Gün İçi S&P500 Analizi (A1FX)

Gözler 5 Ocak Senato Seçimleri Üzerinde. S&P500'de Güçlenme Devam Ediyor...
ABD endekslerin de yukarı yönde hareketlerin hız kazandığını takip ediyoruz. Bu noktada Ocak ayının küresel ölçekte hisse senetlerine yönelik önemli bir ay olduğunu ve oynaklığın bir miktar aratabileceğini not edelim. Burada en önemli unsur 5 Ocak tarihinde Georgia eyaletinde Senato’ya ait iki sandalyenin ikinci tur seçimleri olarak ön plan çıkıyor. Hali hazırda Cumhuriyetçiler Senato’da 50 sandalyeye sahip. Demokratların ise 48 sandalyesi bulunuyor. Georgia seçimleri bu bakımdan oldukça önemli… Şayet Demokratlar iki sandalyeyi kazanabilirse Senato sandalye sayısında 50 - 50 olarak dengeli bir dağılım olacak. Yalnız böyle bir durumda Demokrat Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in bu dengeyi Demokratlar lehine bozacağını ve Senato’nun Demokratların kontrolü geçeceğini söyleyelim. Dolayısıyla mevcut 2 sandalyenin Demokratlar tarafından kazanılması ile mavi dalga gerçekleşecek. Piyasanın baz senaryosu ise bu şekilde değil. Büyük çoğunluk Senato’nun Cumhuriyetçilerin kontrolünde kalacağını düşünüyor. Bu durum piyasalar adına en iyi senaryo olarak değerlendiriliyor. Böylelikle Demokratların vergi artışı planlarının önüne geçileceği yönünde beklenti piyasalarda pozitif olarak algılanıyor.
Mevcut gelişmeler eşliğinde S&P500 endeksini teknik olarak incelersek;
3755 direncinin aşılması ile alımların kuvvetlendiğini ve bu sayede 3776 seviyesine ulaşıldığını takip ediyoruz. Mevcut görünümün pozitif olduğunu önemle belirtelim. Bu sayede 3790 direnci kısa vadede takip edilecek ilk seviye konumunda bulunuyor. Bu seviyeyi ara direnç olarak belirliyoruz ve 1790 seviyesinin yukarı yönde aşılabilmesi durumunda yükselen kanal üst bandı olarak takip ettiğimiz 3830 direncine doğru yükselişin devam etme ihtimalini kuvvetli görüyoruz.
Endekste geri çekilmelerin oluşması durumunda ise 3755 seviyesi artık destek olarak takip edilecektir. Bu seviyeye kadar oluşan gevşemeleri kar satışı olarak takip etsek de kırılımın gerçekleşmesi durumunda 3730 ara desteği ile birlikte yükselen kanal formasyonu alt bandı güncel değeri 3720 desteğinin çok daha önemli olduğunu belirtelim.


 A1FX
 www.a1fx.com
 

                                  ***
                               Yasal Uyarı
 
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.Yatırım danışmanlığı hizmeti ; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır.Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır.Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabılır.Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Diğer Haberler
Facebookta Paylaş