Goldman, tüketim harcamalarına dayanarak ABD için 2021, 2022 büyüme tahminlerini düşürdü

Goldman Sachs Group Inc. ekonomistleri, bu yıl ve gelecek yıl için ABD büyümesine ilişkin tahminlerini düşürken, tüketici harcamalarındaki gecikmeli toparlanmayı gerekçe gösterdiler.

 Goldman'ın Jan Hatzius liderliğindeki ekibi, 2021'de yıllık bazda % 5,6'lık bir büyüme beklediklerini, bunun bir önceki tahminleri olan % 5,7'in altında olduğunu ve gelecek yılti tahmini de %4,4'ten %4'e indirdiklerini bildirdi. Düşüşler, çoğunlukla sonraki iki yıl için projeksiyonlarında yapılan yükseltmelerle dengelendi.

 Ekonomistler, “Tüketim tahminimizi yönlendiren kilit büyüme teşvvikleri (yeniden açılış, mali teşvik, birikmiş tasarruflar ve servet etkileri) hakkındaki tahminlerimizi güncelledikten ve virüse duyarlı tüketici hizmetleri harcamalarına daha uzun süreli bir virüs etkisi ekledikten sonra, şimdi bir tüketici harcamalarında daha gecikmeli bir toparlanma var" dediler.

Sonuç olarak, orta vadede büyümenin önündeki iki ana zorluğun mali desteğin yavaşlaması ve mal alımlarındaki düşüşü telafi edecek kadar hızlı bir şekilde hizmet harcamalarına duyulan ihtiyaç olduğunu söylediler.Facebookta Paylaş