Döngüsel tarafta, yerel ekonomi toparlanırsa maliye politikası sıkılaştırılacak ve teknoloji, konut ve Covid ile ilgili ürünlere yönelik küresel talep daha da yavaşladıkça Çin'in salgınla ilgili ihracat patlaması azalacak. Yapısal açıdan, emlak sektöründeki daralmayı ve ABD çip ihracatı kısıtlamalarını çok yıllı engeller olarak görüyoruz. Emlak sektöründe devam eden düşüşün, demografik ters rüzgarlarla karşı karşıya kalmaya devam ettiği için önümüzdeki yıl büyümeden yaklaşık 1.5 puan düşeceğini tahmin ediyoruz.